Camera's bieden geen oplossing "Geraardsbergenaars zijn geen dronkaards" Geraardsbergen ANIMO 9 jg. 64 nr.7 september 2002 OVERLAST Een vechtpartij op de Markt, enkele weken voor de vakantie, verhitte de gemoederen en leidde tot slechte beleidsvoorstellen in de gemeenteraad. Sp.a-raadslid Bram De Geeter interpelleerde op 2 juli over het probleem. Dit is wat hij te vertellen had. Bram De Geeter: "Het is onaanvaardbaar dat enkele onverlaten de sfeer en de nachtrust op en rond de Markt verpesten en verstoren. Alleen ben ik van mening dat de maatregel die hier ter stemming ligt, één van de minst goede is die men kan nemen. Concreet komt het erop neer dat een camera zal geïnstalleerd worden die op vrijdag- en zaterdagavonden het Marktplein en de bezigheden daar gadeslaat. Indien er zich een incident voordoet, kan de politie tussenko men. Na de feiten kunnen de daders herkend worden. Je kunt er gif op inne men dat de politie eeuwen te laat zal komen en het kalf in de meeste geval len reeds verdronken zal zijn. Het probleem is hier immers de overlast die veroorzaakt wordt door deze vecht- en scheldpartijen. En aan die overlast zelf zal deze camera niets veranderen. Het zou mij ten stelligste verbazen mocht een zwaar beschonken bullebak zich laten afschrikken door het feit dat hij gefilmd wordt. Bovendien kan ik mij niet inbeelden dat de gerechte lijke straffen die kunnen worden uitgesproken voor iets dat meestal beperkt blijft tot schelden, duwen en trekken, een mens angstzweet bezorgt. Ik heb al vaker gezegd dat de enige manier om deze soort strubbelingen te voorkomen een permanente of voldoende aanwezigheid is van politie en/of stewards. De verhoogde aanwezigheid van de politiediensten tijdens de afgelopen weekendavonden, tonen aan dat dit in de meeste gevallen volstaat. Het argument dat er te weinig politie zou zijn om deze taak te vervullen, snijdt geen hout. Immers, als de politiediensten nu geen man schappen kunnen vrijmaken om te patrouilleren, hoe zouden ze dan op tijd kunnen komen als de veiligheidscamera een onregelmatigheid registreert? Toen ik informatie aan het inwinnen was over veiligheidscamera's, stootte ik op het verslag van een debat over deze materie, dat gehouden werd in het Vlaams parlement, enkele jaren geleden. Heel wat VLD'ers - en niet van de minste: één ervan is nu zelfs minister in de federale regering - stonden op hun achterste poten. Veiligheidscamera's druisten in tegen de persoon lijke vrijheid, waren een schending van de persoonlijke levenssfeer en de privacy. Kortom: deze mensen werden geraakt in het diepste van hun diep blauwe hart. Nu dit punt ter stemming ligt, zal het hoogstwaarschijnlijk met een ruime meerderheid goedgekeurd worden. Ik voel mij dan ook geroepen, beste col lega's, om - ondanks het feit dat de VLD bijna de absolute meerderheid heeft-toch het liberale denken in deze gemeenteraad een beetje op peil te houden. Ik zal dat doen tijdens de stemming, maar omdat ik natuurlijk geen echte liberaal ben - en ik het intellectueel oneerlijk zou vinden om mij als dusdanig voor te doen - zal ik mij 'slechts' onthouden en niet tegen stemmen." De animo-afdeling van Geraards bergen (de vroegere Jong-socia- listen) is zeer verbolgen over de Telefacts-reportage die werd uitge zonden op VTM. Hierin werden twee inwoners van onze stad gevolgd op hun kroegentocht langsheen verscheidene cafés. Deze twee heren werden opgevoerd als het typische voorbeeld van de Geraardsbergse caféganger, wat bij heel veel mensen in het verkeerde keelgat schoot. Heel wat mensen voelen zich diep beledigd. Zij vinden dat men overal te lande dergelijke taferelen kan vinden en dat deze helemaal niet kenmerkend zijn voor onze stad. In heel Vlaanderen werd nu het beeld geschapen als zou Geraardsbergen een stad zijn waar enkel dronkaards ronddwalen. We bevinden ons sowieso reeds in een ietwat verge ten uithoek van het Vlaamse land, het is echt niet nodig dat we op een dergelijke manier gestigmatiseerd en ronduit belachelijk gemaakt worden. Ook bij café-uitbaters is er onge noegen merkbaar. Sabine Rohde, uitbaatster van Café Delirium op het Stationsplein, schreef daags na de Telefacts-uitzending reeds een gepeperde brief naar de makers ervan. Zij ziet in haar eigen zaak heel andere en veel verheffender taferelen dan degene die vorige woensdag werden opgevoerd op VTM. Het getuigt volgens haar van weinig objectiviteit vanwege de programmamakers dat er op geen enkel moment tijdens de uitzen ding aandacht werd besteed aan het "normale" caféleven in Geraardsbergen, dat nog steeds het uitgaansleven van onze stad over heerst. DE PADT IN DE KORF Voor animo-Geraardsbergen zijn het niet de inwoners of horecabe- zoekers van Geraardsbergen die van een laag allooi zijn, maar de Telefacts-reportage die van een heel matige journalistieke kwaliteit is. Dergelijke goedkope veralgeme ningen zijn een aanfluiting van de journalistieke déontologie. Het is erg jammer dat de twee heren uit de reportage zich hebben laten gebruiken voor dit stukje overbodi ge televisie dat enkel gemaakt is uit pure sensatiezucht. De Geraardsbergenaars weten nu dat ze in de toekomst een Telefacts- reportage best met een korrel zout nemen. Animo roept tevens burgemeester De Padt op om wat meer voorzich tigheid aan de dag te leggen als hij in de nationale media verschijnt. Zijn vorige optredens (o.a. in ver band met de Manneke Pispaaltjes en de Mattentaarten) werden ook al niet door iedereen gesmaakt, maar hierin kon nog enigszins een promotioneel doeleinde gezien worden, wat voor een toeristische stad als Geraardsbergen niet onbe langrijk is. Echter, wat de burge meester precies wilde bereiken door in de nationale media rond te strooien dat er in Geraardsbergen een drankprobleem is, is animo Geraardsbergen allerminst duide lijk. Als burgemeester De Padt het over matige drankgebruik in Geraards bergen wil aanpakken, dan zijn er veel betere manieren om dit te doen. Animo dringt er op aan dat de maatregelen die de burgemeester in de Telefacts-reportage aanhaalde (met name het sluitingsuur en de camerabewaking op de Markt), ons inziens geen goede ingrepen zijn. Zij kunnen nooit bijdragen tot een fundamentele oplossing voor het probleem. Animo Geraardsbergen pikt het niet dat de stad in haar onderhemd gezet werd door VTM (vlnr. Dieter Cools, Nele Van Der Haegen, Bram De Geeter, Stijn Van Bever, Eric Martens, Sabine Rohde). (foto VA)

Voor Allen | 2002 | | pagina 9