Een doel voorbij gestreefd. liet Congres van frauscbe Bakkers gehouden ie Parijs 20-28 Juni 1884 Het is een treurig feildat de politiek zicli hier te lande overal nestelt,den neus in alles steekt. Zij zal er echter nooit nimmer in slagen door tc dringen tot de 15akk.ersgax.et. Wij stellen ons uitsluiten:d vóór ie spre ken over zaken, welke Brood- Koek- en Banketbakkers, als zoodanig,belang inboe zem n of althans kunnen inboezemen. I'in belaugen hebben allen gemeen, tot welke partij zij ook behooren. Wil een onzer lezers echter op de hoogte blijven van den poli:leken toestand, wil liij weten welk kwaad de andere partij gedaan heeft hij logge do Bakkersgazot gerust ter zijde. Hij zal er niets in vinden wat de - algemeer.e zaak - betreft, maar alleen dingen die hem en zijn stijl aangaan. Wij gevoelen geen lust In t aaut il partij bladen nog eens te gaan* vergrooten, met een uitsluitend voor lirood- Koek- en Ban ketbakkers. Gaarne erkennen wij de laatste te zijn, die het zullen afkeuren dal ieder enne staat kundige meeniiig hebbe. Wy leven in een vrij laud en die vrijheid brengt 111 de eerste plaats mede, dat elk zijn heil moge zoeken daar waar hij het meent te kunnen vinden. De een zoekt hel op deze, de andere op die wijze. Daardoor ontstaan de partijen daardoorheeft oc-ne partij recht van bestaan. Maar vrijheid roepen ook wij in vrij heid namelijk om ons te houden buiten alle partijen. Wij behouden ons devrijheid vóór.om ons papier te koopeu en onze gazet te laten drukken waar wij het goedkoopste en het beste terecht kunnen, zonder dat wij vragen zullen - Mijnheer tot welke partij behoort u Dat gaat ons niet aan. Wij behouden ons het recht voor, om de belangen voor tc sfaau van alie Brood- Koek- en Bankethakkers,011.laiigezienliunne denkwijze op politiek gebied. Die raakt ons niet. Wij behouden ons de vrijheid voor,om alle mededeeliugen op te nemen welke eenige Bakkers-Vereenigipg ons toezendt, onver schillig of die vereening tot deze of gene partij behoort. Dat is hare zaak, niet de onze. Wij kennen niet anders en wij willen steeds niet anders kennen dan een papier fabrikant, een drukker, ecu bakker, ecne Bakkers- Vereeniging. Wij behouden 011s nog méér voor. Wij behouden ons óók vóór,omalle adver- tentieu, reklamen, ingezonden si ukken of onverschillig welke andere ailikelen, die iets anders ten anderwerp hebben dan zaken in verhand staande met het Brood- Koek- eu Banketbakkersbedrijf te weige ren en wij geven bij voorbaat dc verzeke ring, dat wij de opneming van al wat andersdenkenden kan kwetsen, steeds on verbiddelijk weigeren zullen. Keen, neen, driewerf neen, we willen zeggen zal. - U zijt toch niet boos op me, vadertje?» Wel neen, jongen lief, zeker niet. lu- dien ge verliefd zijt op Dora, moet ge haar trouwen. Maar vraag haar nog niet. In uwe plaats zou ik haar eeu paar dagen eens niet ontmoeten in geen geval vóór dat ge mij weder gesproken hebt. Mijnheer Bloemveld ging nu weêr zitten en nam zijn boek ter hand. Willem begreep, dat liet gesprek hiermee uit was. Het be vredigde hem wel niet geheel, maar het had toch nog erger kunnen zijn. Hij had zich voorbereid op zijns vader toorn, die zich niet dikwijls vertoonde, maar toch genoeg om hij hem de herinnering daaraan levendig te houden. Aan dit gevaar was hij althans ontkomen. De heer Bloemveld vaseen rijke koopman in een provinciestad. Zijn zoon maakte deel uit van delirma.en strekte haar tut sieraad. Brand was de boekhouder en oudste he diende reeds tien jaar lang. Hij was de zoon van een bankier in eene nabijgelegen stad, eu bij zijn in dienst tre den was liet eene stilzwijgende afspraak, dut hij eerlang patroon zou worden. Even wel, het eene jaar na het andere ging voorbij, en hij bleef steeds klerk, oischoon hij gaandeweg de oudste geworden was. Dit was voor velen een raadsel, niet het minst omdat hij, wanneer men hem naar de reden hier van vroeg, steeds het ant woord