Het zuur van Tuur Pikuur Meiavond Happening schot in de roos Pleidooi voor verdraagzaamheid Dossier jg. 64 nr.5 mei 2002 Ons Heer was op i Mei in Aalst duidelijk niet met de sprekers: net op het moment dat ze moesten speechen brak er een hevige koude regenbui los boven de verkleumde moedigen die zich opwarmden voor de stoet. Gelukkig maar, zou Tuurken zeggen, want de klaagzang die de sprekers van zowel de partij als de vakbond en de mutualiteit aanzetten, was van die aard dat het eigenlijk niet anders kon dan dat er een regenbui losbarstte. Letterlijk niets konden die socialisten in de regering goed doen. Afschaffen kijk- en luistergeld? Nee toch! De hervorming van de kiesdistricten per pro vincie? Wat is dat nu voor zever? De sp.a-ministers mochten van geluk spre ken dat de hevige regen de duur van de toespraken tot een minimum beperkten (wat zouden we anders nog allemaal te horen hebben gekre gen?) en dat de meeste toehoorders niet goed konden verstaan wat er gezegd werd. Tja, dat was pas reclame om voor de socialisten te stemmen, want als we de sprekers mochten geloven, zitten die in de regering toch niet echt veel te doen. Moeten we dan klakkeloos de loftrompet steken? Natuurlijk niet, maar alleen zagen en klagen helpt de zaak van links niet vooruit. En dan maar verbaasd zijn dat extreemrechts zo veel stemmen behaalt. Het was toch maar met een wrang gevoel dat Tuurken meestapte in de stoet. Gelukkig hield het op met regenen en begon de zon te schijnen. Toch nog een positieve noot, dus. Tuur Pikuur "Gelukkig waren de weergoden tegen ons, wat voor slechts hadden we anders nog moeten aanhoren over de socialisten in de regering", vindt Tuur Pikuur? (foto Hendrik De Schrijver) ZOTTEGEM Om de band tussen cultuur en socialisme nauwer aan te halen, koppelen de Zottegemse sp.a en Animo sinds drie jaar (plaatselijke) culturele initi atieven aan de Meiavondvieringen. Dat deze formule succesrijk is bleek nog maar eens. VUILE MONG GAF DE AFTRAP In een volle stadszaal Rhetorica trok Meiavond zich op gang. Vuile Mong stak van wal met zijn show "De illustratie van Mong en Magda". Het was al een tijdje geleden dat hij nog in Zottegem te gast was geweest. Het optre den van deze "ereburger" werd fel gesmaakt door alle aanwezigen. Het ging er op zijn Mongs aan toe en hij wist de hele zaal mee te slepen met zijn sociaal geëngageerde nummers, verhalen en poëzie. Bekende en onbe kende liedjes, zowel van bij ons als uit andere continenten, letterlijk of figuurlijk in het Nederlands vertaald, soms scherp, soms mild,-en altijd overgoten met een scheutje (zelf)relativerende humor. GEEN MEIAVOND ZONDER BOODSCHAP Herman De Loor schetste in zijn i Mei-toespraak de historiek en de beteke nis van het Feest van de Arbeid en verduidelijkte waarom we - ondanks de verworven welvaart - alert moeten blijven om deze verworvenheden niet teloor te laten gaan. Maar er is meer: we moeten blijven strijden om het nog steeds bestaande onrecht en de ongelijkheid uit de wereld te helpen. De Loor bekeek het regeringsbeleid met een kritisch oog en concludeerde dat ook de sp.a zich soms bezondigt aan "platte" politiek (zie de lineaire belastingsverlagingen) terwijl er nog zoveel noden zouden kunnen gele nigd worden met dit belastingsgeld. Hij raadde de sp.a dan ook aan een duidelijkere linkse koers te varen en zich als meer linkse partij te profileren. DE REVIVAL BIG BAND Na de kleinkunst van Vuile Mong en de i Mei-boodschap van Herman De Loor werd het podium ingenomen door de Revival Big Band. Toffe, swin gende muziek gebracht door talent van eigen bodem. Op die manier kon den de aanwezigen ook genieten van wat Zottegem op muzikaal gebied in zijn mars heeft. Een ideale afsluiter van het culturele gedeelte van deze happening. NAAR HET VOLKSHUIS Omdat de echte thuis van een socialist nog altijd het Volkshuis is (en moet zijn), werd iedereen daar vanaf 22 uur verwelkomd opeen receptie. Het was de gelegenheid om van mening te wisselen over zowel de plaatselijke, als de nationale en de internationale politieke gebeurtenissen. Menig militant verscheen dan ook op de 1 Mei-optocht in Aalst met heel kleine oogjes. Toch viel er een valse noot. Blijkbaar wordt het socialistische symbool op 1 Mei, namelijk de roosjes, niet meer ondersteund door de sp.a nationaal, want bij navraag bleken er geen voorradig. Niettegenstaande het gebrek aan roosjes, toch een gadget dat een gevoel van eenheid onder socialisten brengt, was de Meiavond Happening alweer een schot in de roos. KLUISBERGEN Kluisbergens sp.a-voorzitter Gilbert Van Wambeke pleitte in zijn i Meitoespraak voor verdraagzaam heid. Verdraagzaamheid algemeen en tegenover minderheidsgroepen en andersdenkenden in het bijzon der. Hij verwees naar de breed uit slaande tendens naar verrechtsing in onder meer Denemarken, Frankrijk, Spanje, Italië, Oostenrijk, Nederland en uiteraard ook België en liet niet na een link te leggen met wat in de jaren 1930 in Europa opgang maakte. De gevolgen, een Wereldoorlog en alles wat ermee gepaard ging, zijn bekend. Van Wambeke: "Dat nooit meer! Daarom moeten we een halt toeroepen aan partijen en bewegin gen die als enig doel hebben de democratie te ondermijnen. Die de vrouw opnieuw aan de haard willen en elke politieke tegenstander ach ter de tralies. Die mensen veroorde len op basis van etnische afkomst of religie. Die de holocaust een detail in onze geschiedenis noe men. Wees op uw hoede. Zij zijn niet zomaar dom. Ze zijn ook gevaarlijk!" 14 1 1 Gilbert Van Wambeke: een halt toe roepen aan wie als enig doel heeft de democratie te ondermijnen, (foto CF)

Voor Allen | 2002 | | pagina 14