Het stemmenkanon Trots en teleurstelling "Voor Allen" - 15 februari 2002 9 de klasse te wazig geworden. Daardoor zijn vandaag niet al le secretarissen en militanten van het ABVV nog sp.a-lid. Ik stel dat met spijt vast. Op dit vlak geef ik grif toe dat ik een conservatief ben. Ik zou de banden liever weer aange haald zien. Er mogen best weer verscheidene contacten per jaar komen tussen partij, vakbond en mutualiteit, om de standpunten zo goed mogelijk op elkaar af te stemmen en om samen zaken te organiseren. Ik hoop dat men hiervan werk maakt, maar die betere relatie zal opnieuw stap voor stap moeten groeien. Zeker onze mandatarissen mogen het daar niet laten afweten." Basisinbreng Ondertussen merken we dat een deel van de basis uit de werkende klasse zich van de socialisten afkeerde en dat progressief denkende mensen met een andere achtergrond niet massaal de weg naar de sp.a vinden. Die situatie is onrustwekkend en zal niet rechtgezet worden door te stellen dat de partij 'socialistischer' moet worden. Herman De Loor: "Och, men neemt geen radicale socialisti sche standpunten meer in. Ook de congressen stellen me teleur. Er was de jongste jaren geen echte ruimte voor een ac- tieveinbreng van basismilitan ten. Hoewel dit naar verluidt wel mogelijk was tijdens het jongste congres in Gent. Ik hoop dat die ruimte voor de basis terugkeert. Overigens wordt ook de kloof tussen onze mandatarissen en de gewone kiezers en leden in veel gevallen te groot. Die kloof zal nog groter worden wanneer er provinciale kies kringen worden ingericht. Ik zie dat absoluut niet zitten. Hoe kun je in hemesnaam nog mensen motiveren om zich in te zetten wanneer alles ver bo ven hun hoofd beslist wordt? Wat hebben provinciale kies kringen met basisdemocratie te maken? Ze leiden alleen tot meer centralisatie en een gro tere greep van nationale partij leidingen op wat er lokaal ge beurt. Waarmee ik niet beweer dat er bij de sp.a op sommige plaatsen - waar het echt slecht gaat - niet moet ingegrepen worden. Maar ingrepen moe ten niet gebeuren naar aanlei ding en gebruik makend van de lijstvorming voor verkie zingen. Waar er problemen zijn, moeten nu al maatrege len getroffen worden, via de normale partijkanalen, niet via een omweg." Een grote groep actieve par tijleden is een belangrijk on derdeel van de kiessuccessen van de Zottegemse sp.a. Hoe maakt men van een lid een militant en hoe houdt men een militant actief? Herman De Loor: "Door hem of haar bij alles, of alles zins bij zoveel mogelijk be sluitvorming te betrekken. Wij houden regelmatig algemene vergaderingen, wij hebben een zeer uitgebreid partijbestuur met 60 leden dat minstens om de twee maanden samenkomt. In het uitvoerend bestuur zit ten 25 mensen, die minimum één keer per maand samenko men. Het blijft natuurlijk niet bij vergaderen en praten, er wordt gewerkt. Zo posten we bijvoorbeeld zelf onze folders, men doet dat graag. Die tradi tie is hier gekweekt, vroeger bestond dit niet. Zottegem heeft geen industriële voorge schiedenis, maar is eerder een middenstandsstad. Dat is blijkbaar geen bezwaar voor de uitbouw van een sterke so cialistische partij." Ruim bijgewoonde vergaderingen zijn een mooi ding, maar wat als ze geleid worden door een verlicht despoot"? Ook die troetel naam is u al eens toege gooid. Herman De Loor: "Het werkt wel degelijk. Een ver licht despoot? Het zou spijtig en abnormaal zijn mocht ie dereen het eens zijn met mijn opvattingen, opstelling en handelwijze. Ik kan daar mee leven.Louis Tobback kreeg vroeger ook veel tegenwind en gelijkaardige benamingen. Het spreekt vanzelf dat niet ie dereen op een partijbestuur aan het woord komt, maar we houden de debatten toch op een niveau zodat iedereen meekan. Zoveel mogelijk le den betrekken bij de beslissin gen is een vorm van respect. Ik denk dat de 15 a 16% die we nu halen bij de nationale verkiezingen het absolute mi nimum is. We kunnen niet an ders dan vooruitgaan, al be weer ik niet dat we dadelijk een grote sprong zullen maken. De basis betrekken bij de be slissingen is een voorwaarde voor deze vooruitgang. Men moet daarbij geen schrik heb ben om als partij uitdrukkelijk een eigen mening uit te dra gen, in plaats van na te lopen wat men veronderstelt dat de meeste mensen denken. Een politieke partij heeft ook een opvoedende taak. Inspelen op wat de kiezer aan de toog ver telt, is niet de juiste manier." Wat nu? Hoe vindt men een evenwicht tusen rekening houden met de zogenaamde publieke opinie enerzijds en eigen socialistische standpunten anderzijds Herman De Loor: "Je moet de