Frituur Willequet definitief naar Nazareth Kluisbergen De weg naar de openbaarheid is geplaveid met koeterwaals en kraaienpoten RAAD VAN STATE: AARDAPPELVERWERKEND BEDRIJF IS ZONEVREEMD jg. 64 nr.7 september 2002 Rechtvaardigheid geschiedt heel af en toe nog wel eens. Zo werden deze zomer in de Ronde van Vlaanderenstraat de laatste kroket ten gebakken. Althans in de han gars van de NV Willequet Potatoes van bedrijfsleider en burgemeester Philippe Willequet. Bedrijfsleider en burgemeester Philippe Willequet heeft jaren kun nen handelen als een potentaatje dat door niets of niemand kan wor den gestopt, maar dat was buiten het Comité Eisdale gerekend. Sinds jaar en dag vecht de actiegroep de onwettigheid van het bedrijf aan. Deze zomer kregen de activisten Eric Eggermont, Dirk Roobroeck en co - overigens niet voor het eerst - het gelijk aan hun kant. Al loert nog steeds gevaar, genaamd BPA Zonevreemde Bedrijven. IN DE PUREE Het verhaal begint eigenlijk al eind jaren 1980. De hangars van het bedrijf werden tot dan hoofdzake lijk gebruikt als stapelplaatsen, later werd er puree gemaakt. Tot daar was alles in orde. Hoewel. Zegt Dirk Roobroeck: "Eigenlijk heeft Willequet het spel altijd "Alleen de stank al zou een reden moeten zijn om Willequet Potatoes te herlokalise- ren." (foto VA) omgekeerd gespeeld. Eerst kwam de activiteit, een paar jaar later werd de zaak geregulariseerd en vergund. In 1991 kreeg hij een ver gunning voor de productie van puree, terwijl hij daar toen al twee jaar mee bezig was. En eens de pureevergunning er kwam, werden kroketten gebakken. Zonder ver gunning welteverstaan. De burge meester heeft de regularisaties eigenlijk altijd uitgelokt. Hij heeft de oude boerderij stukje voor stukje uitgebreid en er uiteindelijk een industrieel bedrijf van gemaakt." "De eerste voorbaklijn is nooit ver gund", stipt Eric Eggermont aan. Maar het ergste volgde pas tijdens de beroepsprocedure. Pas dan begon Willequet zwaar te investe ren in een tweede voorbaklijn en een immense koelcel. Toen al had den we het moeten weten. De omvang van die koelcel kon niet anders dan wijzen op serieuze uit breidingen en dus ook serieuze lozingen. Vermoedelijk achtte de bedrijfsleider zich ongenaakbaar. Hoewel, op de keper beschouwd moet hij geweten hebben dat hij op termijn het deksel op de neus zou. krijgen. Hij speelde gewoon maxi maal het spelletje van minieme ver gunningen." SECTORAAL BPA Tegen alle gezond verstand en logi ca in, wou Willequet zijn bedrijf bestendigen en uitbreidingskansen geven. "In het ministerieel besluit van voor malig minister van Leefmilieu Eddy Baldewijns (sp.a), in alle rechtsgedin gen, in het ministerieel besluit van de huidige minister Vera Dua (Agalev): overal kreeg de burgemeester on gelijk", weet Eric Eggermont. "Dit is geen para-agrarisch bedrijf zoals hij wil doen uitschijnen, dit is een zuiver industrieel bedrijf." Maar daarom geeft Willequet zich niet gewonnen. Dirk Roobroeck: "Wel integendeel. Nu wil hij zijn bedrijf doen opnemen in een secto raal bijzonder plan van aanleg (BPA), in afwijking van het gewest plan, en het gebied zo een industri ële bestemming geven. Maar secto rale BPA's kunnen slechts toege staan worden als eeh voorafname van het gemeentelijk ruimtelijk structuurplan voor dringende behoeften op korte termijn. Welnu, er is nog steeds geen goedgekeurd structuurplan en er werden geen dringende korte termijnbehoeften aangetoond. Bovendien kunnen enkel behoorlijk vergunde bedrij ven worden opgenomen in een sec toraal BPA en dat is Willequet Potatoes allesbehalve." Eric Eggermont: "Sectorale BPA's kunnen alleen maar worden goed gekeurd als ook de provincie en het Vlaams Gewest de nodige ruimte lijke afwegingen hebben gemaakt. In dit geval echter verstrekte