"Socialisten moeten de dingen bij naam noemen" Akkoord na actie ABVV Werk mee aan.het Groot Onderhoud maandelijks magazine jg. 64 nr. 5 mei 2002 Aalst - Oudenaarde - Ronse^ van de sp.a voor a Impressies en commentaren bij 1 Mei, in woord en beeld blz. 10-15 Wie zijn de "laaggeschoolden" bij Coplac? blz. 21 Dance Rock Zottegem met inter nationale topaffiche blz. 19 FRACTIEVOORZITTER KAMER DIRK VAN DER MAELEN Ons geplande interview met sp.a- kamerfractievoorzitter Dirk Van Der Maelen, moet omwille van het i Meidossier wijken tot de volgende editie. Toch krijgt u nu al een voor proefje. En de gelegenheid om zelf vragen te stellen. - Er zijn steeds meer ontevreden, ongeruste en zwevende kiezers. Bovendien aarzelen te veel mensen niet langer om op rechts-populistis- che of extreemrechtse partijen te stemmen. Hoe komt dat en wat doen we eraan? Dirk Van Der Maelen: "Veel mensen voelen zich vandaag ontzettend onzeker, ondanks het feit ze nog nooit zo hard hebben moeten wer ken. Zelfs met een superdiploma - zie de Sabenapiloten - ben je van daag niet meer verzekerd van een job. Terwijl bedrijven sluiten omdat ze elders hogere winstmarges kun nen realiseren en niet omdat ze onrendabel zouden zijn. Wie dan vaststelt dat het aantal economi sche vluchtelingen toeneemt, of direct geconfronteerd wordt met de samenlevingsproblemen die hier mee samenhangen, kan het gevoe len krijgen dat er niet naar hem wordt geluisterd. De socialisten zullen de dingen weer bij naam moeten noemen. Duidelijk maken dat de economie veel te liberaal is georganiseerd en te kennen geven dat de politiek daar iets wil aan doen. Politici wor den tegenwoordig als onmachtig gezien tegenover de wereldproble men. Het zou helpen als we weer durfden praten over de band tussen politiek en economie en vaststellen waar de overheid regels moet opleggen, nationaal en supranatio naal." Hebt u zelf een politieke vraag die u graag door Dirk beantwoord ziet? Ceef ze door aan Jos Gavel, Lindenstraat 77, 9300 Aalst, e-mail jos.gavel@euronet.be. Dirk Van Der Maelen: "Het zou helpen als we weer durfden pra ten over de band tussen politiek en economie." (foto Hendrik De Schrijver) BEDIENDEN COPLAC Na de arbeiders voerden ook de bedienden bij Coplac actie naar aanleiding van het geplande collec tief ontslag. Vakbonden en directie bereikten ondertussen een ak koord. Al van bij de start van de onderhan delingen bleek dat ze niet van een leien dakje zouden lopen. Nochtans had de directie aan de onderne mingsraad laten uitschijnen dat ze vrij vlot een "deftig sociaal plan" zou voorstellen. Het eigenlijke voor stel hield echter weinig meer in dan wat bij om het even welk ontslag wettelijk voorzien is. Dit was ook het geval bij de arbei ders, waar het ongenoegen resul teerde in een staking (zie Voor Allen van mei 2002, en ook dit nummer op blz. 21). De solidariteit tussen arbeiders en bedienden uitte zich onder meer in het feit dat de bedienden enerzijds geen poging deden het bedrijf te betreden, en anderzijds in de steun van verschei dene bedienden aan het piket, over dag of 's nachts. Nadat de onderhandelingen voor de arbeiders waren afgerond, wer den de besprekingen voor de bedienden voortgezet. Het aantal ontslagen bedienden was kleiner (8 op 57), maar daarom was de impact van het collectief ontslag niet min der erg. Daarom vonden wij de werkzekerheid voor de blijvers van cruciaal belang. Toen de directie verkondigde dat er de volgende drie jaar geen ontslagen meer zouden vallen, maar weigerde dit op papier te zetten, laat staan dit aan een CAO te koppelen, gingen ook de bedienden in actie. Zo slaagden zij er na drie dagen toch in om werkze kerheid af te dwingen. Wie de vol gende driejaar zou ontslagen wor den, kan minstens aanspraak maken op de voorwaarden van het huidige akkoord. Na de zoveelste slag voor de tewerkstelling in onze streek, is het maar te hopen dat we ons in de toekomst niet hoeven te beroepen op deze werkzekerheids- clausule. Kris Van Santé Na meer dan een week werd de sta king van de arbeiders bij Coplac in Erembodegem) op 24 april stopge zet. Bij deze dochter van de Danzer- groep wordt eind mei de productie afdeling gesloten. Daardoor verlie zen 163 arbeiders en 8 bedienden hun baan. Een grote meerderheid van de arbeiders had de eerste voor stellen van de directie afgewezen, maar stemde uiteindelijk in met een ultiem voorstel dat vrij dicht aan sluit bij hun eisen. Bovenop de verbrekingsvergoeding komt er een sluitingspremie van bruto 682 euro per dienstjaar. De arbeiders krijgen de keuze tussen een eenmalige premie of een maande lijkse uitkering (wat fiscaal gunstiger uitvalt). Er is voorts brugpensioen vanaf 50, de belofte dat de stakers niet gesanctioneerd worden en de belofte dat er in Erembodegem een Europees verdeelcentrum komt (wat werkzekerheid voor ongeveer go werknemers zou inhouden). (JG) BOND MOYSON sociaal progressief alternatief

Voor Allen | 2002 | | pagina 1