I Nog meer samenwerking in toewijzing Europees jaar voor mensen met een handicap Elke seconde telt Jaarlijks Bal Aalst Pftvll jrH B Tli jg. 64 nr.y september 2002 SOCIALE WONINGEN Aalst voert met schepen Patrick De Smedt (sp.a) een vooruitstrevend sociaal woningbeleid. Maar het kan nog beter. De Smedt wil alle sociale bouwmaatschappijen in de woon winkel samenbrengen en niet alleen de wachtlijst centraliseren, maar ook de toewijzing van wonin gen. Een kaap die onder meer voor Veilig Wonen moeilijk lijkt te nemen. "De woonwinkel is gestart met de bedoeling dat mensen die in aan merking komen voor een sociale woning op één centrale plaats hun aanvraag kunnen doen. Erg vaak zijn hun verhalen schrijnend. Ze hoeven dat niet nodeloos altijd opnieuw te vertellen. Met Dewaco verloopt de samenwerking vlot, andere bouwmaatschappijen heb ben koudwatervrees. We doen een nieuwe inspanning om ze over de streep te helpen", zegt schepen van Huisvesting De Smedt. Volgens het ontwerp ruimtelijk structuurplan, zal Aalst over zijn hele grondgebied tegen 2007 over 900 bijkomende sociale wooneen heden moeten beschikken. "We zul len de bouwmaatschappijen stimu leren initiatief te nemen. Pas als zij de doelstelling niet halen, zal de stad als bouwheer optreden." Het sociaal huisvestingsbeleid van de stad Aalst behoort tot de meest vooruitstrevende in Vlaanderen. Er is de woonwinkel, de adviserende woonraad en het sociaal verhuur kantoor. Dat laatste strandde een paar jaar geleden, maar wordt momenteel met volle kracht opnieuw gestart en verder uitge bouwd. "De wachtlijsten voor sociale woningen blijven erg lang", zegt De Smedt. "We werken hard om die af te bouwen. Wie in acute problemen komt, kan een voorrangspositie krij gen. De stad baseert zich daarvoor op een uitgebreid sociaal onder zoek, dat door de minister moet worden goedgekeurd. Pas dan kan de volgorde van de wachtlijst wor den gewijzigd." Als de stad er in slaagt om niet alleen de inschrijvingslijst maar ook de toewijzing van sociale woningen te centraliseren, haalt ze een belangrijke primeur voor Vlaanderen binnen. Tegelijk ver groot de klantvriendelijkheid tegenover de aanvragers. Snelle en efficiënte service zijn sleutelwoor den in het sociaal huisvestingsbe leid, een beleidspunt dat de socia listen nauw aan het hart ligt. &OÜV.VINKM ffl Patrick De Smedt: "De wachtlijsten voor sociale woningen blijven erg lang. We werken hard om die af te bouwen." (foto Carol Verstraete) Het jaar 2003 werd uitgeroepen tot Europees jaar voor personen met een handicap. De Vlaamse Federatie voor Gehandicapten (VFG) roept de gemeenten op om binnen dit kader een gemeentelijke prijs te installeren waarbij ééns per jaar de eigenaar van een niet-openbaar maar toch publiek gebouw (café, restaurant, winkel, cinema...) wordt beloond voor zijn inspanningen om zijn zaak toegankelijk te maken voor personen met een handicap. Bij deze prijs zou een bepaald logo horen dat de middenstander kan afficheren. Sp.a-gemeenteraadslid Dylan Casaer stelde dan ook voor dat het stadsbe stuur een dergelijke prijs voor toegankelijkheid zou instellen, naast uiteraard blijvende inspanningen voor toegankelijkheid van de eigen gebouwen. Het college liet weten dat het deze suggestie genegen is en zeker zou onderzoeken. MEDISCHE URGENTIEGROEPEN (MUG) Het aantal medische urgentiegroepen (MUG's), ambulances die gespeciali seerde medische hulp bieden, wordt binnenkort opgetrokken van 79 naar 81. De vraag is of door deze maatregel incidenten, zoals onlangs in Ninove, kunnen worden voorkomen. Begin september werd een man in Ninove - in de MUG-zone van Aalst - onwel. Het medische urgentieteam van Aalst was op dat ogenblik weg voor een interventie. Ook in de aanpalende zones Zottegem en Dendermonde was men ondertussen uitgereden voor een oproep. Uiteindelijk werd het urgentieteam uit Anderlecht gecontacteerd, maar dat kwam pas dertig minuten na de oproep aan. De persoon was intussen overleden. Hoe kan dit gebeuren? Het cynische is dat er in Aalst twee MUG-eenheden zijn, waarvan er slechts één van de twee tegelijkertijd mag uitrijden. Ook ejders, in Antwerpen bijvoorbeeld, vrezen artsen dat zich dezelfde drama's zullen voordoen. BEURTROL Volgens urgentieartsen is het uitzonderlijk dat twee oproepen op hetzelfde ogenblik binnenkomen en dat de MUG's van de naburige zones niet beschikbaar zijn. Omdat die situatie zich hoogst uitzonderlijk voordoet, is het financieel niet verantwoord om in dure bijkomende eenheden te voor zien, klinkt het. Toch wakkert het incident in Ninove de discussie over de MUG-regeling opnieuw aan. In de zone Aalst ligt een oplossing nochtans voor de hand. De bestaande beurtrol, waarbij de MUG van het Onze-Lieve-Vrouwziekenhuis en deze van het Algemeen Stedelijk Ziekenhuis tweewekelijks van dienst zijn kan per fect worden behouden. Wanneer één van deze twee teams echter niet beschikbaar is, zou eerst de voorkeur moeten worden gegeven aan de twee de wagen in Aalst, in plaats van een beroep te doen op het MUG-team van een aangrenzende zone. Het is onverantwoord om bij dringende hulpverle ning kostbare tijd te verliezen. Elke seconde telt. Wat zal er bovendien gebeuren als straks een groot aantal straten in Aalst van naam zullen ver anderen? Het zal voor Aalstenaars nu al moeilijk wennen zijn aan de nieu we straatnamen, hoe vindt een team uit Dendermonde of Zottegem dan zijn weg? De bevoegde overheid moet hier haar verantwoordelijkheid opne men en met voldoende geld over de brug komen, zodat permanentie van de twee Aalsterse teams verzekerd is. Op basis van een evaluatie die ex-minister Aelvoet nog liet uitvoeren wordt het aantal medische urgentiegroepen opgetrokken naar 81. Constante eva luatie en bijsturing zullen echter nodig blijven. Ondergetekende pleit ook voor de systematische registra tie van alle interventies in de drin gende geneeskundige hulpverle ning. Deze gegevens moeten het mogelijk maken de beschikbare middelen beter aan te passen aan de behoeften. Johan Van Biesen Schepen en provincieraadslid Patrick Jacobs en sp.a Erembodegem nodigen u van harte uit op het dat plaatsvindt op zaterdag 28 september. Orkest: Vocation. Plaats: Zaal Gerstenhof, Gerstenstraat 12, Erembodegem. Prijs: 2,50 euro in voorverkoop, 3 euro ter plaatse. Deuren: 21 uur. Eerste dans: 22 uur. Met medewerking van VFSG en CSC De Rank afdeling Erembodegem ten voordele van hun culturele werking.

Voor Allen | 2002 | | pagina 6