CSC Vormingswerk Vlaamse 11-stedentocht 2002 DRUGS IN DE Z0TTEGEMSE REGIO Startdag: zondag 23 juni 2002 te Geraardsbergen "Voor Allen" - 15 maart 2002 7 Noteer nu reeds deze datum in uw agenda Animatie met dans, muziek en streekproevertjes CSC-vormingswerk Aalst-oudenaarde-Ronse Dinsdag 19 maart 2002 om 19 uur Volkshuis, Markt 8 te Zottegem Kadervormingsavond: Hoe afdelingsblad maken? Cursusleiding: -J. Gavel en H. De Brandt (beroepsjournalisten) - A. De Neve (lay-out) Een must voor CSC-afdelingsverantwoordelijken CSC-vormingswerk Aalst-Oudenaarde-Ronse Woensdag 27 maart 2002 om 20 uur Gemeentelijk Ontmoetingscentrum, Provinciebaan 275 te Velzeke Kadervormingsavond: verkeersveiligheid (20 lokale actiemodellen) Cursusleiding: - Daan SCHALCK (volksvertegenwoordiger, mobiliteitsspecialist) - Dirk VAN MELKEBEKE (kabinetschef Min. Stevaert) Niet te missen voor CSC-afdelingsverantwoordelijken, gemeentemandatarissen en belangstellenden vervolg van blz. 1 Drugs in Zuid-Oost-Vlaan- deren: een korte doorlich ting De omschrijving Zuid-Oost- Vlaanderen telt een zestal re gio's: Oudenaarde, Zottegem, Brakel, Geraardsbergen, Ron- se en Ninove. In 2001 werden in Zuid-Oost-Vlaanderen in het totaal 215 gebruikers be geleid door P1SAD. Koplo pers waren hierbij Ronse en Zottegem, met telkens 50 ge vallen. Voor Zottegem gaat het hier om 39 minderjarigen en 11 meerderjarigen. In de regio Zottegem wonen 27 van de gebruikers bij hun beide ouders en 16 bij hun moeder, de rest verblijft elders, bv. bij de vader, broer of .zus of bij de grootouders. Te Zottegem gebruikte men vooral cannabis (35 jongeren), 3 gebruikten XTC, 2 amfeta mines, bij 3 jongeren is er sprake van een gecombineerd gebruik van cannabis en XTC, 2 cannabis en amfetamines, 1 cannabis met XTC en amfeta mines en cocaïne. Vijf jongeren van 13 jaar zijn in begeleiding, verder 14 jon geren tussen 14-15 jaar, 20 jongeren tussen 16-17 jaar, 8 jongeren tussen 18-19 jaar en 3 jongeren tussen 20-21 jaar. In totaal zijn er 8 meisjes en 42 jongens begeleid. Van hen volgden 8 een ASO-richting (algemeen secundair onder wijs) en 3 jongeren zijn wer kend en 2 werkzoekend. Vijf van hen werden doorverwezen door de politiediensten, 36 door de scholen, 6 door de ou ders, 1 door zijn vriendin en bij 2 was er sprake van een in terne verwijzing. Van de regio Zottegem ziet de geografische spreiding er als volgt uit: 18 wonen in Zotte gem zelf, 14 in de gemeente Herzele, 3 in Sint-Lievens- Houtem, 4 in Oosterzele, de rest elders. In de regio Zotte gem werd 1 meerderjarige dealer van XTC aangemeld en 1 minderjarige dealer van can nabis. Van de aangemelde gebruikers bevonden 26 zich in de experi menteerfase. Bij 16 jongeren was sprake van geïntegreerd gebruik. Bij 3 jongeren was er sprake van echt misbruik, 2 zijn effectief verslaafd. Van die gebruikers maakten er 7 al de overstap van cannabis naar XTC, 1 jongere maakte de overstap van cannabis naar XTC en zo verder naar vluch tige stoffen, 1 jongere van cannabis naar XTC en speed en cocaïne. Bij 1 jongere diende contact te worden opgenomen met de politiediensten en het parket om het vervalsen van dokters voorschriften te melden en werden 3 jongeren doorver wezen naar gespecialiseerde hulpverlening. Uiteindelijk werden te Zotte gem 20 van de 50 dossiers po sitief afgerond. De activiteiten van de drugsbegeleiding voor 2001 Tijdens het werkingsjaar 2001 ontplooide PISAD een waaier aan activiteiten. Zo was er de primaire interventie, zowel in het