ANTISOCIALISTISCH DAGBLAD HUN WERK EN HET ONZE. Van alies wat. DE ECHTSCHEIDING. 4° Jaar. If 303. V centiemen het nummer. Maandag, 10 December 1894. Men schrijft in Op alle postkan toren. aan lü fr. per jaar. Voor liet buitenland, de postzegel erbij. Fransch-Vlaanderen3 centiemen pei' nummer. Per week 4 sous. Alle briefwisselingen vrachtvrij inzenden aan G. Eylenbosch, uitgèoer en drukker. Warmoesberg, 10, Brussel waar het bureel gevestigd is. Voor Gent, Oudburg. 32. AANKONDIGINGEN I EN REKLAMEN I 4' bladzijde, per regel fr. 0,30 I Des Zondags- 0,40 bladz., 1 fr.2' bladz., fr. 2'cn 3,00 Voo^ankomligii|eii en rcklamcn zieii te wenden tot de Société Anonymc'Géntvvt/e. jie;i. ;;on\\ laaii. S9,_of tot liet beboer van het Christen Druhtcesen, Warmoesberg, 16, Brussél 't ls vier jaren geleden dat de Belgische Volksbond geslicht werd, en dat do Clirisienc Volkspartij, tot een machtig geheel vervormd, over ganseh hét land liaren invloed.heelt doen gevoelen. 't Is ruim twintig jaren dat het socia lism in België onlslond als in een voor geborchte der hel, grootgebracht in eencn kelder. Twintig jaren! De toestand van het volk is sedert dien verlicht van dag tot dag; de levensvoorwaarden werden moeilijker, de openbare ellende steeg. Wat deed het socialisme om daaraan te verhelpen? Niets. Eu daarin toonde het zich logisch met zijn eigen zeiven. Niet de wonden heelen en sluiten, maar wel ze openrijten, diepér en dieper den nagel van haat en tweedracht daarin doen dringen, en in de bloedende hart wonden van het volk, den pekel der verbittering doen vloeien, dat is zijne zending en daaraan is het trouw ge bleven. Twintig jaren hebben de socialisten ftot hunne volgelingen gezegd - Gij lijdtdoet de anderen ook lijden opdat het schouwspel van hunne smarten, het gevoel van uw wee verzachte. - Zij hebben de ernstige en vreedzame vereenigingen der arbeiders vaneen getrokken en onmogelijk gemaakt; getrouw aan hunne zending, ruiden zij het volk op, stapelden haat op haat, verbit teringopverbitteringinde harten, riepen werkstakingen in het leven, die f eenen anderen uitslag hebben gehad an de armoede te doen stijgen, de kassen der vereenigingen uitte putten. Zij hebben vereenigingen gesticht waarvan zij de leden gebruikt hebben om zich tc dóen toejuichen de gelden om er paleizen mede te bouwen waarop zij, de ongelukkigen, knarsetandend 'staan te zien. Wij w-erken slechts enkele jaren. Ons ontwikkelen ging gepaard met bijna onoverkomelijke hinderpalen. Wij moesten afrekenen met den liaat onzer tegenstrevers en met het mistrouwen •van onze eigene vrienden. En nochtans. Wij hebben vereeni gingen gesticht op alle punten des lands, wij hebben aan die kringen een eigen programma, een eigen bestaan gegevenwij hebben voor hen den eer bied weten af te dwingen, zelfs van degenen die hunne opkomst en hunnen bloei, niet zonder mistrouwen aan- 'zagen. Dat programma, wij hebben het niet afgebedeld aan vreemde woelgeesten, nocb gestulen uit de programma's onzer tegenstrevers. Wij hebben, om het af te werken, sociale studiekringen opge richt, waarin, een voor een, al de groote vraagstukken van onzen tijd worden besproken en ontwikkeld. In den schoot van die vereenigingen hebben wij man nen gevormd, mannen van studie en van strijd w ij hebben voor het geestes- oog van den arbeider, eene nieuwe toekomst geopend, en hem, in het ver» schiet, een w-ereld getoond, van eerbied voor zijne rechten, een wereld die wij met hem eens hopen te bereiken. Wij hebben werkstakingen onder steund, daar waar zij het recht tot grondslag haddenwij hebben er meer dan eene tot eenen goeden uitslag- geleid wij hebben meer dan eens onze vlagge zegepralend in den stryd ge- voord. Wij hebben geenc250,00C fr. gevonden om troischc paleizen te bouwen, waar van het volk geen genot heeft; maar wij vonden duizenden franks om ge stichten