Hel Congres van fransche Bakkers gehouden te Parijs 20-28 Juni 1881 BRIEFWISSELING. haar mau en kinderen geen kadetjes be- hoeft voor te zetten, als zij hun iets wil geven dat staat in de maag. Wil zij dat doen, dat geeft ze hun ander brood. Kadet jes zijn voor de. lekkerbekken. Als men ze bakte met minder water, als zo voedzamer waren, zouden ze geen reden van bestaan meer hebben. Juist die aanzienlijke water- deelen maken hen smakelijk en men vergete dit niet licht verteerbaar. De eerlijkheid toch gebiedt ora, als men de aandacht vestigt op de nadoelen van een groote water-pereentage in broodook de voordoelen er van op te sommen. L>ie voordeelen zijn smakelijkheid en iichte ver teerbaarheid. Menschen met eene zwakke maag, zieken, kinderen en ouden van dagen zullen de zoo verdacht gemaakte kadeljes zéér goed kunnen verteren, als zij brood met een minder watergehalten niet verte ren kunnen. Wij herhalen: een kadetje zou geen kadetje zijn, als het minder uaterdeelen bevatte. Uit naam van alle bakkers teekeuen wij protest aan tegen de beschuldiging van vervalsching, en inmenging van de autori teit in deze zouden wij even ongepast vin den, als zij feitelijk onmogelijk is. E11 nu het oranje schimmelplantje, waarvan het Maandblad spreekt. Wij weten niet of het te vinden zou zijn op een kadetje van 6 weken oud. Wij betwijfelen dit echter nog sterk. Trouwens, die kwestie achten wij wel van het minste belang, want kadetjes koopt men versch niet om te be waren, maar op te eten. Zij zijn bestemd voor dadelijk gebruik en hebben dus geen tijd om te gaan schimmelen. Wij zullen steeds de eersten zijn om het Maandblad te steunen, als het opkomt tegen eenige vervalsching van bloem of brood het algemeen belang gaat voor alles maar eene verdachtmaking gegrond op onjuiste voorstellingen of op onvolledige bekendheid met eene besproken zaak zullen wij steeds bestrijden. De waarheid, de volle waarheid, boven al Het dezen zomer in Frankrijks hoofd stad gehouden Bakkers-Congres, waar van het voorzitterschap was opgedragen aan een lid van de kamer van afgevaar digden, den H. Gatineau, een bekend advokaal van de Parijsche Balie en reeds lang een onvermoeid strijder voor de vrijheid van het Bakkersbedrijf, is le merkwaardig geweest, dan dat wij onzen lezers daarvan niet liet een en ander zouden mededeelen. Wij zijn daartoe in staat gesteld door de welwillendheid van den Hr. A. Rol land, hoofdopsteller van het Echo Agn- cole, aan wien door het Congres is op gedragen geworden een nauwkeurig verslag van al het verhandelde op te die hem, wel verre van hem afschuw voor zijn toestand'in tc boezemen, nog eeuiger- mate tot troost verstrekte. Julie was hem op dit oogenblik een wit marmeren beeld, haar geest was in verre gewestenen kon deze terug komen, zou ,t dan niet zijn om zijne Defile nieuw voedsel te verschaffen 't Kon niet anders of de plaats waar hij zich bevond moest dergelijke gedachten bij hem doen ontwaken. Hij wilde deze ideën, welke bij hem opkwamen, toen hij overeind ging staan, terwijl hij zijne beide handen in de duisternis uitstrekte, niet verjagen. Evenwel was zijn geest te praktisch, dan dat hij zich langen tijd aan deze bespiege lingen kon overgeven. Philippe, die gewoon was le rooken, had een doosje met lucifers bij zich. Na ver scheiden vruchtelooze pogingen slaagde hij er in, er een aan te strijken. Hij zag toen, in het korte oogenblik dat de lucifer brandde, dat do waskaars in den kel'ler was achter gebleven. Met deze kaars kon hij de sluiting van den kelder onderzoeken. Slaagde hij er in de binnendeur open le krijgen en 't traliewerk te bereiken, dan maken en in druk te doen verschijnen. De Hr. Rolland had de beleefdheid ons een exemplaar van dat verslag te doen toekomen, nog vóór dat het algemeen verkrijgbaar gesteld was. In Frankrijk is nog altijd van kracht de wet van 19-22 Juli 1791, waarbij aan de maires de bevoegdheid wordt toege kend eene broodzitting in hunne ge meenten in te voeren. Verschillende pogingen zyn al jaren lang in het werk gesteld om de afschaf fing dier even oude als verouderde wet te verkrijgen doch steeds te vergeefs. Daarom hadden eenige wakkere mannen besloten al de Bakkers uit geheel Frank rijk op te roepen oui gezamenlijk hunne grieven te besprekeu en te overleggen welke de beste wijze zou zijp om ze'«it den weg le ruimen. Een komiteitvan Bakkers uit verschil lende oorden van Frankrijk had de in richting van het Congres ter hand geno men en Parijs bepaald als plaats van samenkomst. Door verschillende