MET H.A.K. OVER DE SLOOT Sinds juni 1972 zijn verscheidene men sen uit het Aalsterse gestart met een Hulp-, Advies- en Kontaktcentrum, kortweg HAK. Dit centrum stelt zich allereerst tot doel een kontaktplaats te zijn, een hart in de stad, waar vereenzaming, presta tie, statusjacht, drang naar materiële welvaart en andere zogenaamde waar den dikwijls aan de oorsprong van veel miserie en ontreddering liggen. Mensen worden in de rol van gehandikapte, pa tiënt, sociaal geval of marginaal ge dwongen doordat ze aan de eisen van onze (westerse) wereld niet kunnen of willen voldoen. Zowel ouderen als jongeren geraken aldus in probleemsituaties zoals we ze nu kennen jongelui met moeilijk heden op school, weglopers van huis, gezinnen waar iets mank loopt, be jaarden met een vereenzamingsproces, druggebruikers en alcoholverslaafden, vreemdelingen die geen woonst vinden of mensen die verdwaald zijn in de doolhof van administratie en wetge ving. Anderen lopen met vragen over homofilie, hebben kontaktmoeilijk- heden, zitten zwaar in de put of zijn de wanhoop nabij. Velen vinden de nodige informatie niet over studie richtingen en beurzen, leger- of bur gerdienst, kinderbijslag, mutualiteit, alimentatieregeling, enz... Wat de werking zelf nu betreft, heeft HAK zich gevestigd in een gezellig café wat toelaat dat mensen met of zonder problemen elkaar kunnen vin den zonder de stempel te krijgen van probleemmens. Men kan vrijblijvend binnenkomen, de sfeer opsnuiven en al dan niet in gesprek komen met de aanwezigen, eventueel een medewer ker. Naast de caféruimte zijn er een lees- en zitruimte en een gesprekslo- kaal. Telefoons worden - al dan niet anoniem - opgenomen. De onthaal- ploeg bestaat uit vrijwillige medewer kers gesteund door een full time vrij gestelde die werd ingeschakeld voor personen die een meer frekwente be geleiding nodig hebben. Indien de gestelde problematiek niet door dit team kan opgelost worden, staan meer gespecialiseerde medewer kers ter beschikking, o.a. geneesheren, advocaten, psychologen. Iedere vorm van hulp is gratis. Indien gewenst, blijf je anoniem naam, adres en ande re gegevens worden nooit gevraagd. Er dienen geen afspraken gemaakt of andere formaliteiten vervuld te wor den. Dossiers worden niet aangelegd. De hulpverlening is gericht op zelf- determinatie - dit is een zelf medezoe- ken naar oplossing - men laat een vrije keuze er wordt geen propaganda ge voerd, noch een bepaalde visie opge drongen. Vermits veel problemen ont staan door gebrek aan inzicht over de mogelijkheden die ter beschikking staan, is HAK begonnen met een in formatiecentrum. Aldus bekomt men specifieke achtergrond - en meeneem - informatie. HAK heeft ook problemen. Recent is men uit het goedgelegen Keizershof in de Korte Nieuwstraat buitengezet door de verhuurder die het pand nu wellicht een duidelijk commerciële bestemming zal geven. De subsidieregeling laat ook veel te wensen over. De toelagen van Neder landse Kuituur zijn ontoereikend. Van- PRAKTISCHE GEGEVENS - daar dat HAK verder op giften blijft aangewezen. Het aalmoes van de stad blijft ook beneden alles (10.000 fr. per jaar Dit samen met de té zware belasting van de medewerkers, remt de verdere noodzakelijke uitbouw van het krisis- interventiecentrum ,,De Klapper" in de Koolstraat 24. Dit centrum staat ter beschikking voor meer dringende pro- blematieken die een kortstondige op name en intensieve begeleiding verei sen. De plannen voor het oprichten van een centrum voor geesteshygiëne heeft men laten varen. Dergelijk cen trum is noodzakelijk daar velen onvol doende kunnen geholpen worden in hun psycho sociale moeilijkheden en uiteindelijk terecht komen in (psychia trische) ziekenhuizen of kindertehui zen. In het centrum voor geesteshy giëne zou men beter getraind perso neel kunnen inschakelen om de mens vanuit en in zijn eigen milieu te bena deren. Informatie- en voorlichtings avonden zouden beter georganiseerd kunnen worden. Ondanks deze problemen werkt de HAK ploeg verder. Hun hoofdbedoeling - een kontaktmogelijkheid te scheppen op basis van vriendschap en openheid van waaruit het mogelijk is de mens, die zoekt naar een oplossing voor zijn problemen, te benaderen en te bege leiden kon reeds door velen gewaar deerd worden. Dit doet ons verder gelo ven in deze vrijwillige dienstverlening. Heropening vrijdag 8 oktober 1976 - HAK-Pijpesteel is open Ma. - Wo. - Do. - Vr. van 10.00 u. tot 24.00 u. Je kan er zeker iemand van HAK treffen op Ma.-Wo.-Vr.10-12 uur. Ma. - Wo. - Do. - Vr.19-24 uur. Ook in het weekend is HAK-Pijpesteel open. - Telefonisch - anoniem - 053/ 70.38.88 - AdresHAK PUPESTEEL, Houtmarkt 5, 9300 AALST.

Vies Oilsjt | 1976 | | pagina 17