schuldig bleef, liet heette dat de patroon «iet bijzonder op hem gesteld was; anderen zeiden, dat mijnheer Bloemveld een stug en onvriendelijk man was; die met ons uitsluitend vak-orgaan de reeds al te groote klove, welke bestaat tusschen de Bakkers, niet nog wijder maken. Integen deel, wij zouden ons gelukkig rekenen als wij er iets aan koudon bijdragen allen te doen inzien dat men als Staatsburger zeer goed in meening kan verschillen, maar elkander als Bakker toch de broederhand kan reiken. Er zijn immers nog belaugen genoeg die aan alle Bakkers gemeen zijn, zonder dat de politiek er mede gemoeid is. Welnu, die gemeenc Bakkersbelangen, eu die alléén, willen wij voorstaan 1 Men zegge ons niet dat eene samenwerking* \..n alle vakmannen eene hersenschim is.j Wij zullen dadelijk het tegenbewijs leveren* eu dat doen door een voorbeeld te noemen J één onkel voorbeeld, het is waar, maar een aidociul. De Antwerpsche Tentoonstelling Ieder is het er over eens, alle pagjijeV goten lut elkander toe, dat het wélslagen der Antwerpsche Tentoonstelling verzekerd is. Welnu, in liet Antwerpsche Komitcit zijn i.lie partijen vertegenwoordigd. Die hecr'*n werken dagelijks eendrachtiglijk sameu tot volvoering van degrootsche laak, welke zij op zich hebben genomen Er zijn t urigo p atijmannehonder,zoowel van den oenen als wm den anderen kant maar, zuodru zij samen komen om te ar beiden, om te overleggen hoe zij hunne omvangrijke onderneming wel tot het beste einde zuilen brengen, sluiten zij hunne partijschap buiten de deur, hebben zij niets anders voor oogeu dau hunne Tentoon stelling», en weten zij elkander te waar- deereu. Te Brussel gaat het precies hetzelfde. Eeu ministerie van de eene kleur gal aan vankelijk zijn steun aan de zaak. Een van de andere kleur onderschreef wat het eerste gedaan had en ging voort op den weg vau ondersteuning. De breede commissie van omstreeks 1100 leden over liet geheele land benoemd telt ook mannen van alle richtingen. Als men de namen van al de oprichters, van al de uitvoerders der Tentoonstelling, van allen die medewerken aan hare tot stand koming, in eeu zak werpt en dio zak dan owschudt, zal elke partij telkens eeu naam zien hoven komen, die tot de hare behoort. E11 inderdaad,dc zaak gaat er niet slechter door. Het tegendeel is waar. Juist daardoor is haar slagen mogelijk geworden 1 Lol aan :.l die mannen, die verstandig genoeg blijken te zijn om onderscheid te maken tusschen politiek en wat daarbuiten ligt. Moge hun voorbeeld navolging vinden bij anderen in de eerste plaats bij dc Bakkers. Mogen ook zij gaan begrijpen, dat men wezen kan, wat men wil, maar dat men toch ook Bakker blijft. Al wat wij zeiden van politieke partijen is op geheel dezelldc gronden natuurlijk iets tegen zijn oudsten klerk had eu hem daarom met in 't oogloopendo onverschil ligheid bejegende. Maar vreemd genoeg, de man, die de eerste was 0111 zich hierover te beklagen, deed dat juist niet. Branp sprak zelden over zijn patroon, en als hij het deed, was het steeds om hem te prijzen. De wereld zei die Brand is een sukkel,1 hij laat zich alles zeggen. K'ietteinin was ieder overtuigd vau '3 klerks bekwaamheid. Dit was Willem ook opgevallen en hij vond het zóó onrecht vaardig, dat de man maar in die onder geschikte betrekking bleef dat hij zijn vader uaardc reden er van gevraagd had. Die vraag weid echter zoo slecht ontvan gen, dat Willem niet meer er over begon. Maai nu hij Dora wilde trouwen waren de bordjes verhangen. Hij moest weten wat de zonderlinge verhouding betcekende tus schen zijn vader eu Brand, en, zooals we gezien hebben was hij recht op zijn doel afgegaan. Hoe meer hij er over nadacht, hoe minder lust hij gevoelde Brand te spreken het kon voor hen beiden wel eens onaangenaam zijn. Op het kantoor was eeu onderhoud moeilijk; ging hij naar zijn huis, dan zou liij waaischijulijk Dora z.en, hetgeen Lij opzettelijk wilde vermij den. liij