"Ook in lan den waar het systeem van gezondheids zorg gepriva tiseerd is, stijgen de uitgaven enorm" Op consultatie bij jg. 64 nr. 8 oktober 2002 Frank Vandenbroucke (federaal minister van Sociale Zaken, sp.a): "Langdurige ziekte mag niet tot armoede leiden." (foto Hendrik De Schrijver) daad effect heeftgenereert, maar niet op lange termijn. De eerste maand na de eerste campagne daalde het gebruik van antibiotica met ruim 20% procent, maar vier maand later was dat effect hele maal weg. Er blijft dus een enorme druk, onder meer vanuit de industrie, om die producten voor te schrijven. Het is in aanzienlijke mate een gevecht tegen commerciële belangen. We moeten die eerste actie zeker herha- lendergelijke acties zeker her halen." NACHTWINKEL - U wilt ook op andere vlakken sensibiliseren. Op welke domeinen kunnen nog cor recties worden doorgevoerd? Frank Vandenbroucke: "Ik vind dat men sen iets te gemakkelijk een beroep doen op de spoeddienst van een ziekenhuis. Dikwijls gaat het over problemenbetreft het zaken waar voor ze net zo goed de huisarts kun nen raadplegen. We zijn dan ook van plan om een campagne op te zetten waarinbij we de mensen uit leggen wat de rol is van een huis arts. Nu heeft een deel van de bevolking de neiging om de gezondheidszorg te beschouwen als een nachtwinkel, waar je op elk moment van de nacht moet kunnen binnenlopen als je daar zin in hebt. In ziekenhuizen is dat inderdaad mogelijk, maar dan kom je wel binnen in een omgeving die zeer veel kost aan de sociale zekerheid. Daar staat een hele batterij van apparatuur klaar, die men dan ook wel eens laat draaien, af en toe ook als dat niet nodig is. Dat is geldver slindend. Als een huisdokter het probleem oplost, weegt dat veel minder door op de sociale zeker heid. Ik dring er bij artsen en zieken huisdirecties dan ook op aan om zorgvuldig om te springen met dat vele geld. Er komen tevensook maatregelen in dat verband: vanaf 1 oktober volgen we de kosten op die ziekenhuizen veroorzaken voor standaardingrepen als een appen dix wegnemen, catharact of een liesbreuk opereren en welke kosten een ziekenhuis teweegbrengt voor- inzake bloedonderzoek, medische beeldvorming en dergelijke. Die kosten blijken immers grondig te verschillen naargelang de instel ling, wat op zijn minst vreemd is. Ziekenhuizen die daarin systematisch overdrijven, zullen ons moeten terug betalen. Zij verspil len immers geld van de sociale zekerheid. Dat sommige art sensyndicaten dat niet graag horen, spreekt voor zich. Maar ik vind dat iedereen zijn verant- woordelijkheid moet nemen tegen over het geld van de sociale zekerheid. Het is voor mij essentieel dat er veel aandacht en geld wordt besteed aan een degelijke gezondheidszorg, maar tegelijkertijd wil ik elke euro die ik uitgeef, eerst twee keer omdraaien." DE BIERKAAI - U moet niet alleen opboksen tegen artsensyndicaten, maar binnen de regering ook tegen het liberale dis cours dat de beste gezondheidszorg de goedkoopste gezondheidszorg is. Hoe brengt u hen op andere gedach ten? Frank Vandenbroucke: "Dat stand punt bestaat inderdaad bij sommi ge liberalen. Maar ze hebben onge lijk. Goedkope schoenen zijn niet noodzakelijk goede schoenen. Bovendien heb ik de indruk dat die genen die verkondigen dat de uit gaeven voor de gezondheidszorg veel te snel de hoogte ingaan, niet goed weten wat er elders in de wereld gebeurt. Ook in landen waar het systeem geprivatiseerd is, zoals in de Verenigde Staten, stijgen die uitgaven enorm. Dat heeft te maken met veroudering van de bevolking, met nieuwe behoeften en mogelijkheden. Het verschil is dat in de Verenigde Staten 30 mil joen mensen helemaal niet zijn ver zekerd tegen ziekte. Voor zo'n sce nario pas ik. Maar dat de uitgaven zullen stijgen, staat niet ter discus sie. De vraag is alleen hoe we die inspanning verdelendat aanpak ken." - Is het geen gevecht tegen de bier kaai? Wordt solidariteit niet een ouderwets woord uit vervlogen tij den? Frank Vandenbroucke: "Ik denk het niet, hoewel ik daar enkele jaren terug nogal pessimistisch over was. Maar nu zie ik de slinger terugke ren. Al blijft het een moeilijk gevecht. Je moet bijna in de sector zitten om te begrijpen hoe het komt dat die uitgaven onvermijde lijk stijgen. Onlangs draaide ik een dag mee in een rustoord. De gemiddelde leeftijd van de bewo ners daar was 84 jaar. Dikwijls gaat het om zeer zorgbehoevende men sen. Er is duidelijk een verschil met de rusthuisbewoner van twintig jaar geleden. Die was jonger en minder afhankelijk. Bovendien draaiden veel rustoorden in Vlaanderen vroeger op religieuzen. Ook dat is voorbij. Je hebt er nu te maken met personeel dat, zeer terecht, fatsoenlijk wil betaald wor den." - Uit een Studio Brussel-enquête van enkele maanden geleden blijkt dat u zeer goed beoordeeld wordt door jongeren. Nochtans bent u niet meteen het meest sexy thema bezig. Bovendien tracht u zich ook niet populair te maken via allerlei TV- programma's. Wat is het geheime recept van VdBb? Frank Vandenbroucke: "Eerst en vooral heb ik zo mijn twijfels over de waarde van dergelijke peilingen. De enige peiling die telt, zijn de ver kiezingen. Maar als u toch een con clusie wil: mogelijk toont het aan dat de jongeren niet tegen solida riteit zijn. In die zin is de huidige jongerengeneratie anders dan die van pakweg vijftien jaar geleden. Tegelijkertijd wordt het geappreci eerd dat ik die solidariteit zuiver wil houden en het bijgevolg aandurf om mistoestanden met min of meer harde hand aan te pakken." Dit interview verscheen eerder in Tribune, het maandblad van de ACOD (zie ook www.acod.be). We hernemen het hier met toestemming van en dank aan de ACOD.

Voor Allen | 2002 | | pagina 4