2 DE VLAAMSCHE STRIJD. Eeinaert. Tn do Vrijdagavond gehouden maand vergadering van de Maatschappij der Nederlandsche Letterkunde te Leiden, heeft prof. dr. J W. Muller, nit Utrecht, eenige mededeelingen gedaan omtrent eene voor onze middeleouwache letterkunde zeer belangrijke vondst, namelijk van een nieuw handschrift van den Eeinaert op het slot van den graaf van Salm-Dyck ontdekt door dr. H. Degering, te Minister, die daarvan een nauwkcurigen afdruk in het licht hoopt te geven Het is een volledig, blijkens verschillende taal- en naamsvormen Hollandsch afschrift (te oordeelen naar enkele photographische reproducties onder dan hot bekende Combnrgscho) van liet oude gedicht (Eeinaert I), nauw verwant met de indertijd te Darmstadt ge vonden fragmenten, maar ook telkens in zjjne lezingen overeenstemmende met het handschrift der omwerking (Eeinaert II). Het is daardoor van hoogc waarde voor de tekstkritiek, welker goed recht overigens meermalen door liet nieuwe handschrift gestaafd wordt. Sommige in dit handschrift gevonden plaatsnamen doen verschillende vragen ijjzen met betrekking tot de herkomst van het meesterstuk onzer middelnederlandsche letteren. De laatste 46 verzen van het werk ontbreken hier en schijnen gelijk reeds vroeger gegist is derhalve niet tot het oorspronkelijke werk te belmoren. Het morkwaardigste echter is, dat in den proloog waarin ook, gelijk te verwachten was, inderdaad staat, Willem die Madocke makede sprake is van een ouden dichter u Arnout, die cene avenlure van Reinaerdo onvolmake r gelaten had en wiens werk door Willem of in het zijne ingelijfd. óf wel daardoor vervangen schijnt to zjjn. Verschillendo mogelijkheden met betrekking daartoe werden door don spreker behandeld, voorloopig zonder een vaste conclusio. welke ook vóór de met onge duld verbeide uitgaaf van het nieuwe handschrift voor barig zou zijn. VAN HIER EN ELDERS. Vlaamscho Conferentie der Qentèche Balie- Op 23 Januari werd in de Vlaamscho Conferentie door M. L. Van der Maeron eene alleszins belangrijko lezing gebonden over De Straf der Doportatie De spreker, die het bewijs leverde dat hij zijn onder werp grondig had bestudeerd, behar delde achtereen volgens het ontstaan van de straf der deportatio in Frankrijk, hare toepassing aldaar, de mogelijkheid van de invoeriDg etner dergelijke straf in België met hot oog op do overneming van den Congostaat. alsmede de voor- en nadeclen, welke aan deze straf verbonden zjjn. Hollaudsch-Belgisch "Verbond, Hier omtrent bevatte onlangs het Ulrechtsch dagblad een opstel, dat eens te meer het ware doel van de uitvinders van dat Verbond in het licht stelt en waarin o. a. Ie lezen staat .i Wanneer men het streven om tot een tolverbond tusschen Nederland en België te geraken nit liet oogpunt der wenschen van den Franscheu generaal Langlois en der Belgische hceren Hennebicq, Buio en anderen beschouwt is bet doel duidelijk. De hoer Langlois heeft het in velschillende artikelen in hot Fransche dagblad Le Tcntps geopenbaard. Eerst moet over en weer een uniform tarief voor posterijen, telegraphie en spoorwegen worden verkregon. Rechterlijke vonnissen moeten over en weer uitvoerbaar zijn. Eenheid moet worden verkregen in de arbeidswet geving. Eenheid van munt en van tijd moet worden ingevoerd (Greonwichtijd). Vervolgens moet men traps gewijze komen tot een tolverbond. En dan is eindelijk de bodom voorbereid voordatgono waarom liet den lieer Langlois c. s. te doen iseen militair verbond