"De jeugd hangt heel socialistische principes aan, maar wil dat niet geweten hebben." STAMBOOM jg. 64 nr.j september 2002 (het JAP of Jongeren Actie Plan) met duidelijke, bondige actiepunten die jongeren moeten aanspreken. Tijdens het oprichtingscongres van animo hebben we ons ongeveer twee uur moeten bezighouden met amendementen op de basistekst. Ik dacht dat ik gek werd! Het is precies de bedoeling om dergelijke eindelo ze discussies te vermijden. Dit was trouwens een geval van acute mis plaatste participatie: er werd onge looflijk veel tijd verspild aan het bereiken van een consensus over iets wat uiteindelijk slechts een lei draad is voor onze beweging. Of je punt 13.6 nu zo formuleert of anders, dat maakt heel weinig uit. Dat was basisdemocratie op zijn ergst. Goed, de reden dat het JAP zo lang op zich laat wachten, is dat we inspraak van de leden wensen, ledereen krijgt nu de kans om zich in het debat te mengen en zelf voorstellen te doen. In november wordt op een congres over de defi nitieve actiepunten beslist." Op de website is er onder tussen geen animo: hij werd niet aangepast sinds het begin van het jaar, er wordt zelfs nog opgeroepen tot een boycot van Israël op het Songfestival. Hoe kan dat nu? Bram De Geeter:"De website is wel degelijk een probleem. Hij is name lijk heel slecht en niet onderhou den. Op de laatste bestuursvergade ring voor het zomerreces werd nog voorgesteld om hem van het net te halen tot er een nieuwe en verbe terde website klaar is. Ik weet niet wat het probleem nu precies is, maar hier moet drin gend iets aan gedaan wor den. Als je jon geren wilt aan spreken, is een goede website toch een basis vereiste. Wat Israël en het Songfestival aangaat: ze hebben toch niet gewon nen, hè (lacht)." bruik) liggen elders. Moet en kan het anders Bram De Geeter:"Dat ervaar ik per soonlijk ook als een probleem. Hoewel het verschil met het verle den naar het schijnt redelijk groot is, vind ik nog steeds dat we onszelf en onze tijd verliezen in overbodige discussies. Als je kijkt hoe klein de leefwereld van jongeren kan zijn, dan voeren wij soms echt een 'ver van mijn bed-show' op. En dan heb ik het niet over het internationale, hè, want dat zijn net dingen die jon geren heel erg aanspreken. Maar ik krijg soms het gevoel dat we het contact met de leefwereld van jon geren wat kwijt zijn. Daarbij komt nog dat een aantal van ons actief is op een kabinet of als medewerker van een parlemen tariër. Dan sta je natuurlijk wel met beide voeten in de politiek, maar dat heeft als nadeel dat je de din gen onmogelijk eens van op afstand kunt beschouwen. Ik vraag me af wat je daar concreet kunt aan doen. De manier waarop het nationaal bestuur nu gekozen wordt, is de meest democratische: er is een rechtstreekse verkiezing van de voorzitter en de vier vrouwe lijke en vier mannelijke kandidaat bestuursleden met de meeste stemmen maken het bestuur uit. Daar zou ik alvast niets aan veran deren. Misschien verbetert het, mochten we meer jongeren aan trekken van buiten de invloedssfeer van de partij. Of misschien zijn de leden nu al heel ontevreden over hoe de beweging geleid wordt en vliegen we in 2004 alle maal 'met ons klieken en ons klakken' bui ten. (lacht) Dat kan ook, natuurlijk." Het nationaal bestuur van animo bestaat (bijna?) uitslui tend uit personen die beroepshalve verbonden zijn aan de partij of aan een mandataris. Dat lijkt niet zo gezond voor een organisatie: de lei ders zijn al te ver "geïntegreerd" in de "echte"politiek om nog een appèl te kunnen doen aan de jongeren, en hun prioriteiten (en dus hun tijdsge- Bram De Geeter: "Ik wilde alleen voor de sp.a opkomen. Had een andere partij mij gevraagd, ik zou geweigerd hebben." (foto Hendrik De Schrijver) veel en goede lokale kernen met veel leden hebt, dan heb je een mobilisatiekracht die ervoor zorgt dat je op nationale activiteiten er ook een lap op kunt geven. Als dit bestuur op het einde van de termijn kan aantonen dat het er alles aan gedaan heeft om lokale kernen op te richten, uit te bouwen en te ondersteunen, dan mag het zijn opdracht als geslaagd beschou wen." Welke ideeën heb je zelf voor een bete re en geani- meerdere werking? Bram De Geeter: "Hoewel ik nog maar een goed halfjaar in het bestuur zit, is het mij duidelijk geworden dat een goed draaiende beweging staat of valt met de lokale kernen. Als die goed werken, dan kunnen mensen aan gesproken worden en kun je nieu we leden werven. Een goede lokale kern komt af en toe eens in de plaatselijke media en vormt zo het imago van de beweging. En als je "Ik neem aan dat je niet mijn familiale stamboom bedoelt", grapt Bram De Geeter? Deze animist werd geboren in 1978 en studeerde Latijn-Moderne Talen aan het KTA van Geraardsbergen. Aan de Universiteit Gent behaalde hij vorig jaar het diploma van licentiaat in de Politieke Wetenschappen. "Ik ben afkomstig uit een katholieke familie en heb dus geen bindingen met de partij via mijn ouders", zegt De Geeter als we hem naar de oorsprong van zijn politiek engagement vra gen. "Ik ben in de politiek 'gesukkeld' omdat ik een thesis maakte over de gemeentepolitiek van Geraardsbergen en ik blijkbaar in de smaak viel bij een aantal Geraardsbergse sp.a- ers (en vice versa). Ik wilde trouwens alleen voor de sp.a opko men. Had een andere partij mij gevraagd, ik zou geweigerd hebben." Ondertussen staat Bram De Geeter met beide voeten in de politiek. Hij is gemeenteraadslid in Geraardsbergen, lid van de algemene vergadering van Provinciaal Domein De Gavers, lid van de bibliotheekraad, politiek secretaris van de sp.a- Geraardsbergen en lid van het nationaal bestuur van animo.

Voor Allen | 2002 | | pagina 5