Grotere autonomie voor gemeentebesturen KERKSTRAAT STAD AALST 1 1 Inter-Nationaal 6 jg. 64 nr.10 december 2002 STRAATNAMEN Op 28 maart 2002 diende Herman De Loor in het Vlaams parlement een voorstel van decreet in voor de versoepeling van de procedure bij de naamgeving van straten en plei nen in de gemeenten. Dat voorstel was mede ondertekend door VLD, CD&V en Spirit. Agalev stond aan vankelijk weigerachtig, maar bedacht zich en keurde het voorstel uiteindelijk mee goed op 20 novem ber 2002. Tot nu toe bestond voor het toeken nen van nieuwe benamingen of voor de wijziging van bestaande benamingen voor openbare wegen en pleinen een loodzware procedu re. Door het nieuwe decreet zullen gemeenten veel gemakkelijker straatnamen kunnen veranderen als ze dat wensen. In het overleg tussen de Vlaamse overheid en de gemeentebesturen werd de afspraak gemaakt om de procedures van het administratief toezicht op de gemeenten te evalu eren en bij te sturen. Dezelfde intentie blijkt uit de beleidsverkla ringen en de beleidsnota's van de Vlaamse regering. Het decreet van 28 januari 1977 past niet meer in die filosofie: het stipu leert een ellenlange procedure voor het toekennen van nieuwe bena mingen of voor de wijziging van bestaande namen voor openbare wegen en pleinen. Deze "via doloro sa" staat in schril contrast met de andere beslissingen van de gemeente die enkel moeten wor den opgenomen op de lijst van gemeenteraadsbesluiten. Meer nog, het lijkt allemaal op een betut teling van jewelste, een weg van Pontius naar Pilatus. ONNODIGE LIJDENSWEG De bestaande procedure die vol gens het genoemde decreet moet worden gevolgd, tart alle verbeel ding. Ziehier een overzicht. Alles start bij de principebeslissing van de gemeenteraad, gevolgd door de bekendmaking ervan via open bare aanplakking. Opmerkingen worden bij het gemeentebestuur ingewacht binnen 30 dagen. Tevens vraagt het gemeentebestuur advies aan de gemeentelijke cultuurraad die binnen 30 dagen zijn advies schriftelijk meedeelt aan het gemeentebestuur. Zonder advies binnen de voorgeschreven termijn wordt het advies als gunstig beschouwd. Zowel de aanplakking als de advies aanvraag moet gelijktijdig gebeu ren en duidelijk de datum vermel den waarop de termijn van 30 dagen begint te lopen. Bij het ver strijken van deze termijn wordt pro- ces-verbaal opgesteld van sluiting van het openbaar onderzoek. Indien principieel besloten wordt tot wijziging van een bestaande naam, moet het gemeentebestuur dit voornemen gemotiveerd mee delen aan de aangelanden of eige naars, die dan het recht hebben om binnen 30 dagen bezwaar aan te tekenen. Na het sluiten van het openbaar onderzoek, moet advies worden aangevraagd bij de Provinciale Commissie van de Koninklijke Commissie van Advies van Plaatsnaamgeving. Dat orgaan brengt dan advies uit binnen 30 dagen. Het advies van die commissie is bin dend in geval van wijziging van de naam van bestaande wegen en pleinen. Tegen dat bindende advies kan het gemeentebestuur beroep aantekenen bij de Centrale Koninklijke Commissie, die binnen 60 dagen een advies verstrekt. Kunt u nog volgen? WEG MET DE BETUTTELING Omdat de huidige procedure als een gesel wordt ervaren die allesbe halve een meerwaarde oplevert, stelde Herman De Loor voor het decreet gevoelig te wijzigen. Het ligt zeker niet in de bedoeling aan een wetenschappelijk verantwoor de straatnaamgeving te raken. In plaats van op de al vermelde com missies kan van nu af aan een beroep worden gedaan op de gemeentelijke cultuurraad waarin per definitie historische en heem kundige kringen vertegenwoordigd zijn. Zo kan de facto een behoorlijk advies worden ingewonnen dat geen verdere voogdij van een hoge re instantie hoeft. Indien een gemeentebestuur van oordeel is dat toch een advies van een meer gespecialiseerde commis sie wenselijk is, kan het nog steeds advies vragen bij de Koninklijke Commissie van Advies voor Plaatsnaamgeving. Dat advies zal evenwel noch verplichtend, noch bindend zijn. Nadat al de adviezen en bezwaren zijn binnengekomen en onderzocht, is het de verantwoordelijkheid van de gemeenteraad om een beslissing te nemen over het invoeren of wijzi gen van een plaatsnaam. Uiteraard is dit besluit van de gemeenteraad onderworpen aan het algemene toezicht van de gewone toezicht houdende overheid. GOEDGEKEURD Indien het voorstel van Herman De Loor niet was goedgekeurd, had men moeten wachten het nieuw Vlaams gemeentedecreet, waarin de regering de naamgeving van straten en pleinen eveneens over laat aan de gemeentebesturen. Dit zou echter heel wat tijd hebben gekost. Het ontwerp van Vlaams gemeentedecreet moet immers nog een hele procedure doorlopen. Onmiddellijk na het pleidooi van De Loor werd het voorstel "houdende wijziging van het decreet van 28 januari 1977 tot bescherming van de namen van de openbare wegen en pleinen" unaniem aangenomen tij dens de plenaire vergadering van het Vlaams Parlement op 20 november 2002. Ook volgens de bevoegde minister was het hoog tijd dat het principe van het benoe men van strateh en pleinen ernstig werd vereenvoudigd. Door unaniem een voorstel van Herman De Loor goed te keuren, maakte het Vlaams parlement komaf met de betutteling van de gemeentebe sturen inzake straatnaamgeving. (foto Hendrik De Schrijver)

Voor Allen | 2002 | | pagina 6