AALST lofstade/XHerderswfn anneer we deze lijnen uittikken, aat onze brievenbus nog bol van de irkiezingspamfletten. Van alle kanten orden we weer betutteld, centraal ge- eld omdat we belangrijk zijn en wan- >er wij niet naar een bepaalde politie- =r toekunnen, dan komt hij wel tot is omdat we samen zouden gelukkig jn in de mooie grote fusie die het looie Groot-Aalst is en zal worden. Ilemaal leuke dingen voor de mensen sn hogerhand beslist zonder dat wij p dat ogenblik gelukkig waren. Nie- land heeft ons gevraagd en morgen sl ons ook wel niemand vragen. Het al gewoon doorgaan. Zes weken looie vage beloften geven ons niet het avoel dat wij centraal staan, laat staan at wij belangrijk zijn. laar wij wijken af. De redaktie van 'ies Oilsjt ligt op vinkenslag en wee e amechtige politieker die zijn belof- tn niet zal houden. Wij bundelen de erkiezingspamfletten zorgvuldig en /ee die kerel die ons niet centraal en- ovoort enzoverder zal stellen. Wij ebben geduld. Dat leer je als je door it mooie sisteem van ons werkloos vordt, werd, zult worden (schrappen vat niet past I). /laar terug naar onze fusies. En daar taan we dan met ons negenen mooi ip een rijtje, 't Is wel een mooi zootje leworden. Na vele jaren voorbereiding, /loorsel, Meldert en Baardegem zullen tiezonder gelukkig zijn. Maar daarover ater meer. Hoe is dit nu allemaal ont- taan en gegroeid Zijn wij het enige and dat de fusies heeft uitgevonden en toe zit dat Hoe liet groeide. Het vraagstuk van de fusies van ge- neenten in ons land is bepaald niet tieuw. Reeds voor het bestaan van de 3elgische staat werd het probleem van He kleine gemeente gesteld. Een de kreet tijdens de Franse revolutie in 1793 had immers gesteld dat een ge meente een vereniging van burgers was, verbonden door plaatselijke betrek kingen. Gevolg in Frankrijk waar er ook een paar huizen stonden en een enigszins fatsoenlijke weg bestond, werd een gemeente gesticht. Een voor beeld dat door België natuurlijk werd overgenomen. Zodanig zelfs dat op 22 augustus 1795 een direktionele grondwet moest bepa len dat alleen de gemeenten (in België) met meer dan 5.000 inwoners auto noom of zelfstandig zouden zijn. De gemeenten beneden de 5.000 inwoners werden verenigd en bestuurd door een soort kantonnaal gemeentebestuur, sa mengesteld uit afgevaardigden van de kleine gemeenten van het kanton. De ze toestand bleef behouden tot 1800. Vanaf die datum werd aan de kleine gemeenten een zekere zelfstandigheid verleend. Gedurende het Verenigd Ko ninkrijk der Nederlanden was de auto nomie van de plattelandsgemeenten onbestaand. Onze Grondwet daarente gen waarborgde vanaf 30 maart 1836 de zelfstandigheid van alle gemeenten, ook van de plattelandsgemeenten. 100 JAAR LATER. Omstreeks 1930, dus bijna 100 jaar la ter, werd het probleem van de kleine gemeenten andermaal opgeworpen bij een rondschrijven van de Minister van Binnenlandse Zaken aan de provincie- goeverneurs. Sindsdien werden allerlei initiatieven terzake aan de dag gelegd. Zo werd op 14 februari 1961 de wet voor ekonomische ekspansie, sociale vooruitgang en financieel herstel uitge vaardigd waarbij een aantal bepalingen werden voorzien die tot doel hadden de samenvoeging van aangrenzende ge meenten in de hand te werken. Tenslotte werd de wet van 23 juli 1971 aangenomen betreffende de samen voeging van gemeenten en de wijziging van hun grenzen. Deze wet heeft tot doel de onvolkomenheden van de zgn. Eenheidswet op het stuk van de fusies van gemeenten te verhelpen. WAAROM AKTUEEL. Het probleem van de fusies heeft de jongste jaren scherpere vormen aange nomen. Hoe dit verklaren Een kenmerk van onze maatschappij is het snel veranderingsritme. Al wie be leidsverantwoordelijkheid draagt, voelt de nood aan te zoeken naar media en instrumentaria om gelijke tred te hou den met de wijzigingen van onze sa menleving. De gemeenten ontsnappen niet aan dit veranderingsritme voor heen louter bestuursorgaan, hoofdza kelijk belast met het handhaven van de openbare orde, wordt de opdracht van de gemeenten meer en meer stimule rend om de administratieve, ekono mische, kulturele en sociale problemen op te lossen. De lokale besturen zien zich geplaatst voor nieuwe taken o.m. de voorziening van drinkwater, gas, elektriciteit, TV- distributie, het bouwen van woningen, het afbreken van ongezonde woningen, de aanleg in versneld tempo van nieu- 6

Vies Oilsjt | 1976 | | pagina 11