Eindelijk een regionaal bedrijventerrein in Aalst? Sociaal Maxxim: Amerikaans op zijn slechtst jg. 64 nr. 8 oktober 2002 WERKGELEGENHEID Het openbaar onderzoek naar het Gewestelijk Ruimtelijk Uitvoerings plan voor het Regionaal Stedelijk Gebied Aalst, nadert zijn einde. De ontsluiting van de Siesegemkouter is een unieke kans om nieuwe en bijkomende banen te scheppen. Het ABW Gewest Aalst hoopt dat het bedrijventerrein er komt en dat het gezond verstand wint. De inrichting van een nieuw bedrij venterrein op de grens van Aalst en Erpe-Mere stuit begrijpelijkerwijze op protest van een actiecomité, dat zich met alle - soms ook erg platte - middelen verzet tegen het aansnij den van de Siesegemkouter. Het ABVV echter is begaan met de tewerkstellingskansen in deze zo economisch onderbedeelde stad en streek en kan dus niet anders dan opkomen voor meer bedrijvenruim- te. Na het advies van de Oost- Vlaamse provincieraad - die met 38 tegen 37 stemmen de komst van een belangrijk bijkomend industrie terrein niet nodig vond - is waak zaamheid meer dan ooit geboden. STRATEGISCH PLAN Het ABW staat onvoorwaardelijk achter het standpunt van de VZW Strategisch Plan Zuid-Oost- Vlaanderen (een vereniging van sociaal-economische organisaties die zich al veel jaren inzet voor de toekomst van onze streek) dat er wel degelijk een bedrijventerrein nodig is. De "levende krachten" van onze regio (vakbonden, werkgevers organisaties, middenstand en democratische politieke partijen) ijveren voor meer bedrijventerrei nen en een betere ontsluiting van ons gebied. Het jongste standpunt van de VZW dateert van 27 september en werd verstuurd naar de bevoegde minister. Het luidt als volgt: "De beheerraad van het Strategisch Plan Zuid-Oost-Vlaanderen is verheugd dat door de uitvoering van- het Gewestelijk Ruimtelijk Uitvoeringsplan voor het Regionaal Stedelijk Gebied Aalst eindelijk opnieuw ruimte in de regio beschik baar komt. Het Streekplatform stelde steeds dat ondernemerschap de basis blijft van economische ontwikkeling. Wil Zuid-Oost-Vlaanderen zijn inwo ners blijvend een inkomen bezor gen, bij voorkeur grotendeels in de eigen streek, dan is het duidelijk dat voor economische bedrijvigheid ook een plaats moet worden gewaar borgd. Daarom ervaart het streekplatform het als heel positief dat er in het kader van de afbakening ruimte komt voor 133 ha bijkomende regio nale bedrijventerreinen, 23 ha bijko mende lokale bedrijventerreinen en Een nieuwe regionale bedrijvenzone is absoluut noodzakelijk. Haalt het gezond verstand het op bekrompen eigenbelang? (foto Hendrik De Schrijver) 5104 woongelegenheden." ZUINIG RUIMTEGEBRUIK Met de nieuwe bedrijvenruimte kan voor een deel van de regio Zuid- Oost-Vaanderen worden ingespeeld op de vraag van zonevreemde bedrijven, jonge ondernemingen, ondernemingen met uitbreidings plannen en bedrijven die zich in de regio willen vestigen. Een van de voorwaarden voor een verantwoorde inplanting van een nieuw bedrijventerrein is een mini mum schaalgrootte. Hieruit vloeit voort dat bedrijventerreinen een wezenlijk beslag zullen leggen op de open ruimte. Niettemin kan zui nig ruimtegebruik nagestreefd wor den door bijvoorbeeld in lagen te bouwen, het aanleggen van gemeenschappelijke voorzieningen, het groeperen van parkeergelegen heid voor verschillende bedrijven enz. Bij de afbakening van het regionaal stedelijk gebied Aalst komt nu extra ruimte voor ondernemen vrij, maar het Streekplatform pleit ervoor dat deze ruimtes hun functie ook volle dig kunnen opnemen. Dit houdt ondermeer in dat de inrichting van de nieuwe bedrijventerreinen op een economisch verantwoorde manier gebeurt zodat de beschikba re ruimte zo efficiënt mogelijk kan worden gebruikt. Bij het terrein op de Siesegemkouter valt momenteel naast de bufferzones ook een grote oppervlakte weg die als industrie gebied ingekleurd staat, maar die daarvoor niet kan benut worden. Daardoor is wellicht slechts onge veer 70% van de geplande ruimte als bedrijventerrein bruikbaar. ONTSLUITING Er moet ook over gewaakt worden dat deze terreinen op een adequate manier kunnen worden ontsloten, met zo weinig mogelijk overlast voor de buurtbewoners. Ook moet er voldoende aandacht worden besteed aan de aansluiting van de terreinen op het openbaar vervoer. Met spanning wachten wij af of uit eindelijk het gezond verstand, in het belang van de gehele gemeen schap, het zal halen op het bekrom pen standpunt van sommige omwonenden die uiteraard hun eigenbelang laten voorgaan. Eddie Monsieur, voorzitter ABVV Oost- Vlaanderen 13 Wat we hadden gevreesd, is spij tig genoeg uitgekomen. Op 12 en 19 september was er in verband met de aangekondigde sluiting van Maxxim in Erembodegem (zie ook de vorige editie van Voor Allen) een nog vrij normale ver gadering. In samenspraak met het personeel werd de informa tie- en consultatieronde con form de Wet Renault afgesloten op 19 september. Op 26 septem ber moesten de onderhandelin gen starten over een sociaal begeleidingsplan voor de werk nemers. Eén uur voor de aanvang van deze vergadering ontvingen we een telefoontje met de medede ling dat deze vergadering niet kon plaatsgrijpen omdat de bazen nog geen budget hadden gekregen vanuit Amerika. De werknemers werden ongedul dig. Tegen onze zin werd een nieuwe afspraak vastgelegd op 4 oktober. Maar opnieuw kwam de directie aandraven met de mededeling dat er geen overleg mogelijk was daar er nog steeds geen budget beschikbaar was. Een derde afspraak werd belegd op 9 oktober. Maar een half uur voor deze vergadering moest beginnen, werd ze alweer afge last. Die avond beslisten de vakbon den en het personeel tot actie. De volgende morgen werd het bedrijf volledig afgesloten. De bedienden en kaderleden moch ten het bedrijf niet meer binnen. Tegelijkertijd werd een verzoe ningsprocedure aangevraagd bij het ministerie voor Tewerkstelling en Arbeid en via Dirk Van Der Maelen nam het ABVV het initiatief om een gesprek aan te vragen bij de federaal minister van Arbeid Laurette Onkelinx. Ook Herman De Loor voert de druk op en vraagt aan Vlaams minister van Werkgelegenheid Renaat Landuyt om dit dossier te onder zoeken. De drie vakbonden inter pelleerden de burgemeester van Aalst over dit drama. Het perso neel en de vakbonden zullen alle mogelijke middelen aanwenden om de directie en de Amerikaanse eigenaars duidelijk te maken dat in België het soci aal overleg moet worden geres pecteerd. Gerrit Muylaert verantwoordelijke ABVV Johan Dumortier, Houtmarkt 1,9300 Aalst tel. 053/78.78.78 jdumortier@bbtk-abvv.be

Voor Allen | 2002 | | pagina 13