Bakkers-vereeni- gingen waren ongeveer 160 afgevaar digden gezonden, die den 23 Junieene eerste algemeene zitting hielden, onder voorzitterschap van den Ilr. A. Lefort van Beauvais, voorzitter van het op- richtings-komiteit. De Hr. Lefort hield bij die gelegenheid eene helangrijke rede, waarbij hij wees op de herhaalde pogingen door en namens de Bakkers in het werk gesteld om af schaffing te verkrijgen der wet van 1791. Men had gehoopt dat het daartoe komen zou bij gelegenheid der jongste herzie ning der gemeentewet. Van den dag dat ook die hoop in rook vervlogen was, had het plan tot het houden van een Congres vorm aangenomen, was de tot stand koming er van verzekerd. Nadat de Hr. Gatineau met een kor/e toespraak den voorzitterstoel had inge nomen, werd overgegaan tot samenstel ling van het Bureau en werden4commis sies benoemd, welke de werkzaamheden onderling zouden vcrdeelen. Die 4 commissies waren 1° van voor bereiding 2° van wetgeving 3° voor de wijze van verkoop en 4° voor in- en uit voerrechten. Na mededeeling dat tot op dat oogen blik fr. 8257.30 .was ontvangen aan bij dragen voor de kosten van het Congres en dat bovendien het sijndicaat van Algerië nog fr. 250.had toegezegd, werd de zitting opgeheven, nadat be paald was dat de volgende, die naar een vroeger genomen besluit openhaar zoude zijn, den 25" zou gehouden worden. Het was vooral in die zitting, dat ver had hij hoop gehoord te zullen worden. Maar de eikenhouten deur was onbeweeg baar en even hecht en sterk als de muur waarin men haar had aangebracht. Zelfs al ware 't, dat hij de noodige werktuigen te zijne? beschikking hadde gehad, toch zou hij geen slot gevonden hebben, want de grendels waren van buiten aangebracht. Toen dit voor hem tot zekerheid was ge worden, zette Philippe dc kaars weêr neêr. In gedachten verzonken leunde hij tegen den muur en keek naar de kleine blauwe vlam, die, heên en weêr dansende, elk oogenblik dreigde uit te gaan. In elk gevaldacht hij, laat de ventilatie niets te wenschcn over. Eensklaps echter deed hij een sprong en blies 't licht uit. Zijn leven hing van die kaars af i Hij had eens in een verhaal van eene schipbreuk gelezen, dat eenige schepelingen dagen lang hun leven hadden gered, met niets anders dan met eenige kaarsen, die door een der passagiers in de algemeene verwarring in de boot waren geworpen, 't Was dus niets meer of minder dan zijn leven dat hij begonnen was to verbranden 1 schillende hoogst belangrijke rodevoe ringen gehouden werden. In de eerste plaats eene door den Hr. Hérault, van Angers, lid van het op- richtings-komiteit. De H. Hérault begon met in het licht te stellen hoezeer de bevoegdheid, bij de wet van 1791 aan de maires verleend, om ten allen tijde te kunnen overgaan tot eene h oodzetting, in .de eerste plaats nadeelig werkte voor den verbruiker, die ten slotte toch steeds de betalende partij is, terwijl hij tot recht verstand der zaak de woorden van het bedoelde artikel dier wet aanhaalde. Zij luiden Zetting van levensmiddelen kan, voorloopig, in geen enkele stad of gemeente plaats hebben, dan op het brood en het vleesch, zonder dat het in eenig geval geoorloofd zal zijn haar uit te strekken tot den wijn, het koren, andere graansoorten of andere levens- middelen en zulks op straffe van ont- zetting der gemeente-ambtenaren. Maar, roept de Hr. Hérault uit, reeds bij de eerste lezing van dit artikel blijkt duidelijk.dat de toepassing er van eigen lijk onmogelijk is, omdat van brood en vleesch verschillende soor.cn bestaan en het sport natuurlijk invloed moet uitoe fenen op den prijs. Dat is een voornaam punt, hetwelk men niet uit het oog moet verliezen. Waar voor den maire geen vaste grondslag bestaat, waarnaar hij hande- lea kan, moet hij van zelf naar willekeur te werk gaan. Op één enkelen grond wordt de brood zetting gewoonlijk nuttig geacht: om liet vragen van te hooge prijzen te voor komen door een éénigen bakker op eene kleine plaats. Spreker toont echter op verschillende wijzen aan, dat dit gevaar volstrekt niet bestaat. Waarom, vraagt hij onder anderen, zou dat gevaar alleen in Frankrijk be staan Nergens anders bestaat nog zet ting en toch hoort men nergens over die vrijheid klagen. Als nadeelen der zetting somt de Hr. Hérault op 1. dat een kooper, die dadelijk betaalt, even duur betaalt, als hij die laat opschrij ven hetgeen onbillijk is. 2. dat zij altijd gepaard moet gain met verkoop per gewicht. Om dc werkelijke waarde van brood tc bepalen moet men echter letten op kwaliteit, gewicht