tusschen België en Nederland in aan sluiting aan Engeland én Frankrijk, opdat België eu Nederland op do linkerflank der vcrcenigde legers tegen Duitschland optrekken. Over datgene, wat daartoe, volgens het Ütr. Dbl.. als middel gebruikt wordt, over dit tolverbond dan, schrijft het blad aan het slot. zjjner bespreking Eene economische aansluiting tusschen Nederland en België is een utopie. Het economische zwaartepunt van Nederland ligt nu eenmaal feitelijk in Duitschland. gelijk Duitschland, Frankrijk en Engeland voor België een veel grootere oeconomiscbe beteekenis hebben dan Nederland. Een lolverband tusschen Nederland en België zou voor enkele takken van Belgische industrie voordeel kunnen aanbrengen, maar daarentegen den zich ontwikkelenden Belgischen landbouw inct ernstig gevaar bedreigen. Beide staten zonden in de aansluiting tot. elkander geen voldoende schadeloosstelling vinden voor het verlies hunner tegenwoordige oeconomiscbe betrekkingen, waarbij wij dan nog niet eens spreken van den omkeer in zijne handelspolitiek, die voor Nodcrland voorwaarde eener dusdanige aansluiting zou moeten zijn. Men kan dus met belangstelling de resultaten der besprekingen van de Belgischo en Nederlandsche hceren afwachten. Zoolang in Nederland nog zakelijke politiek gedreven wordt, behoeft men niet tcvreczen dat eene Nederlandsche Regecring zakelijke belangen aan utopieën zal opofferen. En van het standpunt van generaal Langlois schijnt het haast jammer, dat hij ter bereiking van het door hem gewenschte militaire verbond geen ander tusschen- station dan een tolverbord heeft kunnen bedenken. Huldebetoon aan Van Havermaete. Aan den uitstekenden tooneefwSndige, den lieer E. Van Haver maete, werd op 28 Januari in den Nederlandschen Schouwburg eene welverdiende hulde gobracht ter herdenking van zjjn vijf-cn-twintigjarig lidmaatschap der Nederlandsche tooneelgezelschappen te Gent. Talrijke bewijzen van sympathie werden aan den jubilaris gebracht, dio door de meesterlijke uitbeelding der hoofdrol in Kcan eens te nn-cr een schitterend getuigenis aflegde van de voortreffelijke en nauwgezetto wijze, waarop hij steeds zijne rollen weet in te leven. Fransolie Omzendbrieven in Vloandoren. De Studentenafdceling van den Antwerpschen Tak van liet Algemeen Nederlandsch Verbond verzoekt onze lozers de Fransche omzendbrieven, die hun zouden mogen te huis besteld worden, wel te willen verzamelen en ze te zenden aan baar secretariaat. De Hornesstraat 35 te Antwerpen, dat op deftige wijze er op antwoorden zal. Sint-Truiden. Sedcrteenige weken bestaat alhier eeno verceniging van ware Vlamingen, die de hoogcre ontwikkeling van ons volk b'-oogen door het inrichten van voo rdrachten iu onze taal, in strjjd met kotgeen door de zoogenaamdo e Hoogcschooluitbreiding r in hel Fransch wordt gedaan. Do pogingen dier Vlamingen werden roods mot den besten uitslag bekroondeen talrijk publiek vulde telkens de zaal, om er beurtelings den heer Einiel Ilullebroeck over het Vlaamsche lied, P. Metz over Ozanam en den geni'-ollicier Stevens over luchtvaart te lioorcn spreken. De hoer Quintens, de moedige Vlaming, verdient met zijne medewerkers allen lof voor hunnen ijver eu hunne toewjjding. Andero voordrachten zulleu oerlatig plaats hebben. Achteruitgang van het Fransch. Door deu koning van Italië werd onlangs gelast dat het Fransch uit zjjn hof zou verbannen worden. Alzoo was dan ook op Nieuwjaarsdag do spijskaart, die sedert onheuglijke tijden altjjd in het Fransch was gesteld, thans in het Italiaansch opgemaakt. Raesenstrijd.