had zicli nog niet aan haar ver klaard, en stelde zijn uauzoek uit, overeen komstig den raad zijns vaders. Hij zou het maar per brief aldoen. Hij zette zich voor zijn schrijftafel en bedacht zich niet lang 0111 het volgende laielje op te stellen Wo> dl vervolgd.) ook van toepassing op godsdienstige mee ningen Eu hiermede hebben wij voor goed over dit onderwerp afgedaan. Iedereen kan nu weten dat de Vlaamsche Bakkersgazet geen partijblad is, maar een vakblad. Wij willen met ouze lezers niet alleen in, wij willen ook uitsluitend met hen over de Bakkerij praten. In ons proefnummer zeiden wij, dat wij ons voorstelden een lijst op te nemen van Bloemhanddaren. (maalders enz.), die hun klanten hebben ontslagen van aangegane verbindtenissen tegen v oor- maligo hooge bloemprijzen. Wij zijndie belofte nagekomon. Echter hebben, wij tevens de wetenschap er langd, dat wij niet de gewenschte dui delijkheid in acht genomen schijnen te hebben om onze juiste bedoeling weer te geven. Een geheel ontslag toch van aange gane verbindtenissen zouden de maalders moeilijk kunnen geven. Zij hebben een groot gedeelte van hun graan gekocht tegen huogereprijzen en kunnen nu met den besten wil van de wereld geen ont slag geven van een aangeganen koop. Zij kunnen dat evenmin doen als een bakker, die bloem heelt gekocht tegen den vroegeren prijs eu dat zijn er velen zijn brood kan afslaan voor dat hij dien duren bloem verbakken heeft. Zoo wel de een als 'de ander zou zich daardoor aan ondergang bloot stellen Onze bedoeling was alléén de adressen der Bloemhandelaren (maalders enz.) te vermelden, die, rekening houdende met de groote daling der marktprijzen, hun klanten zijn te gemoet gekomen in de nakoming hunner overeenkomsten, hun het voldoen aan hunne verplichtingen hebben vergemakkelijkt. Als zoodanig moeten dan ook de firma s beschouwd worden, wier namen wij tot dus verrein onze lijst hebben opgenomen. Om in hit vervolg elk misverstand te voorkomen hebben wij het hoofd onzer lijst veranderd en geven wij nogmaals de daarin voorgekomen namen. Vervolg De voorzitter de Hr. Gatincau geeft nog eenige toelichtingen tot de belangrijke rede des heeren Droual. llij zegt onder anderen dat op sommige plaatsen de zetting nog plaats heeft volgens de graanprijzen. Daardoor wordt alleen de prijs der bereiding getroffen. De hoedanig heid van het brood, bij gevolg de verbrui ker,lijdt daardoor. De Hr. Pascal, afgevaardigde van Mar seille, zegt dat daar ter stede de broodzet ting altijd dienst doet bij den kiesstrijd. DeHr. Toury, van St-Deuys, doet voor lezing van het rapport uit naam van de tweede commissie. In tie eerste plaats wijst het rapport er op, dat de commissie geen vrijheid voor de bakkerij verlangt om duurder of slechter brood te verkoopen. In tegendeel staat de overtuiging dei- leden vast, dat, als de Regeeriug gevolg geeft aan liet rechtmatig verlangen dei- bakkers, zij aan de arbeidende klasse een grooten dienst zal bewijzen, want deze zal daardoor altijd goed en voedzaam brood erlangen. Eeu tweede voordeel zal zijn, dat het kapitaal zich ook met dezen tak vau nijvor- heid zal gaan inlaten waardoor lnj lot grootere ontwikkeling zal. ge bracht worden. Er z.ulleu dau bakkerijen op groote schaal verrijzen, welke naar evenredigheid minder kosten zullen hebben eu dus goedkoop brood zullen Icunueu leveren, hetwelk aan iedereen zonder uitzondering ten goede zal komen. Het is in de bijeenkomst der 2' commissie merkt dellr. Toury op reeds gebleken dat op de plaatsen waar geene zetting bestaat, liet u-ood vau betere hoedanigheid is, zonder da som duurder te wezen Daar, waar tot de zetting wordt overgegaan, ge bruiken de bakkers eeu minder soort bloem 0111 zooveel mogelijk op dc bereiding te kunnen verdienen. Het is ook gebleken dat de meeste grie ven, bij het Congres van verschillende bak kers ingekomen, hun oorsprong vonden in den kiesstrijd. De hr. Toury haalt veschillende