Vastberaden actie personeel AB V Coplac: sluiting en staking Werken aan gelijke kansen. maandelijks magazine jg. 64 nr.4 april 2002 /Aalst - Oudenaarde - Ronse Feest van de Arbeid voor alle activiteiten zie blz. 4 voor a en Actie verkeersveiligheid Op café met Firmin Timmermans Week van mijn voeten blz. 2 blz. 4 blz. 21 De productieafdeling van het hout verwerkingsbedrijf Coplac in Erembodegem gaat in juni dicht (lees ook blz. 20). Over alternatieven viel niet te praten en het afvloei ingsplan van de directie werd cate- goriek verworpen door 87 procent (156 stemmen op 180) van het per soneel. Op 16 april gingen de arbei ders in staking. door Jos Gavel Na een eerdere spontane staking tegen de sluiting, gevolgd door vruchteloze onderhandelingen, legde het personeel van Coplac deze week opnieuw het werk neer. De deelname aan de actie was massaal, de sfeer vastberaden, het stakerspi ket goed bevrouwd en bemand. Niet te verwonderen: de directie van de internationale Danzer-groep waar van Coplac deel uitmaakt, behan delde de werknemers zonder enig respect, als wegwerpmateriaal. Maar de arbeiders lieten zich niet zomaar fijnmalen. Rendabel, maar dicht De kapitalistische logica is niet alleen autoritair en bikkelhard, maar voor een gewone mens met een gezond verstand en dito gewe ten ook onbegrijpelijk. Coplac is altijd winstgevend geweest. In 2000 boekte het nog een netto winst van 100 miljoen frank (bijna 2,5 miljoen euro). Volgens de direc tie leed de onderneming in 2000 voor het eerst verlies. Maar de juiste en definitieve cijfers werden (nog) niet gegeven en iedereen weet dat een internationale groep naar wille keur kan schuiven met winst en ver lies tussen zijn vestigingen. Daarvoor bestaan meer dan vol doende boekhoudkundige en managementtrucs. De sluiting van rendabele bedrijven is trouwens geen uitzondering, maar de regel. Dat weten we uit onverdachte bron. Een recent onder zoek van de managementconsul- tant PricewaterhouseCoopers en het zakenadvocatenkantoor Bo- gaert en Vandemeulebroeke leert dat juist rendabele bedrijven het meest "herstructureren" en collec tief mensen afdanken. In twee van de drie gevallen maakt de "getrof fen" onderneming winst. Waarom doen ze het dan? Niet om de toekomst veilig te stellen. Meestal enkel en alleen om snel hun beursnotering de hoogte in te jagen en de winst te verhogen. Ten koste dus van de werknemers en van de belastingbetaler die grotendeels opdraait voor de kosten (werkloos heid, brugpensioen). Asociaal plan Het aanbod van de Coplac-directie - het zogenaamde sociaal plan - om de bittere pil te laten slikken, was beschamend. Brugpensioen op 50 jaar (de overheid betaalt), een kleine premie voor herscholing, een zeer beperkte begeleiding bij het zoeken naar nieuw werk en een schamele ontslagpremie van 500 euro per gepresteerd dienstjaar. Hoewel de vakbonden waarschuwden dat de mensen dit niet zouden pikken, hield de directie arrogant het been stijf. Het kon haar niet veel schelen dat er zou gestaakt worden, ze geloofde toch dat de actie na een dagje zou stopgezet worden. Als de stoom een beetje van de ketel zou zijn. Bij het ter perse gaan, zag het er echter naar uit dat de staking wel degelijk langer zou duren. De arbei ders eisen een ontslagpremie van 1240 euro en begeleiding. Vlak voor het Feest van de Arbeid bewijst het Coplac-drama ander maal pijnlijk dat de machtsverhou ding tussen kapitaal en arbeid de voorbije eeuw niet veel veranderde. En dat sociaal-economische strijd noodzakelijk blijft. De werknemers van Coplac pikken het niet dat ze als weg werpmateriaal behandeld worden en voor een klein prijs je gedumpt worden. (foto Carol Verstraete) x*. BOND MOYSON sociaal progressief alternatief

Voor Allen | 2002 | | pagina 1