op te richten, waar brood en recht aan onze verdrukte broeders werden verschaft. Wij hebben beter gedaan dan te klagen over den ellendigen toestand der werkmanswoningen. Wij hebben er betere gebouwdwij hebben geld gevon den om aan de familie een verblijf van vrede cn liefde, aan het huisgezin, een oord zijner waardig te schenken. Wij gaven aan den werkman eene woning waarin hij als koning heerschen kon. Wij hebben de band gereikt aan de vrouw; wij hebben van baar, in onze vrouwenbonden, toonbeelden van liefde en deugd gemaakt, en geene furiën van de revolutie. Wij hebben het kind van den werkman verdedigd in zijne ont wikkeling en dagelijks heeft onze stem weerklonken om protest aan te teekenen tegen het misbruik dat er van gemaakt werd. Wij hebben, om onze stem te doen hooren in de nationale vergadering, geene bedriegelijke beloften aan onze ki.- .ers moeten doen/Met open vaandel, eerlijk en zonder dwang, met ons program ma ongeschonden, zijn wij naar Brussel gegaan, en onze vrienden zijn het parlement ingetreden langs de groote deur der eerlijkheid, met hunne eigene gedachten en niet met de ge dachten van anderen. En dat alles hebben wij gedaan en verkregen zonder oproer, zonder twee dracht, zonder haat. Wij hebben geene verkregene rechten onder de voeten getrapt, en geene verdiensten miskend. Wij hebben bewaarheid wat wij altijd gezegd haddendat geene eenheid zoo duurzaam zou zijn als deze,gesteund op den eerbied voor elks rechten. •Ziedaar ons werk! Wij stéllen die reuzentaak, afgelegd op enkele jaren tijds,.tegenover liet werk der socialisten Men kan onze gedachten op sommige punten van ons programma niet deelen, doch men kan niet loochenen dat wij gewerkt hebben met moed en overtui ging, en dat wij niet blozen moeten over den uitslag van ons pogen. Wij laten aan de socialisten hun werk en de verantwoordelijkheid ervan. Wij zyn fier op het onze en wij be trouwen op de toekomst! ALLEENE. Ia het gerechtshof. Deze weel; werden iu de wandelzaal de draden voor deelekti ickc verlichtingen geplaatst. De werklieden, die dit gevaarlijk werk op cone hoogte van 20 lot 25 meters verrichtten, waren niet eens vastgebonden. Er was noch stelling, noch ladder.!. Eene verkeerde bewe ging was voldoende om de werklieden naar beneden te doen storten. Hoe is het mogelijk dat daar waar reeds menige veroordeefing is uitgesproken geweest tegen bazen die de reglementen met onderhouden hadden, zulke wetsovertredingen gebeuren? 't Is waar, vrouw Themis is geblinddoekt. Moest dit op straat gebeuren, het zou niet lang duren of een policieageiit nam den baas in overtreding. De hertog van Orleans zal binnen weinige dagen te Brussel aankomen. Hij heeft reeds zijne kamers besproken. Van eenen anderen kant kondigt men ook binnen kort, de komst tc Brussel aan Van ver scheidene hooggeplaatste Orleanisten. Over driejaar hebben wij Boulangcr gehad; gis teren hadden wij MJaurès wij hebben heden M. Iiochefort en prins Victor, en morgen zal Brussel de gastvrijheid geven aan den hertog van Orleans. Men is met de afbraak der oude kerk van Laeken begonnen. Volgens eene overeen komst, gesloten tnsschen de kerkfabriek en de gemeente, is besloten dat de koor alleen, die onder kunstopzicht eene zekere waarde heeft, niet zal afgebroken worden en naar her vorig inodel ganseh zal hersteld worden. De afbraak zal rond den 15 Januari vol trokken zijn. Men zal dan onmiddellijk aan de herstelling beginnen. De kapel zal den eigendom der kerkfabriek zijn,, welke in het toekomende met haar onderhoud belast is. Het minimum van dagloon.