en prijs. De eerste hangt in hoofdzaak af van de keuze van den bloem, van het fatsoen en de wijze van bakken. Daardoor ontstaan ontelbare soorten, waarvan de waarde zeer uiteen loopend is. Kwaliteit, gewicht of prijs, elk Nogmaals een lucifer aanstekende zag hij op zijn horloge 't stond op elf uur was 't elf uur in den morgen of was 't elf uur des avonds? Dc lijkstoet, dit wist hij, had omstreeks tien uren de kerk verlaten. Maar hoeveel tijd was er sedert dat oogenblik verloopen Hoe lang was hij bewusteloos geweest Helaas! hij was niet meer in staat de uren te tellen, die voor ongelukkigen met een slakkengang voortkruip n, maar voorde gelukkigen dezer wereld metarends- snelheid daar heen vliegen. Hij nam de kaars op en zette zich op dc steonen trappen. Hoewel van natuur opti mist,ontzonk hem toch bijna den moed toen hij de kansen om uit zijn benardeu toestand te gerako nkoel bloe d i g na g i n g. 11 et sp ra k va n zelf dat men zijne afwezigheid zou opmerken. Zijne verdwijning zou natuurlijk in de gege ven omstandigheden zijne vrienden beangst maken. Zij zouden een onderzoek instellen; maar wie zou op de gedachten komen om een levende te gaan zoeken op 't kerkhof' van Montmartre De prefekt van policie zou honderden agenten uitzenden om hem op te sporen; men zou misschien in de Seine afzonderlijk genomen, bewijst dus niets, en als men de waarde van brood uitslui tend wil bepalen naar het gewicht, mis leidt men het publiek. Bovendien, het is volslagen onmogelijk vooraf met volkomen juistheid te bepa len hoeveel een brood, als het uit den oven komt, zal wegen. Een brood, hoe nauw keurig ook vooruit gewogen,zal dikwerf te zwaar ofte licht zijn, en in het laatste ge val stelt de bakker zich bloot aan vervol- ging.Dat gevaar bedreigt voortdurend zelfs den eerlijksten bakker. Het belet hem voor al een goede kwaliteit te leveren, want hoe beter het brood doorbakkeu is, hoe grooter ook de afwijkingen zullen zijn. Hij neemt zich daarvoor dus in acht en het publiek krijgt zoodoende brood van een minder gehalte. Vrijheid voor kooper en verkoopcr, vrije concurrentie, die van zelf ontstaat naar ge lang van vraag en aanbod, kunnen alleen met juistheid, waarde en prijs van han delsartikelen bepalen. Do vrijheid komt overal en ten allen tijde ten goede aan den vet bruiker; het zij wat de kwaliteit, hetzij wat de hoeveelheid, hetzij wat den prijs aangaat. Wordt vervolgd.) LIJST VAN BLOEMHAN DEL A REN, DIE BLOEM VERIiOOPEN PER ZAK VAN 101 KILO. Bij onderzoek is ons gebleken dat bijna alle bloemhaudelaren leveren per 100 kilo netto gewicht. Uit dien hoofde meenen wij deze lijst gevoegelijk achterwege to kunnen laten. D" Ons bekend geworden atloemlmndelai*en9 die bun kalanten hebben ontslagen van aangegane verbintenis sen tegen voormalige hooge prijzen. Geeraerts, Aalst. Romy C°, Wijg- maal. Vander Stukken, Antwerpen. Voor mededeeling van verdere adressen houden wij ons aanbevolen. Onbekend. Op uw verzoek is uw brief' na lezing vernietigd. Wij wenschen u ech ter te doen opmerken,dat wij geen adressen zullen opnemen van Bakkers, die vermin dering van bloemprijzen hebben verkregen, maar alleen die van bloem handelaars, die eene vermindering hebben toegestaan. Aan het hoofd dier lijst plaatsen wij Ons bekend geworden bloem handelaren, enz. Zij zal dus volstrekt geen anderen uit sluiten Die er in wil worden opgenomen heeft ons zijn wensch daartoe slechts ken baar te maken. De lijst van handelaren die per 100 kilo netto verkoopeu is, zooals gij ziet reeds weggelaten. Te dien opzichte is dus uw wenk gevolgd. naar hem visschen men zou in de Morgue gaan zien, eene uitvoerige beschrijving van zijn persoon zou zich wellicht reeds in den zak van iederon politieagent bevinden, ter wijl hij inmiddels inden grafkelder van Dorine zou verhongeren In 1 tcSenovorgestelde geval echter was het juist daar, dat men liem't laatste gezien had eindelijk zou toch wel een speurhond van de policie op die gedachte komen. Bovendien, ware 't niet mogelijk dat de doodgraver de kaars, die daar waarschijn lijk was vergeten, zou komeD terug halen Of wel, misschien zou de heer Dorino nog nieuwe bloomen zenden in de plaats van de tegenwoordige, die den kelder met hare welriekende geuren vervulden! Maar, ach, t waren allen onwaarschijnelijke kansen. En ook,indien -een dezer mogelijkheden niet spoedig gebeurde, ware 't beter datzij maar in 't geheel niet geschiedde. Hoelang toch zou Wentworth 't wel kunnen uithouden Wordt vervolgd).

Vlaamsche Bakkersgazet | 1884 | | pagina 2