De kogel moet niet letterlijk door de kerk Kluis berg en Algemene vergadering jg. 64 nr. 8 oktober 2002 KERKFABRIEKEN De restauratie van de Kwaremontse Sint-Amanduskerk heeft vele miljoenen gekost. Het gebouw komt echter slechts een klein deel van de gemeenschap ten goede, (foto VA) Verantwoordelijke sp.a Kluisbergen Pascal Vansteenbrugge Hazestraat 17,9690 Kluisbergen tel. 055-38 60 06 Pascal.Vansteenbrugge@spv.fgov.be De leden van de sp.a Kluisbergen worden vriendelijk uitgenodigd op de algemene vergadering van dinsdag 19 november om 20U in het zaaltje van café Edelweiss in Ruien. Uw aanwezigheid is meer dan gewenst, gezien een nieuw bestuur en een nieuwe voorzitter wor den verkozen. Kandidaat-voorzitters worden verzocht hun kandidatuur in te die nen bij René Ceuterick op onderstaand adres, ten laatste op dinsdag 5 november. Van hen wordt eveneens verwacht dat zij op de alge mene vergadering in een "beleidsverklaring" duidelijk maken hoe zij het voorzitterschap wensen in te vullen. Voorts staan op het programma: een toelichting bij de werking van gemeenteraad en OCMW-raad, de partijwerking in de toekomst en gelegenheid tot vraagstelling. We hopen u dan te mogen begroeten. Daarom deed de sp.a meer dan anderhalf jaar geleden al uit de doeken waarom ze zich in deze aan gelegenheden wenst te onthouden. Noch een ja-stem, noch een neen- stem heeft enige waarde. REALITEIT VAN HET MOMENT Kluisbergen telt vier deelgemeen ten en evenveel parochies. Van de ongeveer 6100 inwoners, is slechts een klein deel praktiserend katho liek. De vier kerkgebouwen onder houden, in stand houden en restau reren wordt steeds zwaarder te dra gen voor de gemeente. Dus moest onvermijdelijk ooit de delicate vraag worden gesteld: "Kunnen we ons die luxe blijven permitteren? Kan een kerk een museum of een fabriek worden?" Een jaar geleden zei Maurice Schoorens, pastoor van de paro chies Ruien, Berchem en Kwaremont, daarover in Spots op Kluisbergen: "De gelovigen zijn er niet klaar voor om kerkgebouwen een andere bestemming te geven. Velen onder hen voelen zich onlos makelijk verbonden met hun kerk. Eigenlijk zijn ze een beetje verkeerd gekweekt. Nog niet zo lang geleden waren in Kwaremont een pastoor en een onderpastoor actief. Voor een parochie van amper 600 zielen, stel je voor. Men heeft te lang en te veel kunnen consumeren. De men sen stappen niet gemakkelijk af van die luxe. Er zijn vandaag nog steeds vier priesters actief in Kluisbergen en dus vind ik niet dat nu al gespro ken moet worden over andere bestemmingen. De vier kerken wor den nog altijd frequent gebruikt. Toch heb ik wel begrip voor de rea liteit waarvoor het gemeentebe stuur wordt geplaatst. De vele mil joenen die jaarlijks naar de kerkfa brieken vloeien, vormen inderdaad een zware last. Maar het probleem zal zichzelf oplossen, denk ik. Over afzienbare tijd zal in Kluisbergen nog slechts één pastoor actief kun nen zijn. Dan zal men moeten han delen naar de realiteit van dat moment." ALTERNATIEVE BESTEMMINGEN Heel lang zal dat moment niet meer op zich laten wachten. Bovendien kan de vraag worden gesteld of dat moment moet worden afgewacht. We hebben het volste begrip voor de gevoeligheden van al dan niet praktiserende gelovigen. Maar we zijn ervan overtuigd dat ook de meeste onder hen het ermee eens kunnen zijn dat vier immens grote gebouwen voor een handvol gelovi gen een beetje te veel van het goede is. We moeten dus durven nadenken over alternatieve bestemmingen. Geen makkelijke oefening, maar we moeten het debat durven aangaan. Over de par- tijgrenzen heen en samen met de provinciale, Vlaamse en federale overheden. De kogel moet niet letterlijk door de kerken, daarvoor zijn de gebou wen veel te waardevol. Er optredens in organiseren van hardrockbands hoeft voor ons ook niet. Ook de indoorwedstrijd tussen FC Bonaparte en Wellington Sportief is geen optie. Maar misschien kunnen we de sociale en culturele sector - en dus de gehele gemeenschap - een dienst bewijzen. Ideeën? Mail naar spakluis@sky- net.be. Onze website vindt u via www.s-p-a.be/kluisbergen. Naar aanleiding van de bespreking van de begroting van een kerkfa briek, mocht de gemeenteraad andermaal proeven van wetten uit de tijd van Napoleon. Waarom zou het in 2002 niet anders kunnen? "Aan de raad wordt voorgesteld om, overeenkomstig de wet van 4 maart 1870 op het tijdelijke der eredien sten en het Keizerlijk Decreet van 30 december 1809 op de kerkbestu ren, gunstig advies te willen uit brengen over de begrotingswijzi ging dienstjaar 2002 - nummer 1 van de kerkfabriek Onze-Lieve- Vrouw van de Carmel Berchem." We citeren uit één van de agendapun ten van de jongste Kluisbergense gemeenteraad. Jawel, u leest het goed. Aan de raadsleden wordt gevraagd zich te buigen over een advies dat moet worden gebaseerd op wetgeving uit de tijd van Napoleon. Als je begroting niet sluitend is, dan heb je normaliter een probleem. Dat is echter niet zo voor de kerkfa brieken. Een paar keer per jaar keert een aantal punten terug op de agenda van de gemeenteraad die te maken hebben met de begrotingen van de kerkfabrieken. Doorgaans gaat het er over dat ze met tekorten kampen die moeten worden bijge past door de gemeente. Moeten, inderdaad. Want hoewel dergelijke agendapunten ter goedkeuring worden voorgelegd aan de gemeenteraad, kunnen de raadsle den niet anders dan de cijfers van de kerkfabrieken te aanvaarden. Gesteld dat de voltallige gemeente raad tegen zou stemmen, dan nog krijgt de gemeente per kerende een terechtwijzing van de gouverneur die het bestuur er op zal wijzen dat ze de tekorten moet bijpassen.

Voor Allen | 2002 | | pagina 10