EEN GETUIGSCHRIFT... Regelmatig ziet men 's morgens burgers aan schuiven om aan de stadhuisloketten offi ciële getuigschriften te verkrijgen, hetzelfde tafereel op het politiebureau. Dikwijls worden die papieren door één of andere stad of staatsinstelling van de burger geëist, soms deelt de instelling dan mee dat dit op ongezegeld papier moet ge schieden. Maar het gebeurt zelden dat men niet hoeft te betalen voor takszegels die door de stads- of politieambtenaren op deze getuigschriften worden geplakt. Het te betalen bedrag is 90 fr. plus gemeen telijke opcentiemen, dit geldt voor getuig schriften van identiteit, nationaliteit, domi cilie, verblijf of goed gedrag en zeden. Er bestaan echter vrijstellingen, zoals blijkt uit art. 59, 47° van het Zegel wetboek voor akten in 1. Militiezaken 2. Kieszaken 45. Uittreksels uit burgerlijke stand, dien stig voor ASLK, mutualiteiten, erkende spaar-l i jf re nte-vo o r zo rgso n der sta n ds- kassen. 47. Alle administratieve bescheiden voor aanvraag studiebeurs 48. Akten i.v.m. kinderbijslagen 49 en 49 bis Akten i.v.m. pensioenen en sociaal statuut zelfstandigen. 51 en 51 bis Akten opgemaakt of afgeleverd voor de uitvoering van wetten en reglementen op de onvrijwillige werk loosheid en voorde RMZin 'talgemeen. Opmerkelijk is dat steden die zelf opgeven dat de in t$ zenden stukken op ongezegeld papier mogen zijn, van hun inwoners geld vragen voor dezelfde papieren met eenzelfde reden omkleed. Sommige ambtenaren, ook in onze stad, weten zelf niet wanneer nu moet betaald worden en wanneer niet, meest al geraken zij zelfs niet wijs uit de wettek sten desbetreffend. Voor de gemakkelijk heid doen zij dus iedereen betalen. U kunt echter altijd eisen dat het op ongezegeld papier gebeurt, maar terecht of niet terecht, het laatste woord is tenslotte aan de ambte naar. WERKLOZE DIE TOEVAL LIG ZIEK WORDT Echt en waarachtig gebeurd De blote fei ten eind september word ik ziek en krijg een week huisarrest. Toevallig heb ik geen getuigschrift voor Arbeidsongeschiktheid bij de hand. Dus komt de dokter woensdag nog maar eens terug om de nodige stukken in te vullen. En prompt worden die opgestuurd naar de adviserende geneesheer te Gent. Ondertussen verstrijkt die week, maar er zijn nog altijd geen papieren te zien van de ziekenkas die voor het nodige ziekengeld moeten zorgen. Maandag mijn eerste stempeldag ik meld me bij de RVA, maar daar moet ik eerst de nodige formulieren hebben van de ziekenkas, ook moeten die ingevuld worden door het syndikaat. Verwondering op de ziekenkas omdat ik de nodige formulieren nog niet gekregen heb. Ze geven ze toch zodanig dat het syndikaat ze kan invullen en de RVA me opnieuw kan inschrijven. Dus helemaal niets aan de hand In de loop van de week loop ik in het ziekenfonds binnen om te kijken of alles in orde is. Dat blijkt. Vrijdag moet ik maar komen ontvangen. Vrijdag hups en fris trippel ik daar binnen maar wat blijkt mijn dossier is zoek Dus moeten nieuwe formu lieren opgemaakt worden door syndikaat, ziekenkas en RVA. Dit wordt met het nodige gegrom gedaan. Ontvangdag dus en weer allen daarheen Helaas, mijn dossier is te laat binnen geko men. Dus weer geen centen en stelt de blauwsel blauwe bediende voor of ik nog een weekje kan wachten want dat hij een her ziening zal aanvragen omdat ik bij mijn standpunt blijf dat alles reglementair in orde was. Weer een week wachten En wat blijkt mijn aanvraag was te laat zodat ik slechts recht heb op één dag vergoeding in plaats van een week. Protest ik moet klacht indienen bij het syndikaat. Deze mensen doen hun best maar wat blijkt Gent blijft pertinent beweren dat ik te laat mijn attest ingestuurd heb. De mogelijkheid wordt totaal over het hoofd gezien dat zo'n brief, die niet aange tekend was, kan blijven liggen op de post. Al was het maar een paar dagen. Een mense lijke faktor die blauwselblauwe worstkerel kan me absoluut niet luchten omdat ik ...ja waarom feitelijk. Konklusie ik ben dus een maand van Piet naar Pol gelopen voor 690 fr. ene dag vergoeding die nog in aanmerking HAK-PIJPESTEEL Open ma. - wo. - do. - vr. van 10.00 u.tot 24.00 u. Je kan er zeker iemand van HAK treffen op Ma. - Wo. - Vr. 10-12 u. Ma. -Wo.- Do. - Vr.19-24 u. Ook in het weekend is HAK- Pijpesteel open. Telefonisch-anoniem 053/70.38.88 Adres HAK-PIJPESTEEL, Houtmarkt 5, 9300 Aalst. kan komen. En wie werkloos is weet wat 3.000 fr. betekent Dergelijke zaken kunnen natuurlijk al leen voorkomen in onze overgeburokrati- zeerde maatschappij waar bekwame mensen mogen met onfeilbare komputers spelen Vraag van ons Wat gebeurt er als iemand alleenstaan de is, ziek wordt en niemand bij de hand heeft om deze papierenrompslomp in orde te maken. 1984 is echt niet ver meer en voorlopig kan men gerust de boom in, tenzij men een politieke vriend heeft

Vies Oilsjt | 1976 | | pagina 12