we wegen of grondige verbeteringen aan de bestaande, het ontwerpen van algemene en bijzondere plannen van aanleg, het verbeteren of in leven roe pen van een brandweerdienst en een dienst voor huisvuilophaling en -ver- werking, de aanleg van speel- en sport terreinen, jeugdklubs, de oprichting van gezondheidsinstellingen en rust oorden voor bejaarden, de kreatie van gelegenheden tot ontspanning, de af voer en de zuivering van het afvalwa ter, initiatieven met het oog op de ontwikkeling van bestaande nijverheid of de vestiging van nieuwe industrieën, de oprichting van een gemeentelijke sociale dienst, een aangepaste uitrus ting voor aangename en verheffende vrijetijdsbesteding, de bouw van aange paste bestuurslokalen met een efficiën te kantoororganisatie, enz. Voormelde opdrachten kunnen door kleine gemeenten niet of minder be hoorlijk worden aangepakt. De stijging van het materiële levenspeil dient ge lijke tred te houden met een kulturele verheffing en ontplooiing van de inge zetenen. Deze opdracht kan door klei ne gemeenten niet of onvoldoende ver vuld worden bij gebrek aan de nodige financiële middelen. De kompleksiteit van de gemeentelijke problematiek vergt de inschakeling van ambtenaren met een uitstekende admi nistratieve scholing en met een gevoel voor een modern beleid. Alleen vol doende grote gemeenten zijn in de financiële mogelijkheid ambtenaren aan te trekken die hun taak aankunnen, die genieten van een behoorlijke ver goeding en die zich uitsluitend aan de gemeentelijke problematiek geven. NET ALLEEN BIJ ONS. De krisis van de gemeentelijke instel lingen stelt zich in alle Europese lan den. Op 1 januari 1972 bleven in Ne derland nog 865 gemeenten over voor ongeveer 13 miljoen inwoners en in Groot-Brittannië (50 miljoen inwoners) werd het aantal gemeenten van 1.400 naar 370 teruggebracht. In Zweden (8 miljoen inwoners) werd in een eerste fase - 1946 tot 1952 - het aantal rurale gemeenten van 2.281 tot 816 herleid. In de tweede herstruktu- reringsfase - 1962 tot 1972 - wordt een gans nieuwe situatie geschapen. De 278 uitgetekende gemeenteblokken werden aanvankelijk slechts verplicht tot samenwerking. De fusie stond open voor die samenwerkingsverbanden die zich ertoe rijp achtten. Deze vrijwillige fusie, geleidelijk doorheen gans het land doorgevoerd, kende wel enig suk- ses en nu heeft de Zweedse regering besloten de laatste blokken tot samen voeging te verplichten. Deze operatie ging echter, in tegenstel ling met de huidige Belgische situatie, gepaard met reëel lokaal zelfbestuur en voldoende financiële middelen toe gekend door het Rijk, een evenwichtige welvaartsspreiding, schaalvergroting tot een entiteit die als planningseen heid kan fungeren in het breed sociaal- ekonomisch domein, soepele en duide lijke spreiding van het takenpakket tussen rijk, provincies en gemeenten. De trend naar decentralisatie is dan ook een van de markante gevolgen van de herstrukturering van de lokale be sturen in Zweden, al hebben ook deze laatsten er zelfs binnenskamers mee af te rekenen. Steeds meer wordt immers aangedrongen op binnengemeentelijke decentralisatie, ten einde inspraak en participatie meer kansen te geven. In België liep het aantal gemeenten van 1.961 tot 1971 terug van 2.663 tot 2.359 in Oost-Vlaanderen van 295 tot 241. België telt momenteel nog 1.959 gemeenten beneden 5.000 in woners. AALST. Van Aalst kan men zeker niet zeggen dat het de fusies zo maar holderdebol der aangenomen heeft. Aalst is niet over één nacht ijs gegaan. Hier kende men immers het intern politiek overlegkomitee bestaande uit de vier klassieke partijen B.S.P., C.V.P., V.U., P.V.V. en zelfs de K.P. die reeds vier jaar terug de fusies ernstig voorbe reidde. Talrijke plannen en studies werden in deze uitzonderlijke groep grondig onder de loepe genomen en ingestudeerd. Wanneer we al die stu dies en publikaties opnieuw terugzien dan was het wel een mooi zootje. Want niet alleen elke partij had haar studie bureau, maar praktisch elke politieker had zijn eigen voorstel. Hoe dat alle maal geëvolueerd is, zien we volgende maand. AALST MeieUlituweiketkei/ £,;mb*üdeger Een der grootste fusievoorsteilen. Plan CVP I - Inwoners 137.802 - Gemeenten 21 Hofsteden/Herder Ooidegen Mooisel AALST I Henele

Vies Oilsjt | 1976 | | pagina 13