Bierproevers dragen mouterij ten grave Eetfestijn Aalst Rijdende disco's: neen, bedankt Homeshopping op de kabel: moeten we dat dulden? Voortaan is er bier in de hemel... Sp.a Hofstade en OCMW-raadslid Anja Wellekens jg. 64 nr.5 mei 2002 DE WOLF-COSYNS Met een goede tweehonderd waren ze, de rouwenden die zondag 5 mei Mouterij De Wolf-Cosyns ten grave droegen. Eind deze maand valt het doek definitief over een stuk van de Aalsterse biercultuur. Na Safir in 1988 offert Interbrew ook De Wolf- Cosyns op het altaar der winst gevende commerce. De rouwstoet was een initiatief van de nationale consumentenvereni ging De Objectieve Bierproevers (OBP). De Objectieve Proefajuinen (Opa) en de Baardegemse Bierproevers (Bobsa) stapten mee in de organisatie. OBP klaagt met de sluiting van De Wolf-Cosyns de overnamestrategie van Interbrew aan. De grote reus "redde" eerst de kleine moutmaker om hem vervolgens leeg te persen en dood te knijpen. De Wolf-Cosyns was gespecialiseerd in de aanmaak van specifieke soorten mout, nodig voor een flink deel van het In de hemel is geen bier, daarom drinken we het hier. Die volks waarheid klopt niet langer. Dankzij Interbrew kan ook in de hemel worden gebrouwen. De Aalsterse biergistfabriek Sulbb wisselde al in 1983 het tijdelijke met het eeuwige. De hopboeren uit de regio kregen het alsmaar moeilijker en gaven de voorbije jaren systema tisch de arbeid op. Biergist en hop. Een massa kleine brouwe- rijen ging aan de druk van de groten ten onder. Amen en uit. En hemelwater is er in de hemel sowieso toch in over vloed. Gist, hop en water was er dus al een tijd. Met de sluiting van De Wolf-Cosyns is er nu ook gerstemout. Het brouwen kan beginnen... Belgische bieraanbod. Onder meer alle trappistenbieren kochten hun mout in Aalst, maar ook de Ninoofse Witkap, de Herzeelse De Rijck, brouwerij Van Den Bossche uit Sint-Lievens-Houtem en verschei dene bekende gueuzestekers waren er vaste klant. "De sluiting van De Wolf-Cosyns is een bedreiging voor de diversiteit van de Belgische bieren. Kleinere brouwers moeten veel meer beta len om hun mout uit het buitenland naar hier te halen. Het is ook hele maal niet zeker of er elders vol doende knowhow is om het pro duct op peil te houden", legt Jan Louies van Opa uit. DRIEHONDERD ARBEIDSPLAATSEN VERLOREN Op vijftien jaar tijd gingen door de strategie van Interbrew in Aalst driehonderd arbeidsplaatsen verlo ren in de brouwerijsector. En Aalst is niet alleen. Sinds 1980 verdwenen onder dezelfde druk ook nog: Leopold in Brussel (1982), Brouwerij van Gistel (1985), Zeeberg (1988) in Aalst, Wielemans (1988) in Brussel, Kruger (1992) in Eeklo, De Neve (1994) in Schepdaal, Lamot (1994) in Mechelen, St. Guibert (1995) in Mont-St.Guibert. Deze lijst is dan nog onvolledig. Hendrik Strijpens lichtte aan de Frits De Wolfkaai, voor de statige magazijnen van De Wolf-Cosyns aan de Denderoever, het roemrijke ontstaan van de mouterij toe. De demonstranten legden er bloemen kransen neer. In de vestiging aan de Gentsestraat werd de slottoespraak gehouden, nadat er ook bloemen waren neergelegd in de Kalfstraat, aan de vroegere Safir. Toen werd het de hoogste tijd om het verdriet door te spoelen. Met biertjes van échte lokale brouwers, die het nog volhouden zonder de hulp van giganten. Maar altijd nijpender wordt de vraag: hoe lang nog? Bierliefhebbers klagen de cultuur- vernietigingspolitiek van Interbrew aan. (foto Carol Verstraete) Nu de zomer eraan komt, genieten mensen graag van rust in hun tuin of op een terrasje. Nogal wat "muziekliefhebbers" zijn echter zo apentrots op hun auto met super boxen dat zij graag iedereen laten meegenieten van hun muziek keuze, bij voorkeur met de raampjes open. Dit verstoort geregeld de rust van de inwoners en is eigenlijk ook niet aangenaam voor wandelaars, kooplustigen of terrasjesbezoekers. Daarom stelde sp.a-raadslid Dylan Casaer op de gemeenteraad van april hierover een aantal vragen aan de burgemeester. Verschillende gemeenten (Aarschot en Hasselt bijvoorbeeld) brachten reeds spe ciale verkeersborden aan op de invalswegen om erop te wijzen dat rijdende disco's overlast bezorgen. Dylan Casaer wou weten of ook de stad Aalst iets dergelijks overweegt en of de politie optreedt tegen de overlast. De burgemeester ant woordde dat zij niet aan aange paste signalisatie denkt, maar dat de politie wel geregeld processen- verbaal opmaakt. Lawaaierige last pakken zijn gewaarschuwd... nodigen u allen uit op hun Zondag 23 juni van 11.30 tot 15 uur. m zaal 't Duifken Zijpstraat 15, Hofstade. Op het menu: steak of kippenfilet met diverse sauzen, balletjes in tomatensaus. Deelnameprijs: 10 euro voor volwassenen, 5 euro voor kinderen. Sinds 2 april kunnen we via de kabel een nieuw televisiekanaal ontvangen: Home Shopping Europe. Het gaat hier om een louter commercieel opgevat te TV-zender die 24 uur op 24 allerhande producten aanprijst, te koop aan biedt en vervolgens aan huis bestelt. De zender heeft ook een website waar de verkoopsvoorwaarden worden vermeld. Een tijd geleden verwijderde Intergem belangrijke informatieve zenders zoals TFi en Eurosport van de kabel omwille van "te dure contracten". Opmerkelijk genoeg wordt Home Shopping Europe aangekondigd als een "nieuwe zender op uw TV". Het is de eerste keer dat wij met een "integrale" versie van Home Shopping TV geconfronteerd worden op het kabelnetwerk. Dat netwerk wordt onder de vleugels van Intergem mee beheerd door de gemeenten. Deze evolutie roept vragen op, stelde Roger D'Hondt tijdens de jongste gemeenteraad. Vroeg D'Hondt: "Is het de bedoeling van Intergem om nog meer van deze zenders op het kabelnetwerk te brengen? Is het normaal dat betalende abonnees puur op verkoop gerichte zenders in de huiskamer moeten ontvangen? Welke zijn de criteria om zenders te beoordelen, of kijkt men louter naar het inkomstenplaatje? Welke zijn de verweermiddelen van de abonnee die moet betalen voor zijn TV-ontvangst? Zijn de vertegen woordigers van de stad bereid om bij Intergem de problematiek van com mercialisering van het kabelnetwerk aan te kaarten en in criteria te voor zien om de positie van de abonnee veilig te stellen?" Het schepencollege engageerde zich om deze kritische bedenkingen te onderzoeken. Ondertussen diept Roger D'Hondt zijn standpunt verder uit. Verantwoordelijke Aalsterse sp.a Dylan Casaer Putstraat 5 9310 Aalst - Meldert tel. 052-35 60 18 dylan.casaer@ey.be

Voor Allen | 2002 | | pagina 5