Een spel van geven en nemen m Leefloon vervangt bestaansminimum Eetfestijn sp.a groot-aalst Aalst M het partijvoorzitterschap Zaterdag 30 november in het restaurant van Eendracht Aalst, Bredestraat. Op het menu: wildgoulash. jg. 64 nr. 8 oktober 2002 Op 21 oktober houdt de sp.a-Aalst bestuursverkiezingen. Uittredend voorzitter Dirk De Pauw en uittre dend politiek secretaris Dylan Cassaer stellen zich opnieuw ver kiesbaar. "Omdat het bloed kruipt waar het niet kan gaan" zegt Dirk De Pauw. Dirk De Pauw: "Ik kwam in functie in juni 1999, het jaar van de ramp zalige verkiezingen. Het was meteen duidelijk dat we ook voor de gemeenteraadsverkiezingen alle hens aan dek zouden moeten roe pen om een electorale ramp te voorkomen. We verloren 1400 stem men, maar behielden 21 procent. Dat is niet om over naar huis te schrijven, maar het kon erger. Bovendien waren we zeer vernieu wend tewerk gegaan: een open lijst, met nieuwe en jonge krachten. De lijst werd samengesteld zonder geruzie, al was het soms balanceren op een slap koord, vooral ook door het wegvallen van Mare Galle en Eddie Dierickx." - In een goede voorzitter een ontmij- ner? Dirk De Pauw: "Zeg dat wel, maar het voorzitterschap is vooral een spel van geven en nemen. Het is zoeken naar de best mogelijke over eenstemming tussen de verschil lende onderafdelingen, en tussen het partijbestuur en de schepenen. In het verleden werd misschien te vaak verwacht dat schepenen lou ter uitvoerders waren. Dat kan natuurlijk niet. Een partij die in de meerderheid zit, moetje de vrijheid geven om te kunnen besturen. Ik heb een goede relatie met de sche penen, al deel ik met hen niet altijd elk standpunt. Het komt erop aan de lijn te bewaken, en dat zit goed." - U stuurde een compleet nieuwe generatie naar het OCMW. Was dat niet riskant Dirk De Pauw: "We zullen later moeten bekijken of dat een goede beslissing was of niet, maar hoe dan ook is de OCMW-raad een uitgele zen terrein voor jonge gasten die zich sociaal en politiek willen inzet ten. Ik ben persoonlijk niet zo erg te vinden om de OCMW-raad te gebruiken als uitstapregeling voor uitgebluste politici." - U stelt zich opnieuw verkiesbaar. Welke uitdagingen staan voor de deur? Dirk De Pauw: "Ik wil alle afdelin gen zo snel mogelijk wekken uit hun winterslaap. Besturen hernieu wen, nieuwe mensen een taak geven. Jawel, er zijn nieuwe men sen, al houdt de tendens aan dat jongeren zich steeds minder bij de politiek betrokken voelen. Vroeger had je een gemakkelijkere doorstro ming via het dienstbetoon. Je trachtte iemand te helpen en ze deden iets terug. Dat is weggeval len, al vind ik persoonlijk dat het opheffen van alle dienstbetoon geen stap vooruit is geweest. Het is helemaal niet fout om mensen te informeren." - In hoeverre kan een plaatselijke afdeling wegen op nationale of gewestelijke verkiezingen? Dirk De Pauw: "Nauwelijks. Het is erg moeilijk mensen te motiveren om voor verkiezingen te werken als er geen regionale kandidaten deel nemen. De thema's en de campag nes worden ook helemaal buiten de afdelingen om vastgelegd. Wel heb ben we inspraak in de samenstel ling van de lijst." - We gaan naar rechtstreekse burge meestersverkiezingen. Hebt u iemand op het oog? Dirk: "Die keuze moet uiteraard vanuit de vier schepenen komen, maar persoonlijk zou ik Gracienne Van Nieuwenborgh vooruitschui ven. Ze is aanvaard over de hele lijn, ze is eerste schepen, heeft charisma en durft haar gedacht zeggen. Het is een keuze voor de meeste kans op succes." X- M OCMW Op 1 oktober trad de nieuwe wet op het leefloon in werking. Dit leefloon vervangt het oude bestaansminimum. Dat was ook wel nodig. De bestaansminimumwet dateert al van 1974 en ondertussen is de maat schappij toch behoorlijk veranderd. De nieuwe wet legt vooral de nadruk op tewerkstelling, ledereen heeft recht op een aangepaste job. De kloof tussen mensen die het goed hebben en zij die het minder goed hebben, wordt immers vaak veroorzaakt door het feit of ze van een inkomen uit arbeid, dan wel van een uitkering moe ten leven. Het leefloon verplicht de OCMW's nu om elke "leefloner" actief naar gepast werk te begeleiden. Als dat lukt, dan biedt men mensen echte kansen aan. Werk is zeker niet alles, maar het is toch vaak de sleutel om terug aansluiting bij de maatschappij te vinden. RADICAAL VOOR JONGEREN De leefloonwet is vooral radicaal voor jongeren. Concreet is het OCMW nu verplicht om elke leefloner van minder dan 25 jaar binnen de drie maanden een aangepaste job aan te bieden, of een geschikte opleiding met het oog op een job. Maar het leefloon is niet alleen een kwestie van rechten, het dwingt jon geren bijvoorbeeld ook meer om de aangeboden kansen te grijpen. De inspanning moet van beide kanten komen. Bij veel OCMW's bestaat er een grote schrik en ongerustheid voor de ver plichtingen die deze nieuwe wet oplegt. Het is ongetwijfeld zo dat het leefloon voor alle OCMW's een uitdaging zal zijn, maar voor het OCMW van Aalst zijn we zeer optimistisch. De OCMW-raad beschouwt tewerkstelling al jaren als haar topprioriteit. Via de participatie in de Werkwinkel en de samenwerking met uitzendkan- toren wordt nu al dagelijks zeer actief hieraan gewerkt. Daarnaast stelt het OCMW jaarlijks zelf meer dan 70 personen tewerk in de eigen diensten, bij de stad Aalst en in diverse vzw's. SUCCES Dat dit actieve tewerkstellingsbeleid succesvol is, bewijzen de cijfers. Het aantal bestaansminimumtrekkers daalde in Aalst zeer sterk tot ongeveer 250 cliënten op jaarbasis. Dat is zeer weinig vergeleken met andere cen trumsteden in Vlaanderen (in Kortrijk bijvoorbeeld zijn er meer dan 600 bestaansminimumcliënten). Voor ons is de nieuwe wet dan ook vooral een bevestiging dat de koers die reeds werd gevolgd de juiste is. Hoewel we het al vrij goed doen, geeft ons dat zeker niet het recht om gezapig alles te laten gedijen. We zijn het de mensen verplicht onze inspanningen nog op te voeren. Zo zou er bijvoorbeeld een actievere samenwerking met de privé- sector kunnen uitgewerkt worden. Deze nieuwe wet, geeft ons alvast bij komende middelen om dit te realiseren. Daisy Van Gheit, Anja Wellekens, Tommy De Kimpe

Voor Allen | 2002 | | pagina 5