Het maximum is eruit gehaald Verdwaalpaal wijst jobstudenten de weg Sociaal jg. 64 nrj september 2002 SLUITING MAXXIM MEDICAL (EREMBODEGEM) Maxxim Medical in Erembodegem zal heel waarschijnlijk zijn deuren sluiten. Het zoveelste confectiebe drijf dat in onze streek zijn produc tie stopt. Wat is er aan de hand? Maxxim Medical produceert hand schoenen voor de medische sector. Het ABVV klaagt al vele jaren aan dat dit bedrijf stuurloos ronddob bert. Ondanks de roep van het per soneel naar vernieuwing werden er de afgelopen vijftien jaar bijna geen veranderingen doorgevoerd. Alle voorstellen werden door de directie van tafel geveegd. Omdat de con currentie, in tegenstelling tot Maxxim, wel bezig was met de technische ontwikkeling van hun handschoenen, vroegen vele werk nemers zich al jaren af hoelang dit liedje nog kon blijven duren. De cijfers in de jaarrekeningen spra ken nochtans boekdelen. De omzet daalde, evenals de toegevoegde waarde en de investeringen daal den, naar een bedroevend laag peil. Het enige wat steeg was het bedrijfsverlies. Het boekjaar 2000 werd afgesloten met een verlies van 2,4 miljoen euro. Ondanks een reorganisatie bedroeg het verlies eind 2001 nog steeds 2,2 miljoen euro. Na een grondige analyse van de economi sche en financiële informatie was het voor het ABVV duidelijk: het bedrijf kon zich geen verliesjaren zoals in 2000 en 2001 meer permit teren, de reserves waren opgesou peerd. EIGEN PRODUCTEN NIET VERKOCHT Een ernstige koerswijziging in het beleid van de firma was de enige uitweg. Daarom probeerden wij samen met onze syndicale afge vaardigden bij de directie de druk op de ketel te houden. Maar hoe meer de tijd verstreek, hoe duidelij ker het werd dat deze directie niets kon of mocht ondernemen. Een schokkend voorbeeld hiervan was het feit dat de afgevaardigden tij dens één van de vele "bijzondere ondernemingsraden" ontdekten dat de verkopers van Maxxim Medical Europe zelfs hun eigen Maxxim-handschoenen niet meer verkochten. De eigen producten werden gewoon niet meer opgeno men in hun pakket voor de Europese markt. Je zou van minder achterover vallen! Het Amerikaanse moederbedrijf wist de afgevaardigden toen nog een beetje te sussen door ongeveer 90 procent van de productie van Erembodegem aan te kopen. Deze handschoenen waren dus enkel bestemd voor de Amerikaanse markt. Groot nadeel van deze trans acties was dat de leveringen aan het Amerikaanse moederbedrijf werden verkocht met een winst marge van slechts 5 procent. Bij doorverkoop van de Erembodegemse handschoenen, bleef de grootste winst dus plakken in Amerika. Zelfs een aap met een hoedje op besefte dat Maxxim Medical Erembodegem zich daar mee niet uit de rode cijfers kon wer ken. Maar iedereen had ondertussen werk en de directie uit Amerika ver klaarde op de zoveelste bijzondere ondernemingsraad (21 mei 2002) dat ze zeker op dit niveau zou blij ven produceren in Erembodegem. Waarover moesten we ons zorgen maken? HET MASKER VALT Op 28 augustus toonde de Amerikaanse directie eindelijk haar ware gelaat. Zij had maar één doel voor ogen: heel veel geld verdienen met de verkoop van handschoenen. Waar deze werden geproduceerd, was van veel minder belang. Vice-President Operations Maes deelde ons in opdracht van de raad van bestuur de "intentie van slui ting" mee. De wet Renault verbiedt namelijk dat patroons hun bedrijf onmiddellijk sluiten: ze moeten eerst hun intenties kenbaar maken en dan in overleg