basis- als secundair onder wijs. Er waren tal van vor mingsavonden voor zowel ou ders als jongeren en er war ruim overleg met de schooldi recties, leerkrachten, school- begeleidende diensten en poli tiediensten van de regio Zotte gem - Herzele - Sint-Lievens- Houtem - Oosterzele - Zwalm. Voorts was er de secundaire preventie, in het bijzonder ge richt naar ouders van jongeren met drugsmisbruik en met verslaving. In de regio Zotte gem vonden er niet minder dan 193 begeleidingsgesprek ken plaats te Zottegem, 44 te Herzele, 61 te Sint-Lievens- Houtem, 42 te Oosterzele, 18 te Zwalm en 24 te Brakel. De CLB (vroeger PMS)-cen- tra draaiden hierbij op volle toeren; eveneens was er ruim overleg met de gespecialiseer de hulpverleningsdiensten en en met de directies van de be trokken scholen. Dat alles re sulteerde in een haarscherpe evaluatie van de netwerkont wikkeling regio Zottegem, het Aalsters Sociaal Overleg, het Zorgcircuit Middelenmisbruik Zuid-Oost-Vlaanderen, Logo Zuid-Oost-Vlaanderen, Werk groepleefsleutels van het on derwijs, het Sociaal Huis Pandora te Zottegem, het Bij zonder Comité OCMW Zotte gem en typische onderwijs groepen zoals die van het K.A. Zottegem en de Midden school KTA Herzele. Het beleidsplan voor 2002 Het uitwerken van dat beleids plan gebeurde op organisatie niveau. Alle betrokken partij en werden gehoord. Sinds de sensibilisering van het thema 'drugs' kende het aantal scho len en organisaties die op PIS AD een beroep doen een ge stadige uitbreiding. Waar bij voorbeeld in de aanvangsfase de aandacht vooral naar het secundair onderwijs uitging, richtte de aandacht zich de jongste tijd al vlug naar het basisonderwijs, de jeugdver enigingen en de sociale secto ren. In samenwerking met de politiediensten werd een part nership opgezet dat voortaan een structurele preventie zal mogelijk maken van 0 (jawel) tot 20 jaar. Hoofddoelstelling blijft zowel legale als illegale drugs onder controle te krijgen, misbruik te voorkomen en het gebruik te stoppen. Er zal voorts ondersteuning worden gegeven aan de scho len in de uitbouw van totaal preventiebeleid, waarbij de vroegere detectie centraal zal staan. Opnieuw zal zowel aan pri maire als aan secundaire pre ventie worden gedaan. Ouders en andere opvoeders van kleu ters en kinderen zullen pre ventief worden geïnformeerd en op opvoedkundig vlak wor den ondersteund in het bij brengen van die vaardigheden die op latere leeftijd een rol spelen in het experimenteren en het overschakelen van ex perimenteel gebruik naar mis bruik en verslaving. De acties zullen zoveel moge lijk worden gecoördineerd. Bij het afsluiten van de conve nant worden alle partijen. Bij het afsluiten van de convenant worden alle partijen betrokken die te maken hebben met druggebruik op lokaal niveau (jeugddiensten, jeugdraden, sportdiensten, politiedien sten,...). De horecasector zal worden gevraagd om mee te werken, met name m.b.t. de alcoholproblematiek van kin deren jogern dan 16. Er zal worden deelgenomen aan tal van evenementen die PISAD dichter brengen bij het doel publiek, zoals feesten in het park, open bedrijven, vlooien markten,... Als organisatie is PISAD ver tegenwoordigd in verschillen de werkgroepen en overleg groepen (Provinciaal Drug- overleg, Stedelijke advies groepen, Welzijnsraden, Jeugdraden,...) en tevens wordt tegemoetgekomen aan het houden van info-avonden op vraag van serviceclubs, huisartsen, verenigingen en elkeen die het maar vraagt.

Voor Allen | 2002 | | pagina 7