OMDAT STEMMEN ZO BELANGRIJK WAREN tor één dag, minder nog, van 8 tot u. stond de mens centraal op die wuste oktoberse zondag. Over door klamebureau's en partij-public-rela- jnsdiensten wekenlang uitgekiende mpagnes werd een verdikt, een irdeel geveld. Ook in Groot-Aalst, ker niet minder dan in andere ;den, werd Jan-met-de-pet in de ïken voor de verkiezing opgezocht aangespoord met min of meerdere ndrang zijn stem uit te brengen. Er sren welgeteld 227 stemmenronse- jrs, 43 zijn er geroepen geworden. :ze omvangrijke kandidatengroep, et hun partijen en hun programma's, vam op een onbevangen kiezer als n grijze brij af, een gelukkige uit- ndering niet te na gesproken. ;haamteloos werd propaganda ge- aakt met realisaties gaande van het istival van Vlaanderen, het bekomen n overheidsleningen om de stads- huld te delgen, en opgetrokken sani- ire - en andere sportcomplexen, alsof :ze realisaties zo spektakulair zijn, en niet de doodgewone uitvoeringsplicht van een bestuur. De grootste partij van Groot-Aalst, de C.V.P., bleek eens te meer het zorgen kind voor wat de lijstvorming betreft. Het gejongleer rond de plaats van de Aalsterse burgemeester Marcel De Bisschop, zorgde er niet alleen voor dat de Moorselse schepen Jozef Pieters verder feestelijk bedankte, doch tevens dat uiteindelijk de C.V.P.-lijst samen gesteld werd met verwerping van de poll-uitslag en voorafgaandelijke plaats akkoorden voorde randgemeenten, ter wijl de kiesstrijd ingegaan werd zonder feitelijke kopman, doch wel met twee stevige elektoralisten bovenaan. Het A.C.V. domineerde de lijst volledig. Bij de P.V.V. stak staatssekretaris Louis D'haeseleer zijn burgemeester-ambitie niet onder stoelen of banken. De hele partij-kampagne was zelfs opdringerig rond deze kopman, zodat de tuchtvol le medekandidaten wat in de propa- ganda-verdrukking kwamen. Ook in B.S.P. en V.U. werd alles gekoncen- treerd rond de respektievelijke attrak- tiepolen Bert Van Hoorick en Jan De l\leve, in het bijzonder daar deze par tijen over een onafdoende of niet be staande struktuur in de randgemeenten beschikken. De K.P. die met Raymond De Smet een volksgeweten in de ge meenteraad wilde stoppen, stelde de kiesstrijd uitdrukkelijk in het teken van de nationale krachtverhoudingen. De P.M.O. in een kartel met de Cen trumpartij van een illustere onbekende De Bruecker uit Baardegem toonde re soluut haar korporatistisch gezicht. Van een programma was hier nauwe lijks sprake, enkel werd aan de Aalste- naars diets gemaakt dat de zelfstandigen aan de macht dienden te komen om de sindikalisten in de kou te zetten. Slogan. In een zelfde beddeke waren ook de andere partijen ziek. De B.S.P. kwam begin september met haar programma uit, terwijl V.U. en C.V.P. de laatste week afwachtten. De P.V.V. hield het bij een 11-punten programma dat al leen in zijn vaagheid uitblonk. Met soms al eens een wisselende woorden schat werden in de diverse program ma's grote algemeenheden beloofd. Alle konkrete en later door de publie ke opinie te kontroleren afspraken werden stelselmatig vermeden. Slo gans brachten deze vaagheden naar de kiesgerechtigden, die hiermee als het ware als analfabeten werden aanzien, over. Zachtgekookte programma's en een wederkerige poeslieve kampagne ten opzichte van de andere partijen, dienden immers de deur open te hou den om na 10 oktober twee- of driele dige koalities aan te gaan, hierbij al of niet rekening houdend met het sinds februari jongstleden bestaande akkoord tussen B.S.P., P.V.V. en V.U. om te Aalst - en ook te Lede, Denderleeuw, Haaltert, Ninove en Geraardsbergen om de C.V.P. van het bestuur weg te houden. Opdat de kiezer niet langer slechts op de verkiezingsdag belangrijk zou zijn, om dan zes jaar lang voor joker en Piet Snot te staan, zal Vies Oilsjt met argusorgen de werking van de ,,verko- zenen des volks" en de partners van de nieuwe bestuursmeerderheid, volgen. De - vage - partijprogramma's van de partijen blijven zes jaar lang op de re- daktietafel van Vies Oilsjt liggen. Wan neer iets gerealizeerd wordt, zal dit aangehaald worden, wanneer beloften genegeerd of vergeten worden, zal Vies Oilsjt deze partijen met de vinger na wijzen. Vies Oilsjt maakt zich trou wens sterk om begin 1977 de partijen, meerderheid en oppositie, een mini mumprogramma van realizaties voor te leggen, gepaard met de vraag wanneer een konkrete verwezenlijkingervan zal volgen. De publikaties van Vies Oilsjt zullen voor de kiezers van 10 oktober in de komende jaren, de weerspiegeling zijn van de al dan niet ingeloste belof ten van de partijen. Vies Oilsjt wil het politieke argusoog zijn van Groot-Aalst, van U, nieuwe en oude Oilsjteneir. 2

Vies Oilsjt | 1976 | | pagina 3