met de vakbon den nagaan hoe de sluiting nog kan worden vermeden en hoe ze een sociaal bloedblad kunnen voorko men. Velen onder ons waren niet echt verrast, maar toch bleef het voor de meeste personeelsleden een koude douche, ledereen rekende blijkbaar nog op een klein mirakel. Onmiddellijk organiseerden de vak bonden een personeelsvergadering. Het was onze taak onze leden te informeren en te horen welk man daat we van hen kregen. Samen met hen zouden we moeten zoeken naar alternatieven om deze sluiting te voorkomen. Ook op deze personeelsvergadering was het vrij snel duidelijk dat nie mand nog geloofde in de toekomst van hun firma. Er werd dan ook vrij snel gezocht naar mogelijke bege leidingsplannen. Tal van voorstellen werden naar voren geschoven: een brugpensioen op 50 jaar, een zo hoog mogelijke afscheidspremie, een toeslag bij de werkloosheids uitkering, outplacementbegelei- ding, mogelijkheid tot het volgen van een opleiding, een lijst van ondernemingen uit de regio die nog personeel zoeken enz. Wij hadden onze opdracht begre pen. Onze eerste taak was voorals nog alternatieven voor te stellen en vooral veel verduidelijkingen te vra gen. Samen met de afgevaardigden werden zeventien vragen opgesteld en overgemaakt aan de directie. Op de vergadering met de directie van 6 september kregen we niet altijd een even duidelijkheid antwoord, maar de toon werd toch gezet. De opdracht van de Amerikaanse directie aan de Belgische directie luidde dat alle 132 personeelsleden moesten worden afgedankt, zo snel en vooral zo goedkoop mogelijk. Bij het ter perse gaan, op donder dag 12 september, begonnen we aan de tweede vergadering met de directie. Wij drongen er onder ande re sterk op aan dat een Amerikaans directielid de volgende vergaderin gen zou bijwonen. Wij zullen aan deze cowboy duidelijk maken dat we nooit zullen toestaan dat hij hier een sociaal bloedbad aanricht. Hopelijk stuurt hij zijn kat niet. Wij houden u op de hoogte. Gerrit Muylaert De ABVV-jongeren plaatsten tijdens de schoolvakantie een verdwaal paal voor jobstudenten op de Houtmarkt in Aalst. Zo toonden ze de weg naar correcte informatie: de Noodlijn voor jobstudenten. Onderzoek toont aan dat heel wat jobstudenten onwetend aan de slag gaan en daardoor soms te maken krijgen met misbruiken. Uit een voorlopige balans van de Noodlijn voor jobstudenten blijkt dat ontslag zonder wettelijke opzegtermijn of - vergoeding en minder uren tewerk stelling dan contractueel overeen gekomen de voornaamste proble men waren deze zomer. Het groot ste aantal oproepen bij de Noodlijn kwam uit de provincie Oost- verantwoordelijke ABVV Johan Dumortier, Houtmarkt 1,9300 Aalst tel. 053/78.78.78 jdumortier@bbtk-abvv.be Vlaanderen. Een onderzoek van de ABVV-jonge ren bracht aan het licht dat slechts 44,7 procent van de jongeren meent voldoende geïnformeerd te zijn over studentenwerk. Daarenboven zegt 62,4 procent dat zij geen oplossing vonden voor problemen waarmee ze geconfronteerd wer den. De Noodlijn voor jobstudenten van de ABVV-Jongeren blijft nog tot 30 september, zeven dagen op zeven, tussen 8 en 20 uur, op het nummer 02/513.07.74. Voor alle informatie kun je ook steeds terecht op het secretariaat van ABVV-jongeren, Houtmarkt 1, 9300 Aalst, tel. 053/78.78.78, e-mail ipw- aalst@tiscal- inet.be. Tijdens de parkconcerten in Aalst voerden de ABVV Jongeren actie rond de proble men van de jobstudenten (foto VA) 20

Voor Allen | 2002 | | pagina 20