de bestendige deputatie van de pro vincie een duidelijk ongunstig advies dat in het ontwerp van beslissing van de gemeenteraad niet werd weerlegd. Nu tussen de bossen een industriezone toelaten, zou de Vlaamse Ardennen onher roepelijk aantasten. Willequet ver geet dat de resem afwijkingen waardoor zijn bedrijf kon groeien nooit recht gaven op telkens nieu we uitbreidingen. Het bedrijf is en blijft zonevreemd." ONHEBBELIJKE STANK Het gemeentebestuur kan volgens het actiecomité nooit aantonen dat een bestendiging van het bedrijf door het uitbreidingskansen te geven, kan worden ingepast in een duurzaam ruimtelijk beleid voor de toekomst. Zegt Dirk Roobroeck: "Alleen een uitdovingbeleid en herlokalisatie is stedenbouwkundig te verdedigen. Het bedrijf mag er blijven, maar slechts op zijn huidige schaalgroot te. Deze inplanting kan niet worden verantwoord als industriezone." Eric Eggermont: "Ook het nieuwste decreet van 19 juli 2002 over de zonevreemde bedrijven stelt dat bedrijven slechts kunnen worden behouden en uitgebreid na afwe ging van de ruimtelijke behoeften van de verschillende maatschappe lijke activiteiten. Er moet rekening worden gehouden met de ruimte lijke draagkracht, de gevolgen voor het leefmilieu, de culturele, de esthetische en de sociale gevolgen. Welnu, de gevolgen voor deze omgeving zijn catastrofaal. Dit bedrijf zal een lelijke zweer blijven in het landschap." Al deze maatschappelijke behoef ten van mens en groen werden vol gens het actiecomité niet afgewo gen tegen de belangen van een enkeling die met de onmogelijkste uitzonderingen en doelbewust een zonevreemd bedrijf tot stand bracht. Besluit Dirk Roobroeck: "En dan hebben we het alleen nog maar gehad over de zuiver juridische kant van de zaak. Menselijk gezien is er ook de dagelijkse realiteit van de onhebbelijke stank. Alleen dat ai zou een reden moeten zijn om het bedrijf te herlokaliseren. Maar met zo'n argument koop je jammei genoeg niet veel". De wet betreffende de openbaarheid van bestuur houdt voor de gemeen ten de verplichting in "een actief openbaarheidbeleid te voeren en uit eigen beweging het publiek op een zo duidelijk en objectief mogelijke wijze voor te lichten". En gezien de gemeente in de eerste plaats haar inwoners toe behoort, is een permanente dialoog tussen bestuurders en inwoners nood zakelijk. Met als doel een toegankelijke en open gemeente waar iedereen zich thuis voelt. Vandaar berichten als daar zijn "Bekendmaking", gelezen in de jongste editie van het Maandblad Kluisbergen. Wij citeren: "Overeenkomstig artikel 36, 2 van het Afvalstoffendecreet wordt het Ontwerp Uitvoeringsplan Huishoudelijke Afvalstoffen 2003- 2007 ter inzage gelegd van het publiek voor de advies- en inspraakproce dure en dit gedurende volgende periode: van maandag 5 augustus 2002 tot en met vrijdag 4 oktober. De gemotiveerde bezwaren en opmerkingen wor den door de indieners rechtstreeks gestuurd aan de OVAM, afdeling pro jectontwikkeling afvalstoffen, Stationsstraat 110 te 2800 Mechelen of via mail afvalplan@ovam.be." Getekend: de burgemeester. Mijnheer de burgemeester, ik begrijp dat het voor u een incentive kan zijn om als een soort gemeentelijk ceo op een low budget way te kunnen coö pereren aan de verwezenlijking van de door uw team vooropgestelde goals, teneinde mee gestalte te kunnen geven aan een e-government dat uw offi ce manager in staat moet stellen de communale unit voortaan te managen in a competitive way. Maar misschien, mijnheer de burgemeester, kunnen we het eens proberen in 't Vlaams, 't Is maar dat we mekaar verstaan. 11 Verantwoordelijke sp.a Kluisbergen Pascal Vansteenbrugge Hazestraat 17, 9690 Kluisbergen tel. 055-38 60 06 Pa sea I .Va n stee n b r u gge s pv.fgov. be

Voor Allen | 2002 | | pagina 11