"ledereen is verantwoordelijk" "Langdurige ziekte mag niet tot armoede leiden" Op consultatie bij 11 jg. 64 nr. 8 oktober 2002 FRANK VANDENBROUCKE Zelden heeft een minister van Sociale Zaken zich zo nadrukkelijk geprofileerd als Frank Vanden- broucke. Geregeld komt de minister op de proppen met creatieve voor stellen die enerzijds besparingen opleveren en anderzijds de patiënt ten goede komen. Daar haalt hij zich wel eens de woede mee op de hals van artsensyndicaten. Maar dat is eigen aan de job, vindt hij. Een gesprek met een gedreven poli ticus. - De dure gezondheidszorg is een mentaliteitsprobleem, zowel bij patiënten als bij artsen. Bent u er al in geslaagd om die mentaliteit om te buigen Frank Vandenbroucke: "Een beetje wel, denk ik. Al moeten we daarin zeker verder in gaan. Ik geloof alvast dat het mogelijk is om die mentaliteit in de goede zin bij te sturen. Eenvoudig is het echter niet. Ik ben immers niet de minister die zegt dat elk 'pilletjeke' en elke behandeling goedkoper moeten. Niet alleen hebben we daarvoor het geld niet voor, maar het zou even zeer een totaal verkeerd signaal zijn. Het probleem zit immers pre cies in het feit dat er nogal wat met medicamenten 'gesmost' wordt. Ik wil wel de minister zijn die ervoor zorgt dat mensen die medische zorg absoluut nodig hebben, daardoor niet in de financiële pro blemen geraken. Als socialist vind ik het onaanvaardbaar dat sommige gepensioneerden moeten leven van een pensioentje van 700 euro en daarvan per maand 100 of 150 euro moeten besteden een aanzienlijk Frank Vandenbroucke (federaal minister van Sociale Zaken, sp.a): "Het is voor mij essentieel dat er veel aandacht en geld wordt besteed aan een degelijke gezondheidszorg, maar tege lijkertijd wil ik elke euro die ik uitgeef, eerst twee keer omdraaien." (foto Hendrik De Schrijver) deel van moeten besteden aan rem geld voor noodzakelijke medica menten. Dus wil ik daar iets aan doen. Langdurige ziekte mag niet tot armoede leiden. Op dat vlak zijn we in België trouwens wat zelfge noegzaam geweest. Je hoort immers vaak dat we over zo'n fan tastische gezondheidszorg beschik ken, maar de waarheid is dat men sen die langdurig ziek zijn en te maken krijgen met een opstapeling van remgelden dikwijls financiële problemen krijgen. Om daar ietwat aan tegemoet te komen, hebben we de maximumfactuur ingevoerd. Dat is een principe waarbij we nagaan wat de mensen op jaarbasis moeten betalen voor de meest noodzakelijke geneesmiddelen en behandelingen. Als die factuur te zwaar weegt op het gezinsbudget, wordt het meest noodzakelijke pak ket gratis. De hoogte van het plafond hangt af van het inkomen. De maximumfac tuur is op dit ogenblik wel nog in opbouw. Wat er nu in vervat zit, is nog beperkt, maar sinds het begin van dit jaar testen we het systeem uit. Uiteraard vergt dat een investering. Mede daarom leg ik in mijn beleid zeer sterk de nadruk op het zuiniger omspringen met medicamenten. Ik heb het gevoel dat we op dat vlak inzake mentaliteitsverandering al iets hebben gerealiseerd. We zijn echter nog lang niet waar we moe ten zijn. Binnenkort schakelga ik dan ook inaar tweede versnelling." PRIJSDALINGEN - Wat loopt er precies mis met het gebruik van geneesmiddelen in België? Frank Vandenbroucke: "Eerst en vooral worden er in ons land veel genees- middelen, antibiotica, kalmeer- en slaapmidde len geconsu meerd. We gebruiken dik wijls ook medicamen ten die onno dig duur zijn, want veelal zijn er goed kopere alter natieven. Daar staat tegeno ver dat we tot voor kort ach ter liepen als het erop aankwam om nieuwe, degelijke geneesmiddelen in de terugbetaling op te nemen. Daar-voor bleek immers geen geld zeer meer te zijn voor, juist omdat er elders te veel verspilling is. Dus beslisteheb ik beslist om een grote re inspanning te leveren voor nieu we medicijnen amenten voor voor onder meer Alzheimerpatiënten en pa-tiënten met gewrichtsontste king. Mijn beleid loopgaat dus in twee richtingen: aan de ene kant wil ik het vlugger mogelijk maken om nieuwe, noodzakelijke genees middelen terug te betalen en aan de andere kant oefen ik druk uit om het gebruik van om antibiotica te verminderen en te kiezen voor goedkopere generische medicijnen waar dat mogelijk is. De maatregel met betrekking totomtrent generische geneesmid delen was geen gemakkelijke beslissing. Uitgangspunt is dat de sociale zekerheid niet moet op draaien voor het feit dat dokters en patiënten kiezen voor dure genees middelen, terwijl er goedkopere alternatieven bestaan met precies dezelfde samenstelling en werking. We hebben de terugbetaling van medicamenten nu afgestemd op de goedkope alternatieven. Als er zo'n alternatief op de markt is, daalt de terugbetaling. Wie dan blijft zwe ren bij het dure origineel, zal meer remgeld betalen. Eigenlijk komt het erop neer dat ik wat concurrentie heb georganiseerd in die sector. Eigenaardig genoeg is de farmaceu tische industrie dan plotseling niet meer zo happig op het principe van de vrije markt. Ik stel al gunstige effecten vast: veel producentenal heel wat bedrijven van de originele middelenproduc ten hebben prijsdalingen aange vraagd. Voordien voelden ze daar geen nood toe: de sociale zekerheid betaalde toch meer terug voor een duur product. Patiënten en artsen moesten daarmee dus geen rekening mee houden, maar ik zag het effect wel in de kas van de sociale zekerheid. Nu voelen de patiënten wel het verschil, waardoor ook de artsen meer naden ken over welk product ze voorschrijven. De farmaceutische industrie heeft dus geen vrijgeleide meer om de prijzen onnodig hoog te houden." - Wat heeft de cam pagne rond het over matige gebruik van antibiotica opgeleverd? Frank Vandenbroucke: "De ervaring is dat een dergelijk initiatief inder- 3

Voor Allen | 2002 | | pagina 3