Minder gekanker, meer levensgeluk Wordt de belbus tegengewerkt? Zottegem Zwalm jg. 64 nr. 8 oktober 2002 TWEEDE WEEK VAN DE VERDRAAGZAAMHEID De verzuring en de onverdraag zaamheid, het individualisme, het egoïsme en het gebrek aan discipli ne en respect voor het openbaar en gemeenschapsbezit grijpen de fors om zich heen, ook in Zottegem. Onverdraagzaamheid gaat van een simpele burentwist of overdreven klachten tegen geluidslast, over agressief verkeersgedrag tot dom en verwerpelijk racisme. Wij doen er iets aan. Vlaanderen is nog nooit zo welva rend geweest als vandaag. Onze sociale bescherming is de beste van de gehele wereld. Maar blijkbaar maakt het ons niet onbegrensd gelukkig. Integendeel, we storen ons als nooit voorheen aan onbe nulligheden. Of is het de angst voor onveiligheid, voor kwaliteitsverlies, voor globalisering, kortom voor de toekomst? Kruipen we daardoor individueel en als gemeenschap in onze schelp om van daaruit te kij ken naar de rest van de boze wereld vol "minderwaardige" mensen, van de buur die water spat op ons gazon tot de haveloze man of vrouw die een andere taal spreekt, een andere cultuur beleeft of een andere gelaatskleur heeft? ONDANKS DE WELVAART Meer dan ooit blijkt dat welvaart geen synoniem is van welzijn. Zijn de mensen niet veel te veel van elkaar wegdrijvende eilanden geworden? Daarom is het nodig dat mensen elkaar terugvinden in vere nigingen, organisaties of om het even waar, ais er maar plaats is voor democratische dialoog en voor het uitpraten van wat als een probleem wordt ervaren of door de media zo wordt voorgesteld. Het leren luiste ren naar mekaars standpunt zou een grote stap in de goede richting zijn. Daarvoor is een grondige mentali teitswijziging nodig. Men moet eerst even nadenken en overleggen alvorens men begint te schreeuwen en om zich heen te schoppen. Zo vermijdt men dat men al te licht vaardig medeburgers veroordeelt. Zelfs voor de eenvoudige dingen in het leven zoals de passie voor een hobby, vaak een uitlaatklep in een steeds veeleisender wordende en doller draaiende wereld, blijkt veel al maar weinig plaats meer over. Vlaanderen is een dichtbevolkte plek waar alles in structuren wordt geschikt. Tot zekere hoogte kan dat ook niet anders. Er is bijgevolg enige discipline vereist, maar die is jammer genoeg bij velen niet meer aanwezig. Wie wel nog discipline aan de dag legt, stoort zich terecht hieraan. Er rest ons nu eenmaal zo weinig ruimte. Niet alleen wijzelf, ook de anderen die met ons deze wereld delen heb ben uiteindelijk alleen maar het zelfde voor ogen: zoveel mogelijk levensgeluk. SCHITTEREND EN GEVARIEERD PRO GRAMMA Het stadsbestuur, onder impuls van schepen Dirk Van Herzeele, startte vorig jaar samen met de cultuur- raad de "Week van de Verdraagzaamheid" op. Tijdens die week werden activiteiten op het getouw gezet rond oorlog en vrede, antiracisme en multicultureel samenleven, openstaan voor de Derde en de Vierde Wereld, kortom rond een brede waaier die onder de noemer verdraagzaamheid valt. Het werd meteen een schot in de roos en dus kan er dit jaar opnieuw worden uitgepakt met een bijzon der gevuld programma, dat loopt van vrijdag i tot en met maandag 11 november. Het startschot wordt gegeven in de raadzaal van het stadhuis, waar van 1 tot 10 november de tentoonstel ling "Gal spuwt" loopt. Deze keer wordt het deel "Internationale soli dariteit" aan een breed publiek voorgesteld. Dit is een initiatief van Animo/Jongsocialisten Zottegem. Op zondag 3 november vindt op de markt een multiculturele happe ning plaats, een initiatief uitge werkt door Wereldwinkel. Op uitnodiging van Markant/Unizo geeft Toon Van De Meulebroucke op maandag 4 november een lezing over "Verdraagzaamheid en armoe de" in de Ridderzaal van het Kasteel van Egmont. Filmclub Zottegem draait op dinsdag in het Stadstheater Rhetorica de prent "Monsters Ball" van Mare Forster. Op woensdag 6 november houdt Dirk Barrez in de Ridderzaal een voor dracht over "Globaliseren: zegen of gesel?", op uit nodiging van het Davidsfonds en het 11.11.11-comité. Op woensdagnamiddag zet de Muziekacademie de deuren open met een Indiase happening. Een gouden tip voor wie een boontje heeft voor Indische dans en ritmiek. De Socialistische Vooruitziende Vrouwen nodigen op donderdag 7 november Kyra Van Isterbeek uit in het Volkshuis voor een lezing over "Omgaan met homoseksualiteit". De Cultuurraad zelf biedt u op 8 november in het Stadstheater Rhetorica "De Pijn van de Sjambok" door het Trommeltheater aan, een schitterend stuk waarin aandacht wordt gevraagd voor de werking van Amnesty International. Op zondag 10 november wordt in de decanale kerk tijdens de eucha ristieviering aandacht gevraagd voor de Week van de Verdraagzaamheid en diezelfde dag is er nog de opening en de prijsuit reiking van de tekenwedstrijd "Kind en Geweld" door de leerlingen van de Tekenacademie, een initiatief uitgewerkt in samenwerking met Soroptimist Zottegem. Het geheel wordt schitterend afge rond op maandag 11 november met een concert van Norbert Detaeye in de Ridderzaal van het Egmontkasteel. Verantwoordelijke Zottegemse sp.a André Van de Casteele Pandelarestraat 3,9620 Zottegem tel. 09-360 30 n Op 25 september werd in Zwalm het belbusproject voorgesteld. De belbus zou in dienst worden genomen op i oktober en nog diezelfde week zou een folder worden verspreid met alle nuttige gegevens. Toen de belbus al meer dan acht dagen in dienst was, wachtte Zwalm nog steeds op die brochure. Dit betekent dat de bevolking verstoken bleef van informatie over het gebruik van deze nieuwe dienst. Uit onderzoek door sp.a-Zwalm blijkt dat dit gebrek aan voorlichting niet de schuld is van De Lijn, maar wel van het gemeentebestuur. De infofolders werden reeds in september ter beschikking gesteld. Volgens de afspraken was het de gemeente moest instaan voor de tijdige verdeling. Sp.a-Zwalm heeft actief meegewerkt om de belbus zo vlug mogelijk naar Zwalm te halen en deed bovendien een succesvolle rondvraag omtrent het invoeren van de nieuwe haltes. Het is dus vanzelfsprekend dat we de zaak op de voet volgen. Waarom heeft het gemeentebestuur het zo moeilijk om constructief mee te werken? Houdt het informatie achter voor de bevolking omdat het ons dit succesje niet gunt? Verantwoordelijke Zwalmse sp.a Alfons Moreels Kouteren 60,9630 Zwalm tel. 055-49 86 30 a.moreels@belgacom.net

Voor Allen | 2002 | | pagina 11