voor beelden aan om te doen uitkomen, hoe sommige maires met de bakkers handelen als de kat met de muis. Te Laval 0. a. lieten de bakkers in 1861 buitenlandschenbloem komen.De mairc liet dien onderzoeken, verklaarde hem schade lijk voor de ezondheid en verbood het verbruik er van. Eenigeu tijd later kocht hij echter voor eigen rekening dien zelfden bloem en liet de bakkers aanzeggen dat zij dien verbak ken moesten, onder belolte dat hij hun dan 5 francs bakloon per oven zou toestaan. Drie dagen later ging hij cveuwelde zet ting verlagen, in plaats van verhoogen. Tc Marseille is binnen 18 jaren tijdsde zetting zes maal afgeschaft en weêr inge voerd geworden. Te Moulin-Engilbert Nièvrej voert de maire zetting in op de volgende gronden Overwegende, de graan- en bloem prijzen Overwegende de vooruitzichten van den te veld staanden oogst. De vooruitzichten van den te veld staanden oogst't Is waarlijk wel zoo 1 Men zegt wel eens gaat Spr.voort dat het brood alles is. Dat is echter te ver gaan het is volkomen waar, dat het een der eersten levensbehoeften uitmaakt; maar alles is het niet. Weet ge wanneer het brood alios is? roept de hr. Toury uit. Als eeu kaudidaat voor de gemeente raad zich populair wil maken, om zeker te zijn, dat hij gekozen wordt! Als hij er de broodkwestie bij inhaalt, komt hij er altijd Yast1 n Tot dusverre heeft de bakkerij steeds het slavenjuk gedragen was zij onderworpen aan alle staatkundige kuiperijen. Frank rijk, dut buiten Europa het allereerst het seiu heelt gegeven tot opheffing der slaver nij, legt iu zijn eigen land de beoefenaren van een geheel vak aan banden. En dat gebeun in liet beschaafde Europa,in het jaar 1S84-, 95 jaar na de groote omwenteling, in ecne Republiek waar bijua al de afge vaardigden, die haar moeten verdedigen, gekozen zijn door kiezers, die aan liet hoold van lain programma hadden geschreven Vrijheid, Gelijkheid eu Broederschap 1 Spreker eindigt met de 7raagzijn wij met het oog op de vrijheid, welke in Frank rijk beslaat, inderdaad vrij Neen. Moi sten wij het zijn? Ja. Luide er ondubbelzinnige toejuichingen vallen deu hr. Toury hierna ten deel, ter wijl hij van den voorzitter gelukweuschin- gen ontvangt voor zijn zaakrijk verslag. De voorzitter merkt nog op,dat er maires zijn, die des zomers, als zij zeil veel ar beiders aan het werk hebben, aan wie zij de kost moeten geven, de zetting invoeren, maar deze weêr afschaffen zoodra zij die werklieden hebben weggezonden. Verschillende sprekers, als de Heeren Gamillc Delprat, van Agen, Péchegut, vau Toulouse, Ferrin, van Besangou en Du- meige, van Soissons, halen nog voorbeelden aan van den willekeur van enkele maires of stellen de onhoudbaarheid vau den huldigen toestand van de Bakkerij in het licht. De Hr. V. Berruer, vau Parijs, vestigt de aandacht op het feit, dat het meel niet aan zetting onderworpen zijnde, deze alleen de bereiding en de onkosten van den bakker trefthet loon der gasten, den huur eu idle andere noodzakelijke uitgaven on kosten die elk oogenblik veranderen en daarom onmogelijk met juistheid geschat kunnen worden, lletis voor eeu mairo alleen daarom reeds onmogelijk de werkelijke waarde van het brood vooraf te bepalen. De lieer Delhomme, van Avignon, spreekt over de jongste werkstaking der bakkers te Villeneuvc-les Avignon. Een maire zou bij die gelegenheid gezegd hebbeu Ik moet tot eiken prijs goedkoop brood n hebbeu als gij dat niet bakken kunt van bloem, dan moet ge maar zemelen ge- bruiken. Ik verlang uiet dat ge arm wordt, maar ik wil ook niet dat ge geld zult verdienen. (Slot volgt.) Ons bekend geworden BUoeniliuiuielaren, «lie hun kalanten liet nakomen van aangegane verbindleuiissen tegen voormalige hooge prijzen hebben vergemak kelijkt. Romy &C° WijgmaelVau der Stuckcn Wrede, Antwerpen Geeraerts, Aalst. Voor mededeeliug van verdere adressen houden wij ons aanbevolen.

Vlaamsche Bakkersgazet | 1884 | | pagina 2