—Te Binclie, in de provincie Henegouwen, gaat een openhaar slachthuis opgericht worden, en liet gemeentebestuur heelt in de lastkohieren eene bepaling gevoegd, waarbij de onder nemer die liet werk Bekomt, verplicht is het minimum van dagloon te betalen, alsook den zondag niet tc laten werken. De ondernemer zal zijne metsers en de andere werklieden 3.50 ir. daags' betalen, eu de motserdienders.3 fr. daags. Mis. Een socialist had in de tribuun gedurende do redovocriiig van M. Vander- vclde geroepen Leee het voth! Hij w erd daarom builen gezet. Vooruit schrijftHad hij geroepen Leve de koning! hij had mogen blijven zitten. Dat is niet Avaar. De toeschouAvers inde openbare tribunen, Avie zij ook zijn, moeten ZAvijgeu of ze vliegen aan de deur. Treze Mols, ecu van die oudo gierige paprentenieren gaat naar tic markt om eieren te koopen. Hoeveel voor dat nestje, vraagt Trezc aan de boerin. Veertien stuivers, madam, zegt de boerin. |Hoeveel zegt ge? Veertien stuivers! roept Treze; hoor, ik zal u acht stuivers geven. Hewel, madam, zegt de boerin, als gij eieren Avilt eten aan dien prijs, leg ze zelf Een smartelijk verlies heeft onzen Opsteller, G. Eylenbosch, getroffen zijne teergeliefde gade is hem ontrukt na eene pijnlijke ziekte. Onze lezers, die allen zijne vrienden zijn, nemen innig deel in die groote beproeving en zullen voor hem en zijne vijf minderjarige kinderen—het oudste is 7 jaar om troost en sterkte bidden. In de Kamerzitting van vrijdag laatst heeft de socialist Vandeiwelde met ophef van de echtscheiding gesproken maar daarin heeft hij weinig nieuws verteld, voor hen zouden tAvee punten bijzonder moeten ingevoerd worden 1° De vrijheid van echtscheiding, en 2° de verzekering van levensonderhoud aan de gescheiden echtgenooten. 1° De vrijheid van echtscheiding en is geene nieuwigheid, die bestaat reeds sedert meer dan 300 jaar in de protes- tantsclie landen, vooral in de luthersche streken zooals Zweden, Denemarken, NoorAvegen, Friesland. Daar gaat men te werk op eene zeei eeuA-ouaige wijze. Komen de echtelingen niet overeen, cn als men goesting heeft van te scheiden, vindt men altijd redens om niet te Avillen overeenkomen, dan verlaat de ontevredenegeheel eenvoudig de echtelijke Avoning, waarop de ge bleven echteling bij Consistorie, of hoogste kerkelijk gezag der pror,a,\ tanten, eene klacht nedergelegt dat hoofde van verschil in gemoedste'., ming, van tAvistzucht Aan den eenen' voor een andere kleine oorzaak uw echtelingen niet kunnen samen le\ren, zoodat de eene het huis verlaten heeft met besluit van niet meer weder te keeren, en dat bij gevolg de echtschei ding Avordt gevraagd. Na drij oproepingen gedaan aan de afgewekenc echtgenooten wordt dé zaak Aveder voor het Consistorie gebracht, die dan de echtscheiding uit spreekt. 't Spel is gespeeld. Elk blijft op zijnen kant, en de wet verbiedtelke toenadering tot. malkander onder straf van boete en gevang. Het protestantism heeft de ëchtscheE ding zoodanig gemakkelijk gemaakt, dat iedereen kan hertrouwen en schei- den zoo dikwijls als het hem behaagt. Hoe dat het er uitziet bij de protes- tantsche rijken, is gemakkelijk te ver staan; schandalen zonder einde, onder gang van den maatschappelijken toestand der echtelingen, haat en voortdurende vijandelijkheden, die met elk nieuw huwelijk nog verergeren. Ziet er pluis uit als een man drij of viermaal hertrouwt, teravijl de afge scheidene vrouwen nog leven en met andere [mannen nieinve 'Huwelijken hebben aangegaan. En de kinaers? Wat wordt daar mede gedaan? Gewoonlijk worden de kinderen toegewezen aan den veronge lijkte, indien er eenig misdrijf van Avege de andere is gepleegd geworden; maar is het slechts uit twistzucht of gemaakte lastigheid van den eene of den andere, dan krijgen eik een deel der kinderen, zooals de zoons voor den vader, de dochters voor de moeder. En de kinderen worden aldra gewaar wat er gaande is, en aldus wordt hun zedelijk begrip van jongs af gekrenkt en vulsch, de slechte voorbeelden geven natuurlijk slechte navolgers men springt lichtzinnig en onbedacht het huwelijksbootje in, en waarom niet f

Volk | 1894 | | pagina 1