Vrijwillige fusies van gemeenten weer bespreekbaar Kerstfeest Zottegem CURIEUS, COA EN SP.A-WIJKCLUB VELZEKE-ELENE jg. 64 nr.10 december 2002 DE LOOR VERLAAT NATIONALE POLITIEK Op woensdag 11 december nam Herman De Loor definitief afscheid van de nationale politiek. De allerlaatste plenaire vergadering van het Vlaams par lement waaraan hij deelnam, was een historisch moment: een punt achter 2i jaar parlementair mandaat. Maar Herman haalde ook nog een laatste nationale slag thuis. Herman was achtereenvolgens aan de slag in de Kamer van 1981 tot 1987, in de Senaat van 1987 tot 1995 en in het Vlaams parlement van 1995 tot 2002. Als dat geen politieke loopbaan is om u tegen te zeggen, weten we het niet meer. Na zijn ontslag, legde Gracienne Van Nieuwenborgh op 17 december de eed af als nieuw parlementslid. Herman De Loor werd al eerder van alle kanten in de bloemetjes gezet, let terlijk en figuurlijk. Meer bepaald viel hem op 22 maart 2002 een indruk wekkend eerbetoon te beurt ter gelegenheid van zijn .twintigjarig parle mentair mandaat. Toen was de Zottegemse zaal Sotto's het decor voor een bijeenkomst van niet minder dan 700 partijleden uit de Egmontstad alleen. Later op de avond, na het officiële gedeelte, voegden zich bij hen nog eens zo'n 400 andere kameraden, sympathisanten en vertegenwoordigers van de meest diverse organisaties. Patrick Janssens, Louis Tobback en Dirk Van Der Maelen prezen Herman voor zijn immer loyale opstelling, zijn diepgewortelde socialistische stel lingnamen, zijn zin voor organisatie, zijn politiek zonder onzin en zijn onverdroten investeren in de leden, dit zonder de rest van de bevolking in de kou te laten. Kortom, Herman werd bedankt voor het heilzame recept dat hij de vele sp.a- afdelingen aanreikt die het vandaag niet zo gemakke lijk hebben. NIEUWE FUSIES NIET LANGER TABOE Herman verlaat het nationale toneel met opgeheven hoofd en voldaan nadat de twee dossiers waarvoor hij de jongste tijd nog zo hard geijverd heeft, hun volle beslag hebben gekregen. Ten eerste werd zijn voorstel van decreet voor het vereenvoudigen van de straatnaamgeving goedgekeurd. In dit nummer berichten we daarover in een afzonderlijke bijdrage. Ten tweede staat het licht nu voorgoed op groen voor de bespreekbaarheid van nieuwe fusies en het oprichten van overlegplatforms van gemeenten, waarmee vooral meer bestuurskracht wordt beoogd. Over dit laatste dos sier waaraan hij voorwaar zijn ultieme krachten' heeft besteed, geven wij hieronder nadere uitleg. De grote van bovenuit gedirigeerde en vaak zelfs politiek georkestreerde fusieoperatie van 1976 bleef een kwarteeuw in de geesten rondspoken. Geen politicus durfde het woord fusie nog in de mond nemen. Onder impuls van Herman De Loor zette de Hoge Raad voor het Binnenlands Bestuur zich langzaam, maar vastberaden aan het werk. Onlangs formuleerde dat orgaan zijn advies op zo'n genuanceerde wijze, dat in de commissie Binnenlandse Zaken van het Vlaams parlement alleen met lof kon gezwaaid worden. Kleine gemeenten doen het per definitie niet zo slecht en grote niet zo goed, maar soms ontbreekt het aan middelen in de kleine gemeenten en anderzijds aan burgernabijheid in de grote. Vaak krijgen kleine gemeenten veel te zware opdrachten van de Vlaamse overheid.Tussen veel gemeenten zou ook een betere samenwerking moge lijk zijn. Vrijwillige fusies zijn dus niet meer uit de lucht, liever dan verplich te fusies uiteraard. EEN WISSEL OP DE TOEKOMST. Haast alle parlementsleden schaarden zich achter het advies van de raad om in subregio's met veel kleine gemeenten een breed streekgericht over leg op te starten met politieke en andere vertegenwoordigers. Er zijn inderdaad heel wat gemeenten die niet de omvang en de bestuurs kracht hebben om de service te bieden die de bevolking verwacht en voor al niet over voldoende financiële middelen beschikken om eigen specifieke ambtenaren en functionarissen aan te werven zoals de Vlaamse overheid het vandaag de dag van hen verwacht. Op basis van vrijwilligheid moet dus zeker over die problemen gepraat kunnen worden. Alle parlementsleden vonden Hermans voorstel een prima idee voor verde re discussie en open dialoog. Na een fikse gedachtewisseling met de Commissie Binnenlandse Aangelegenheden op 3 december 2002, nam de bevoegde minister van Binnenlands Bestuur Paul Van Grembergen het van zijn kant op zich om met zijn administratie en in samenwerking met des kundigen een proces op te starten om per streek tot een actieplan te komen voor de versterking van de bestuurskracht van de gemeenten. Herman De Loor stelde voor de Vlaamse Ardennen als proefproject te nemen. Gezien momenteel heel wat andere ontwerpen zoals het Vlaamse Gemeentedecreet.de verkiezingszaken en het kerntakendebat in de pijplijn zitten, engageerde Vlaams minister Van Grembergen zich om in die regio met overlegplatforms principieel van start te gaan in 2004. Moge dat initiatief alleen maar succes kennen. Herman De Loor: "Fusies van gemeenten moeten kunnen, maar dan op vrijwil lige basis." (foto VA) Zaterdag 28 december om 18.30 uur Ontmoetingscentrum COC Velzeke, Provinciebaan 275 Programma: - optreden van zanger Kurt Crabbe - toespraak door burgemeester Herman De Loor - warme maaltijd - gezellig samenzijn 17

Voor Allen | 2002 | | pagina 17