DE PRETENTIE VAN T FABRIEKSKEN Er is al veel geschreven en gewreven over dat fabrieksken. De mensen van de buurt denken nog altijd dat het iets van de staat is. Hoe kan het ook an ders op de poort lezen zij drie droge letters C.S.V. Dat is de afkorting van Centrum voor Samenlevings-Vernieu- wing. Het bevindt zich in de Welle- kensstraat 45 te Aalst, zijnde een leeg staande fabriek. Vandaar de populaire naam ,,'t fabrieksken". Wie er nog nooit binnen geweest is, kan zich er geen idee over geven. De samenstellers van deze krant hebben er een lokaal gevonden, en dat moet wel eens uitge legd worden. De stichters van 't fabrieksken hebben immers altijd beweerd dat alleman en iedereen er welkom is. Zij houden dat nu al drie jaar vol. Van bij het eerste uur zijn zij al scheep gegaan met de groep Pan, een club van toneelspelers en andere artiesten die in de stad Aalst in 't verleden een zekere (beruchte) re putatie hadden. Als ge nu in de Pan komt, op de eerste verdieping, zijt ge verrast door de vreemde maar aantrek kelijke atmosfeer en nog meer door de idealen die er in deze groep leven. Beneden, op het gelijkvloers werd er ook een buurtcafé ingericht, dat be zocht wordt door jong en oud, maar niet alleen uit de buurt. Ze komen van overal, uit Aalst en omstreken. Wat ze daar komen zoeken Geen mens die het weet. De naam van 't café is ,,'t Utopieken" en dat wil wel zeggen een droom die zo groot en zo fantas tisch is dat hij misschien wel nooit kan verwezenlijkt worden, 't Utopieken wordt elke dag opengehouden, uit vrije wil, door verschillende personen en ook door groepen van verschillende strekking. De stichters hopen op die wijze de mensen wat bij mekaar te brengen en misschien oude vijanden tot vrienden te maken. Of ze daar in lukken is een andere zaak. Verder is er aan de straatkant ook een Derde Wereldwinkel. Daar kunt ge siervoorwerpen, koffie en thee uit de ontwikkelingslanden kopen en de winst gaat rechtstreeks, zonder tussenpersonen, naar de arbeiders en boeren van die landen. In die winkel is er ook een ruime keuze van boekjes, boeken en dokumentatiemappen waar door men een inzicht kan krijgen in de problemen van de Derde Wereld. De winkel wordt opengehouden door een groepje jongeren en men kan ze ook regelmatig aantreffen op andere plaatsen waar ze een stand opzetten. Tussen de Wereldwinkel en 't Utopie ken is er een lange gang die ingericht is als een soort tentoonstellingsruimte. Daarin houdt de groep „Info Angel" haar informatie-uitstalling (zoals on langs nog over de Spaanse burgeroor log). Info Angel tracht dan ook telkens een avond te organiseren met film, dia's, sprekers en toneel die het onder werp uitvoerig kunnen toelichten. Ze zijn daar nog niet zo dikwijls in ge slaagd, omdat het telkens onmenselijk veel werk vraagt. Info Angel wil immers altijd kwaliteitswerk leveren. Langs de grote entree kunt ge ook de kelder be reiken waar de voetbalclub S.F. 't Fa brieksken haar lokaal heeft. De ploeg bestaat uit jongeren van de buurt (en hun vrienden) en speelt mee in de competitie van de jeugdclubs. Tenslot te moeten wij nog vermelden dat er boven, op de verdieping, nog een grote zaal is waarin voorlopig een jeugdate lier is ondergebracht, nl. Klakson. Eveneens kunnen kinderen van de buurt hier elke zaterdag hun hart op halen met knutselen, spelen, poppen kast, volksdansen, en zo meer. Dat zijn zo al de groepen die op dit ogen blik in het C.S.V. een onderdak heb ben gevonden. Ze werken allemaal afzonderlijk en zelfstandig. Om 't een en ander met mekaar af te spreken komen ze maandelijks samen op de „donderdagvergadering", maar daar zijn ook andere mensen die iets wil len voorstellen of ondernemen wel kom. En dat is het voornaamste doel van 't Fabrieksken de mensen uit hun kot halen, zodat ze opnieuw zelf be ginnen te organiseren en voor zichzelf allemaal dingen uit te vinden die ple zant zijn, of diepgaand, of leerzaam, of boeiend. De stichters hebben dus wel een zekere pretentie. Maar ze is goed bedoeld. Daarbij hebben ze tot hiertoe er ook al hard aan gewerkt om het zover te krijgen voortdurend wordt de zaak her-ingericht naar de mening van de mensen die er gebruik van maken. Steeds ook zijn ze erop aan 't zoeken hoe ze de bezoekers kunnen aantrek ken en uit hun schelp krijgen. Daarom hebben ze nog twee werkgroepjes op gericht de animatieploeg van de Grote Zaal en de ploeg van het Kom- munikatie-projekt. De eersten richten avonden in met zangers, groepen en orkesten om wat leven in de brouwerij te krijgen. Dat gebeurt dan allemaal, achteraan in de Grote Zaal, die ook heel eigenaardig is ingericht. De laat- sten zijn nu al het tweede jaar bezig met een poging om gei'nteresseerden met mekaar in kontakt te brengen om echt met mekaar te leren leven en wer ken. ledereen kan tot zo'n kommuni- katie-groep toetreden en elke groep wordt door een verantwoordelijke be geleid. Elke groep doet het op een ander manier, zodat men de vrije keu ze heeft. Het C.S.V. pakt hier wel een belangrijk probleem van onze samen leving aan en op die wijze krijgt men ook een beter idee van wat de eigen lijke bedoelingen van de stichters zijn. „Vies Oilsjt" vindt de C.S.V.-ideeën in elk geval de moeite waard om op de voet te volgen. 10

Vies Oilsjt | 1976 | | pagina 19