lij - Week van mijn voeten Van 11 tot 17 mei Welzijn v Verhelp vlot kleine ongemakken Sta recht in uw schoenen U jg. 64 nr.4 april 20021 Volgens een gespecialiseerde stu die bedreigen niet minder dan 94 niet-aangeboren kwalen onze voe ten. Hoe houdt u uw onderstel in een zo goed mogelijke conditie? Bond Moyson vertelt u er alles over en laat u gratis kennismaken met voetverzorging. Onze voet is zonder twijfel een van de meest complexe en moeilijke gewrichten. Hij is opgebouwd uit 26 beentjes (beide voeten samen zijn goed voor een kwart van ons totaal aantal beenderen), 33 gewrichten, meer dan 100 pezen en spieren, en honderden bloed vaten en zenuwen. Klachten en ongemakken moeten we dus beslist ernstig nemen. Spijtig genoeg lopen maar weinig mensen op perfecte voeten. Toch besteedt de gemiddelde Vlaming slechts geringe aandacht aan voet- hygiëne. Een veel voorkomende aandoening is bijvoorbeeld de platvoet. Deze wordt echter vaak niet opgemerkt of behandeld, maar kan wel de aanleiding vormen voor kniepijn, rugpijn en andere lichamelijke problemen. Dit lijden is echter nergens voor nodig. De ziekteverzekering voorziet immers in de regelmatige ver goeding van steunzolen, zodat het aanpassen van een "moeilijke" naar een "goede" voet financieel binnen ieders bereik ligt. Mode doet pijn Veel problemen met spieren, pezen en gewrichten worden geheel of gedeeltelijk veroorzaakt door het dragen van modieus, maar dikwijls ongeschikt schoeisel. Te hoge hak ken, te nauwe schoenen, plateau zolen hebben een schadelijke uit werking op de houding van onze voet en op de natuurlijke stap- beweging. Vergeten we ook niet de proble men met huid en nagels, ledereen wordt wel eens geplaagd door wratten, likdoorns, zweetvoeten of schimmels. Hoewel er geen afdoende remedie tegen bestaat, kunnen tal van tips helpen om deze vervelende kwaaltjes te voor komen. Maar als u beslist er iets aan te doen, win dan altijd medisch advies in. Gratis kennismaking Bond Moyson Oost-Vlaanderen biedt een gratis kennismakings pakket voetverzorging aan (zie kadertje "Verhelp vlot kleine onge makken"). Daarvoor worden over de gehele provincie tientallen pro fessionele pedicuren ingezet. Zij - Eelt aan de voeten kan best pijnlijk zijn, vooral bij een droge huid. Smeer daarom dagelijks uw voeten in met een vette crème. - Knip uw nagels steeds recht af, dit voorkomt ingroeiende teen nagels. Heeft u moeite met het knippen van uw nagels? Vijl ze dan korter in plaats van te knippen. - Mensen met gevoelige voeten zoals sporters, diabetici, reumapati ënten, personen met likdoorns, doen hun sokken beter binnenste buiten aan. Zo kan het randje of de naad van de sok geen pijn meer veroorzaken. - Wie zijn teennagels graag in een kleurtje lakt, gebruikt best eerst een laagje kleurloze lak. Zo voorkomt u dat de nagelplaat de kleur stof opslorpt, waardoor de nagelplaat verkleurt. Meer praktische tips, onder andere voor diabetici, en andere informa tie vindt u in een speciale brochure. Deze is op te vragen bij: Bond Moyson, Dienst Gezondheidsbevordering, De Colfmaeckerstraat n, 9620 Zottegem, tel. 09/364.99.26, e mail bernard.cnockaert@soc- mut.be. Op dit adres kunt u zich ook inschrijven voor een gratis voetbehande ling op 14 mei in Aalst (andere sessies hebben plaats in Gent, Wetteren, Sint-Niklaas en Eeklo). U moet zich dan wel melden voor 26 april. Ook op het internet vindt u informatie; surf naar www.socmut.be. verstrekken naast een basisbehan deling vooral deskundig en per soonlijk advies. Wie komt er nu in aanmerking voor een tussenkomst in de diensten van een pedicure? Alle bij de Bond Moyson verzekerden vanaf 60 jaar. Ook verzekerden jon ger dan 60 jaar hebben hierop recht, als ze een medisch attest voorleggen. U moet wel rekening houden met een wachttijd van zes maanden. Per lidboekje hebben de titularis en zijn of haar personen ten laste recht op de tussenkomst. Deze bedraagt 3,15 euro, met een maxi mum van 12,60 euro per jaar. De uitbetaling gebeurt eenmaal per jaar, aan de hand van een ingevul de pedicurekaart. 4 verantwoordelijke Bond Moyson Bernard Cnockaert De Colfmaeckerstraat n, 9620 Zottegem tel. 09/364.99.26 21 e-mail bernard.cnockaert@socmut.be Kies uw schoenen en deze van uw kinderen met behulp van deze tips, het kan u veel ergernis besparen. - Koop uw schoenen nooit 's morgens. Uw voeten zwellen namelijk op naarmate u ze langer belast. - Let bij de aankoop op lengte, breedte en stevigheid. - Koop nooit schoenen die niet onmiddellijk goed zitten. De kans is immers groot dat dit nooit beter wordt. - Pas steeds beide schoenen. - Draag nooit hakken hoger dan 3 centimeter. - Uw voorvoet mag nooit breder zijn dan de schoen. - Loop de schoenen geleidelijk en ook binnenshuis in. Dit verhoogt de kans op omruilen als ze niet passen. - Kinderen hebben pas schoenen nodig wanneer ze kunnen lopen. - Laat kinderen geen tweedehands schoenen dragen. Deze zijn immers reeds gevormd naar de voeten van de eerste drager. - Kindervoeten zijn zo flexibel dat ze zonder veel klagen schoenen kunnen dragen die twee maten te klein zijn. Controleer dus geregeld of de schoenen niet te klein geworden zijn.

Voor Allen | 2002 | | pagina 21