I "Politiek is het schoonste beroep ter wereld" Op de schoot bij zijn anonieme werk- mieren geworden Parlementsleden jg. 64 nr.io december 2002 GRACIENNE VAN NIEUWENBORGH moet u kiezen. Wat wordt het dan: Brussel of Aalst? Gracienne Van Nieuwenborgh: "Dat kan ik nu niet zeggen." - Omdat u er zelf nog niet uit bent of omdat u het nog niet kwijt wil? Gracienne Van Nieuwenborgh: "Omdat ik het nog niet kwijt wil. Maar dit is bijzonder voor barig. Wie weet wat de provin ciale kieskrin gen ons zullen brengen? Dat geldt trouwens ook en in de eerste plaats voor de federale verkiezingen volgend jaar. Wat een gepuzzel! Daan Schalck is op een strijdplaats terechtgekomen en is dus helemaal niet zeker dat hij terug naar Brussel mag. Magda De Meyer wilden we als eerste opvol ger, maar die plaats is, net als de tweede effectieve, voorbehouden vooreen Spiritist. Voor Magda is het dus bang afwachten." - Maar u gaat dus naar het Vlaams parlement. U was er al eens vier jaar, uw dada was toen onderwijs. Hoe is het bevallen? Gracienne Van Nieuwenborgh: "Ik had toen de commissies Cultuur en Onderwijs, inderdaad. De toenmali ge coalitiepartner was de CVP, dus wat de onderwijscommissie betreft was dat niet eenvoudig. Ik moet er waarschijnlijk geen tekeningetje bij maken. Die CVP had toch wel een aparte vergadercultuur. Het gebeurde dat een van hun commis sieleden verhinderd was en zich al dan niet liet 'vervangen. Soms kwam je pas tot een akkoord na urenlang vergaderen en kon je pas 's nachts naar huis. Op de eerstvol gende commissievergadering kwam het verhinderde lid dan doodleuk zeggen dat hij of zij zich niet in het akkoord kon vinden en we konden van voren af aan begin nen. Die vergaderingen vonden meestal plaats op het Martelaren plein. Ik heb dat altijd de meest toe passelijke plaatsnaam van Brussel gevonden (lacht). Het is een heel drukke periode geweest: het basis onderwijsdecreet, de lerarenoplei ding, de leerplannen, de samenvoe gingen van de hogescholen." - U was schepen van Onderwijs en Cultuur en u zetelde als Vlaams par lementslid in de Commissies Onderwijs en Cultuur. Dat moet ongetwijfeld een voordeel zijn geweest? Gracienne Van Nieuwenborgh: "Ik heb die com- missies gevraagd omdat ik er in Aalst al mee bezig was. Dat lukt niet altijd, je krijgt niet steeds wat je vraagt, maar ik heb toen geluk gehad. Het is een heel inte ressante perio de geweest. Het decreterend werk is wel eventjes wennen. Je trekt naar Brussel met het idee van 'en nu gaan we er eens invliegen', maar je wordt gauw met je beide voeten terug op de grond gezet. Heel positief was dan weer dat je mensen tegenkomt uit het brede onderwijsveld. Je verwerft heel veel andere inzichten en je krijgt dus een veel beter totaal beeld. Bovendien leer je de com plexiteit kennen van het decreetge vend werk. Er komt nogal wat stu die bij kijken, wat ik als zeer leerrijk heb ervaren. Het meest positieve echter vond ik de combinatie sche pen-parlementariër. Begrijp me niet verkeerd: ik ben tegen cumul en ik zal daar in 2004 indien nodig ook naar handelen - u mag dit als een statement beschouwen - maar het had zo zijn voordelen. Als schepen sta je met je twee voeten in de rea liteit. En dan merkje datje met heel mooie theoretisch sluitende decre ten soms zeer rare dingen veroor zaakt op het veld. Vandaar de vele wijzigingen. Als schepen heb je een veel nauwere band met het veld en in mijn geval met dat stukje waaro ver ik de bevoegdheid had in Aalst en waarover ik debatteerde in de commissies in Brussel. Ik had dus het voordeel dat ik problemen kon detecteren die je normaliter vanuit Brussel niet ziet. De combinatie van de twee mandaten vond ik dus wel zeer zinvol en zinnig. Je kon dingen rechtzetten nog voor ze gebeurd waren." - Uw schepenmandaat hielp u bij uw parlementair mandaat en vice versa. Als politica werd u er dus beter van. Maar werd ook Aalst er beter van? Gracienne Van Nieuwenborgh: "Zo eng zou ik het niet durven stellen, Straks volgde Gracienne Van Nieuwenborgh in het Vlaams parle ment Herman De Loor op. Voor haar betekende dit een terugkeer. Genoeg reden voor een gesprek. In januari 1977 bezette de jonge gezellin en toneeldiva Gracienne Van Nieuwenborgh voor het eerst een politieke zetel, die van raadslid in de Aalsterse gemeenteraad. Twaalf jaar later werd ze schepen, een mandaat dat ze nog steeds bekleedt. In 1995 was het lot van de apparentering haar gunstig gezind en kregen Herman De Loor en Jacques Timmermans onverwacht haar gezelschap in het Vlaams par lement. Omdat zoiets zelden twee keer lukt en natuurlijk ook omdat de resultaten in heel Vlaanderen tegenvielen voor de SP, moesten Herman en Jacques het na de ver kiezingen in 1999 zonder de Aalsterse drive zien te rooien in Brussel. Herman deed het bij de gemeenteraadsverkiezingen van ruim een jaar later echter zo goed - business as usual - dat hij besloot de mandaten van burgemeester en parlementslid niet te lang te combi neren en de fakkel over te dragen aan Gracienne. Dat is ondertussen gebeurd. Eind december legt zij voor de tweede maal de eed af. Na de gemeenteraadsverkiezingen zal een schepen of burgemeester die parlementslid wordt zich, indien hij of zij dat wenst, in zijn gemeen te kunnen laten vervangen. Omdat dit nu nog niet mogelijk is en omdat de legislatuur van het Vlaams parlement over anderhalf jaar al afloopt, zal Gracienne tijde lijk cumuleren. Is dat wel gezond? Gracienne Van Nieuwenborgh: "Ik ben zelf tegenstander van cumul, ik ben bijvoorbeeld de enige in het Aalsterse schepencollege zonder andere beroepsbezigheden dan de politieke. De periode is echter zoda nig kort, dat ik het dus even voor lief zal moeten nemen." - Stel dat de kiezer u in juni 2004 opnieuw naar Brussel stuurt, dan Gracienne Van Nieuwenborgh over de Teletubbies: "We moeten opletten dat als we een paar spelers verliezen, we niet ook nog eens de bal kwijt geraken." (foto Hendrik De Schrijver)

Voor Allen | 2002 | | pagina 4