LEVEN VAN DE STANK Steeds meer en meer leefmilieuproblemen komen ook in Aalst aan bod in de plaatselijke politiek. Denken wij hierbij maar aan de laatste gemeente raadsverkiezingen, waar steeds weer dezelfde knel punten opgenomen werden in de verschillende par tijprogramma's. Allereerst worden de Aalstenaars gekonfronteerd met de vervuiling van de Dender. Deze open riool is dringend aan sanering toe, en iedereen is het er over eens dat men zo vlug mogelijk tot de zuivering van deze sterk bezoedelde rivier moet overgaan. Naast deze algemeen gekende bron van vervuiling, worden vele inwoners van onze stad dagelijks ge konfronteerd met twee voorname oorzaken van milieuvervuiling. In de eerste plaats is er de N.V. Amylum, voorheen Glucoserie Réunies, die zich als een mastodont ingeplant heeft in het centrum van de stad. Dagelijks worden ganse wijken ver pest door een allesdoordringende stank, afkomstig van het verbranden van maïszemelen. Op de andere oever van de Dender bevindt zich een tegenhanger, met name de N.V. Sulbb. Alhoewel nog niet zo erg als bij Amylum worden ook hier da gelijks honderden mensen en vooral de zieken en herstellenden van het Stedelijk Hospitaal gekweld door een onwelriekende geur. Iedere vreemdeling, die onze stad bezoekt, verbaast er zich over dat wij tot op heden zo passief en on verschillig gebleven zijn tegen een dergelijke mate van milieuhinder. Het wordt dan ook de hoogste tijd dat al diegenen, die het goed menen met de toekomst van onze stad, de krachten samenbunde len en hiertegen heftig protesteren. Eigen aan elke middelgrote en grote stad is ook de voortdurende stijging van de lawaaihinder. Niet al leen de klassieke lawaaibronnen (zoals auto's, moto's en vrachtwagens) zijn hiervan de oorzaak maar ook de verschillende industrieën, die vaak in volle stadscentrum ingeplant zijn. Ook hier zal de overheid in de toekomst krachtda dig moeten optreden. dig moeten optreden. Alsof dit alles niet voldoende was, worden ook onze laatste parken en natuurgebieden meer en meer verwoest. Denken wij hierbij maar aan de Osbroek, waar op dit ogenblik 2 illegale stort plaatsen uitgebaat worden. Alhoewel de exploi tatievergunningen reeds vervallen zijn, laat de over heid maar betijen. De enkele resterende open ruim ten van de stad (o.a. achter het kerkhof, tussen Affligemdreef en Immerzeeldreef, enz.) worden anderzijds bedreigd met verkaveling. Het volstaat hier enkel te verwijzen naar het gewestplan Aalst, waar zowat zeven enorme woonuitbreidingsgebie- den voorzien werden, genoeg om het huidig in wonersaantal van onze stad met de helft te ver meerderen. Dit kort overzicht doet alleszins de vraag rijzen of één legislatuur voldoende zal zijn om al deze leef milieuproblemen doeltreffend op te lossen. We komen er nog op terug. Luk Van der Helst Voorzitter RALDES (Regionale Aktiegroep Leefmilieu Denderen Schelde) Eikstraat 78 9300 AALST.

Vies Oilsjt | 1976 | | pagina 9