zaken goed uitleggen en blijven uitleggen. Een voor beeld. We hebben in de partij al veel discussies gehad over stemrecht voor migranten. Een aantal van onze leden en militanten - een kleine maar niet onbelangrijke minderheid - is persoonlijk ronduit tegen. Op dat punt moeten we dus telkens weer verduidelijken waarom wij als socialisten de plicht hebben om op te komen voor stemrecht voor migran ten. Het zijn niet de gemakke lijkste discussies, maar ze zijn noodzakelijk. Ook op andere terreinen trouwens. Het vraagt tijd en volharding, je mag je niet laten ontmoedigen en moet tegen een stoot kunnen." Dit jaar wordt u 60. In september 2002, bij de opening van het nieuw parlementair jaar, neemt u ontslag als Vlaams parlementslid. Gracienne Van Nieuwenborgh uit Aalst zal dan uw plaats innemen. Wat mogen we van u nog verwachten eer het zover is? Herman De Loor: "Er is een nieuw gemeentedecreet op komst over de rechtstreekse verkiezing van de burgemees ter en over eht aantal gemeen telijke mandatarissen (dat misschien zou verminderen). Hier wil ik nog een rol spelen. Mijn stokpaardje is de fusies van gemeenten. In Vlaanderen hebben we 308 gemeenten, waarvan een derde nog geen 10.000 inwoners telt. Op en kele uitzonderingen na, kun nen die zeer kleine gemeenten niet meer beantwoorden aan allle sociale en culturele be hoeften van de bevolking. Ik ben dus een groot voorstander van nieuwe fusies. Daarmee bedoel ik niet grote fusies zo als Antwerpen of Gent, maar gemeenten met tussen 40.000 en 50.000 inwoners. Dat lijkt mij de goede maat om over voldoende middelen te be schikken voor een goede en volledige dienstverlening. Voor mijn part mag men dit eerst probereen op vrijwillige basis, hoewel ik me daarvan niet te veel voorstel. Daarom wil ik nog een duw aan deze kar geven." Herman De Loor: "Je moet de zaken goed uitleggen en blij ven uitleggen. Dat vraagt tijd en volharding, je mag niet la ten ontmoedigen en moet tegen een stoot kunnen." (foto Hendrik De Schrijver) Qua stemmenaantal zijn de Zottegemse sp.a en Herman De Loor een van de absolute toppers, binnen de eigen partij en ver erbuiten. Ondanks het feit dat De Loor een hevig te genstander is van zware persoonlijke campagnes. We laten even de cijfers voor zich spreken, veel commentaar hebben ze niet nodig. Gemeenteraadsverkiezingen 1976 21,8% (tegen 42,5% voor CVP en 28,4% voor PW). Gemeenteraadsverkiezingen 1982 27,9% (tegen 34% voor CVP en 38,1% voor VOP, een kartel van PW, VU en afgescheurde CVP). Gemeenteraadsverkiezingen 1988 38% (tegen 29,3% voor CVP en 28,4% voor VOP). Gemeenteraadsverkiezingen 1994 39,6% (tegen 29,4% voor CVP en 23,2% voor VLD). Gemeenteraadsverkiezingen 2000 37,2 (tegen 27,7% voor CVP en 20% voor VLD). Noteer ook dat het Vlaams Blok in 2000 "slechts" 4,9% van de stemmen en geen verkozene behaalde. Bij de parlementsverkiezingen de voorbije 20 jaar scoor den de Zottegemse sp.a en De Loor vergelijkbare resulta ten. In 1999 koos voor het Vlaams parlement 31,2% van Zottegem SP (tegenover een nationaal gemiddelde voor de partij van 15%). Op welke politieke prestaties is Herman De Loor fier en waar moeten we zijn grootste teleurstelling zoeken? Her man De Loor: "Tien jaar geleden diende ik in de senaat een wetsvoorstel in dat de verzekeringsmaatschappijen zou verplichten de risico's van natuurrampen en overstromin gen te verzekeren. Ik heb daar hard voor gewerkt, en het voorstel is later ook overgenomen door anderen, maar de wet bestaat nog steeds niet. De verzekeringsmaatschappij en hebben zich daar heftig tegen gekant. Dit is een van mijn grootste frustaties. Het is immers een terrein waarop dringend sociale solidariteit moet georganiseerd worden. Trots ben ik vooral op de openheid van bestuur, de infor matieverstrekking en de inspraak van de bevolking die ik in Zottegem eerst als schepen en later als burgemeester reeds invoerde tussen 1976 en 1988. Dat beleid werd trouwens voortgezet en verder uitgebouwd door de coalities die daarop volgden, toen de SP in de oppositie geduwd werd. Als parlementslid ben ik altijd actief geweest in de com missie Binnenlandse Zaken. Eigenlijk was ik in het begin meer geïnteresseerd in Arbeid en Sociale Zaken, omdat ik uit de vakbond kwam, maar dat kon niet. Alle plaatsen wa ren bezet. Daarom stuurde toenmalig fractieleider Louis Tobback mij naar de commissie Binnenlandse Zaken, waar ik de gewezen Gentse burgemeester Gilbert Temmerman opvolgde. Ook daar legde ik me toe op de openbaarheid van bestuur, evenals op het statuut van de lokale mandata rissen."

Voor Allen | 2002 | | pagina 9