— Björnstjc-mcBjOrnson.de groote Noorsche schrijver, heeft in de Zeit verklaard dat do Rocthenen, Slowakeu en Dnitschers in Hongarije, in hurnen strjjd tegen de Magyaren, zich moeslen ver dedigen met al wat Magyaarscli is te boycotten. Voorts verklaarde hij pangi rmaan te zijn.Volgenshem moest het Duilsch de algemeen aangenomen taal zjjn in Noord- en Midden-Europa. Alle Duitscbo volken moesten zich aansluiten tot een volkenbond met een gemeen schappelijk pailemcnt; dergelijke boud zon een bolwerk voor den vrede kunnen zijn Voor hel oogcnblik evenwel kon Duitschland dezen bond nog niet tol stand brengen. Geen Vlaamsche candidaton genoeg Vóór enkele weken had een (xamen plaats voor het begeven van een aantal betrekkingen van surnumerair bjj het kadaster. In het Vlaamsche land moesten 12 plaatsen bezet worden. Nu meldden zich voor die 12 plaatsen slechts 8 candi daten aan, terwjjl voor het Walenland er meer candi daten dan le begeven betrekkingen waren. Nu het moet ook gezegd worden, dat die betrekkingen juist niet zoo heel schitterend zijn. Het aanvangsalaris bedraagt 600 frank. Na twee jaar bekomt men 1000 frank jaarwedde. Waarom nu waren er zoo weinig Vlaamsche, en zooveel Vlaamsche candidatcn Do oorzaak ligt voor de hand het gebrekkige onderwijs onzer taal in de vrjje inrichtingen voor middelbaar ouderwijs- Kieppropognnda. In Onze Tijd van 5 Januari kwam ovir do aanstaande Kamerkiezingen t.e Gent een opstel voor, dat aldus kan worden samengevat De katholieke Vlamingen uit hot Gentsche gevon er feestelijk den brui van de meeiingcn af te loopen, en hunne longon kapot te gaan schreeuwen ten bate van de Vulgarisaburs van Bicn Publican Association, terwijl do lekkere fils papa het verwenschen Vlaamsch genoeg te leeren om tot. boer, werkman of kleinen burger te kunnen spreken en ze liet veel interessanter vinden niet hunne stinkwagens, honden, kiekens en Vlamingen le gaan doodrijden. In Vlaanderen FranschBij gelegenheid van het overlijden van den heer Lammens, ond-senator, aan wien de Vlamingen dank verschuldigd zjjn om zijn optreden ten gunste der Gelijkhcidswet en om zijne bemoeiingen in zake de stichting der Vlaamsche Academie, heeft zijn schoonzoon, do lieer Arthur Verliaegen, volksvertegenwoordiger voor het arrondisse ment Geut, uitsluitend Fransche doodsberichten rondge zonden. Dit geschiedde niet alleen te Gent, maar zelfs te... Mcrolbcke. waar hij gemeenteraadslid is. "Waalsche Overmoed. Het flinke Vlaamscbgczinde weekblad De Volksstem van Neerpelt schreef in zijn nummer van 11 Januari u M, X. van Neerpelt had een pak hij zich. vrij groot, doch beneden het voorgeschreven gewicht. Daar het markt was te Ilassolt, kwam er veol volk op den (rein eu in 't Fransch verzocht de treinwachter den oingenaar van het pak, zonder do en te kennen dit te willen van de bank verwijderen. Daar niemand op die Fransche nitnoodiging ant woordde, riep onze treinwachter de hulp in van don treinoversto, die plechtig, steeds in 't Fransch, dczelfdo nitnoodiging deed, doch lig kreeg niet meer antwoord dan zijn onderhoorige en degenen onder de aanwezigen die Fransch verstonden achlteu zich niet vorpliclit om hem als taalman bij te staan, daar het beambten van den Staat gold die met onze Vlaamsche centen ook betaald worden en die dagelijks dienst doeudo in 't Vlaamsche land, verplicht zijn onze taal te konnon.

De Vlaamsche Strijd | 1908 | | pagina 2