Solidariteit is ver te zoeken verantwoordelijke ABVV Johan Dumortier, Houtmarkt i, 9300 Aalst tel. 053/78.78.78 jdumortier@bbtk-abvv.be jg. 64 nr.io december 2002 INTERPROFESSIONEEL AKKOORD IN ZAKFORMAAT Door hun starre opstelling en hun fetisjisme ten aanzien van "meer flexibiliteit", verhinderden de werk gevers dat er een interprofessioneel akkoord kwam. Na bemiddeling door de regering kwam er toch iets uit de bus. Wat het waard is, vertel len we u hieronder. Een interprofessioneel akkoord (IPA) is in essentie een solidariteits- akkoord: solidariteit tussen de werknemers uit de sterke en deze uit de zwakke sectoren, tussen de werknemers in de grote en deze in de kleine bedrijven, tussen de actie ven en de niet (meer) actieven. De halsstarrigheid van het patronaat, dat quasi geen middelen ter beschikking stelde om het IPA tot een solidariteitsakkoord te maken en integendeel maar bleef hameren op meer flexibiliteit, hebben de onderhandelingen tussen de socia le partners doen afspringen. Zoals de wet op het concurrentievermo gen het bepaalt, heeft de regering dan een bemiddelingspoging ondernomen die in de nacht van ïo op 11 december tot een ontwerp van mini-IPA geleid heeft. Na een eerste lezing van de tekst kunnen we niet anders dan tot het besluit komen dat het solidariteitsluik in het ont werpakkoord verte zoeken is. LOONNORM De loonnorm - dit is het percentage waarmee de loonkosten de volgen de twee jaar mogen stijgen - werd uiteindelijk vastgelegd op 5,4%. Het is een indicatieve norm, wat bete kent dat hij kan overschreden wor den in sectoren die het economisch goed doen en/of waar de kracht van de werknemers voldoende groot is. De sociale partners roepen de onderhandelaars in de sectoren en de bedrijven wel op om bij de vast stelling van kostenstijgingen het jaar 2003 maximaal te ontzien. Aan de regering wordt gevraagd om het maximale patronale aandeel in de maaltijdcheque te verhogen van 4,46 tot 4,91 euro per cheque, zon der dat het persoonlijk aandeel van de werknemer gewijzigd wordt. STATUUT ARBEIDERS-BEDIENDEN Qua toenadering tussen het statuut van arbeiders en bedienden achten de sociale partners het gezien de onzekere economische toestand niet mogelijk nieuwe initiatieven te lanceren tijdens de duurtijd van het akkoord. Wel herbevestigen de soci ale partners de wil om de proble matiek van toenadering tussen beide statuten verder in eigen beheer te behandelen. Tezelfdertijd worden de sectoren opgeroepen om verdere besprekingen te voeren over het afschaffen van de eerste twee carensdagen en voor de arbei ders met meer dan 15 jaar anciën niteit ook de derde carensdag. De sociale partners vragen tevens dat er bij de berekening van het vakantiegeld meer rechtszekerheid geschapen wordt door bij koninklijk besluit vast te leggen dat vakantie geld enkel berekend wordt op RSZ- onderhevige loonbestanddelen. WERKLOOSHEID Inzake tijdelijke werkloosheid vra gen de sociale partners aan de rege ring om het vergoedingspercentage op 60 respectievelijk 65% van het begrensde loon te brengen. Aan de beheerscomités van RVA en RJV wordt gevraagd om hun interpreta tie van het begrip "economische werkloosheid" op elkaar af te stem men zonder dat dit mag leiden tot meer dan 220 miljoen frank meer uitgaven op jaarbasis voor de duur van dit akkoord. Wat werkgelegenheid betreft - het tweede grote onderwerp van onze eisenbundel - wordt o.a. gevraagd dat in de reglementering van het Rosetta-banenplan wordt opgeno men dat de aanwerving van een werknemer van buitenlandse oor sprong jonger dan 30 jaar ter ver vanging van een bruggepensio neerde voortaan zou meetellen voor twee eenheden bij het nazicht van het opgelegde quotum. Tevens wordt een oproep tot de sectoren en de ondernemingen gedaan voor de aanwerving van gehandicapten betreft, waar dezelfde regel van dubbele meerekening van toepas sing is. Voor het tijdskrediet moeten de sectoren alle mogelijkheden onder zoeken om familiaal, privé en pro fessioneel leven zo goed mogelijk op elkaar af te stemmen zonder de werking van de ondernemingen te bemoeilijken. Last but not least komt er ook een verlenging van een aantal bepalin gen uit vorige akkoorden, o.a. wat de bestaande brugpensioenstelsels betreft. OORDEEL ZELF Aan u om te oordelen of dit een vol doende meekrijgt. Het ABVV zal zich, na een consultatieronde die nu begint, op 14 januari 2003 uitspre ken. Het wordt waarschijnlijk kie zen tussen de pest en de cholera. Ofwel een interprofessioneel akkoord met een zeer zwak - om niet te zeggen onbestaand - solida riteitsluik, ofwel geen interprofessi oneel akkoord en dus overleg op het niveau van de sectoren. Dit laatste is iets wat vooral patronale kringen, die niets liever wensen dan het ver laten van het interprofessionele overlegniveau, als muziek in de oren zal klinken. Is het dan aan het ABVV om het traditionele drietraps- overlegmodel te doorbreken? Johan Dumortier gewestelijk secretaris BBTK Het wordt waarschijnlijk kiezen tussen een zwak interprofessioneel akkoord, of helemaal geen akkoord, (foto Hendrik De Schrijver) 21

Voor Allen | 2002 | | pagina 21