De plundering moet ophouden u Zwalm Spots op Zwalm in de kijker Etentje met de sp.a Zwalm Dierenbescherming Soelaas jg. 64 nr.5 mei 2002 SCHANDAAL IN FLOBECO Wie af en toe het bos en de rust opzoekt, zal wel weten wat bedoeld wordt met d'Hoppe of La Houppe. Maar als de verschrikkelijke afval- baron zijn zin kan doorzetten, bestaat het straks niet meer. D'Hoppe is een gehucht van de gemeente Flobecq, gelegen op de rand van Henegouwen en Oost- Vlaanderen. Lang geleden was dit het aards paradijs, een en al groen en stilte. Mensen kwamen van ver naar d'Hoppe om te genieten van de rust en de frisse lucht, om wan delingen te maken of om iets te eten of te drinken in een van de plaatselijke cafés. Dat was d'Hoppe voor het in han den viel van de grote verschrikke lijke afvalbaron. Sindsdien is alles veranderd. ILLEGALE STORTING Het bos verdween en maakte aan vankelijk plaats voor een zandgroe ve. Deze werd al gauw opgevuld met industrieel afval. "Site Radar" werd een stort met een kwalijke reputatie. Uit een recent milieurap port blijkt dat de bodem, het grond water en het oppervlaktewater zwaar vervuild zijn. Deze bezoedeling kan niet ver klaard door wat hier reglementair gestort mocht worden. Ondanks zoveel alarmerende berichten gaat het ongecontroleerd storten ge woon door. Tot overmaat van ramp is in september 2001 de zuidelijke wand van het stort ingezakt, waar bij 10 hectare bos verdween. De ravage is niet te overzien. Ondertussen werd ook Mont de Rhode ontbost en afgegraven. Vroeger stond daar de hoogste heu vel van de omgeving. School kinderen moesten het vanbuiten leren: "De hoogste heuvel van Henegouwen is Mont de Rhode, 152 meter hoog." Nu rest er alleen nog een diepe krater. Sinds 1998 is er geen vergunning meer voor verdere zavelontginning, maar toch gaat het graven onver minderd door. Blijkbaar kan er voor sommigen zonder vergunning ook wel iets "geregeld" worden. HET LAATSTE RESTJE Het laatste restje d'Hoppebos werd onlangs door de afvalbaron opge kocht. Een prachtig oud beukenbos met een paar bronbeekjes erdoor heen, en de hut van Sylvie erin. Aan de bedoelingen van de baron hoeft niemand te twijfelen. De geschiede nis heeft het geleerd en zijn eigen bedreigingen laten weinig ruimte voor interpretatie. De bomen zijn genummerd en het bos werd zelfs een tijdlang afgeslo ten met prikkeldraad. D'Hoppebos had veel weg van een belegerd fort. Sinds half april wordt er ook een weg in aangelegd: 5 meter breed en bestaande uit afval, asbestcement en een laagje zavel. Deze weg is gedeeltelijk niet vergund. Reden genoeg om in te grijpen, maar niets daarvan. Hier staat te veel op het spel. D'Hoppebos wordt vermoord en samen met het bos dreigt een hele gemeenschap te verdwijnen. Dit gehucht, d'Hoppe, leeft van en met het bos. Dit is niet alleen een ecolo gische, maar ook een sociale ramp. De plundering van d'Hoppe moet ophouden, zodat mens en natuur hier weer een kans krijgen. D'Hoppebos wordt vermoord en samen met het bos dreigt een hele gemeenschap te verdwijnen. Via Spots op Zwalm voerde sp.a Zwalm een enquête onder de bevolking over haar wensen aangaande het openbaar busvervoer. Dit leverde een zeer grote respons op, de verwachtingen werden ver overtroffen. Het moet evenwel gezegd dat verscheidene personen wel vragen naar een busver binding in hun straat, maar angstvallig anoniem willen blijven. Sp.a Zwalm begrijpt zeer goed de reden waarom sommigen liever hun naam niet bekend maken. In Zwalm is het geraden zich niet tot de oppositie te wen den en stellig zich er niet in te bevinden. De "burgervader" noemt zich wel een democraat, maar als hij de "minderheid" in de rug kan schieten, dan aarzelt hij geen seconde. Meestal gebeurt dit dan nog op heimelijke wijze. In ieder geval, naamloos of niet, sp.a Zwalm zal trachten de verlangens van de inwoners te verwezenlijken. Spots op Zwalm is inmiddels aan de derde uitgave toe en de reacties komen los.Talrijk zijn de gelukwensen die wij mochten ontvangen. Ook reacties op sommige artikels worden ons toegestuurd. Anderen geven ons groot gelijk met onze berichtgeving over het gebrek aan gemeentelijke informatie en wensen ons goede moed. Het bestuur van sp.a Zwalm stelt alles in het werk om informatie tot bij onze leden en tot bij de bevolking te brengen, via Voor Allen, Spots of de plaatselijke pers. ledereen zal begrijpen dat een uitgave als Spots op Zwalm, die in alle brie venbussen valt, niet goedkoop is. Daarom vragen we al onze leden, vrien den en kennissen om op ons derde eetfestijn aanwezig te zijn. "Koken kost geld", zegt men. Dit eetfestijn is voor ons een hulpmiddel om geld in het laatje te brengen en onze werking te financieren. Het etentje van de sp.a Zwalm heeft vandaag vrijdag 17 mei vanaf 19 uur plaats in de lokalen van het Gemeenschapsonderwijs De Zonnewijzer, Zwalmlaan 3, Zwalm. Op het menu: warme beenhesp, frietjes en groenten (prijs 10 euro, kinderen 5 euro) of zalm met frietjes en groenten (prijs 12 euro, kin deren 6 euro). Kaarten zijn nog te verkrijgen aan de ingang, ledereen is van harte welkom. Op zondag 2 juni vanaf 11.30 uur kan iedereen terecht in zaal Ouo Vadis (Mater/Horebeke) voor het eetfestijn van Dierenbescherming Soelaas Zwalm. Uw deelname draagt bij tot de waardevolle en nood zakelijke werking van de dierenbeschermingsafdeling. Kaarten zijn te verkrijgen bij Margriet Bousard, Moldergem 43, Zwalm (0478 /21.33.72). Verantwoordelijke Zwalmse sp.a Alfons Moreels Kouteren 60, 9630 Zwalm tel. 055-49 86 30 20 a.moreels@belgacom.net

Voor Allen | 2002 | | pagina 20