»n bur OPLOSKOFFIE VAN RENAULT OF VAN TANZANIA iurt d{ België of g* civiele kultu dienst lienst. doen, etens' dat je n. Dit lienst. iienst r aan nstel- aeger lenen erder t nog in de Jtest ïllin- ver- cho- Een ïgin- I en In de Wereldwinkels is er, na een lange onderbreking, weer oploskof- fie van Tanzania te krijgen. Deze koffie komt uit de Tanica-fabriek in Bukoba, die de enige fabriek is in Oost-Afrika waar oploskoffie gemaakt wordt. Ze werd in 1967 in gebruik genomen. Het kapitaal werd voor 90 procent verstrekt door de National Development Cor poration (Tanzaniaans staatsorganisme) en voor 10 procent door de Bukoba Cooperative Union, de federatie van de koffiekoöperatieven uit de provincie. De fabriek werkt nog steeds behoorlijk sterk beneden haar kapitaal van de totale produktie-kapaciteit, die overigens zeer bescheiden is (500 a 600 ton per jaar), produceert ze slechts de helft, eenvoudig omdat er een tekort is aan afzetmogelijkheden. Toch geeft de fa briek werk aan een tachtigtal arbeiders. En nu een ander verhaal De Franse Renault-fabrieken willen sinds lang in Brazilië binnen geraken, waar Volkswagen al goed gevestigd is. Na moeilijke onderhandelingen kwam men tot volgend akkoord Renault mag zijn wagens verkopen als het in ruil Braziliaanse koffie afneemt. In Frankrijk kon Renault zijn koffie niet kwijt. Dan maar naar Bel gië ermee. Dankzij minister Jean Gol, die van Luik is, werd in Grace- Hollogne (bij Luik) een fabriek voor oploskoffie gesticht Lyobel. En dit niettegenstaande de Belgische koffiebranders beweerden dat de Belgische markt voor oploskoffie verzadigd was. Toch mocht Lyobel van start gaan, met een tussenkomst van de NIM (200 mil joen) en een lening op lange termijn van de NMKN van 780 miljoen... Afzetmogelijkheden Geen probleem, zegden de mensen van Lyo bel, we zullen onze oploskoffie verkopen achter het IJzeren Gor dijn... in ruil voor Russisch materiaal, dat op de Belgische markt wordt gebracht in konkurrentie met Belgische produkten. Wat wil zeggen dat België noch min noch meer de export van een Frans autobedrijf naar Latijns-Amerika financiert. En dat Renault, dat niets van koffie kent, zich met oploskoffie mag bezighouden, terwijl de Tanica-fabriek te Bukoba, dat midden de koffieplantages ligt, eigendom van eenvoudige mensen, geen af zetmogelijkheden kan vinden. En toch durft men beweren dat deze regering het goed meent met de ontwikkelingslanden. Ik meen dat, zolang zulke dingen mogelijk zijn - tegen de belangen van onze eigen koffiebranders en tegen de belangen van onze pro ducenten die in konkurrentie komen met het Russisch materiaal en tegen het gezond verstand en een gezonde arbeidsverdeling, die aanvaarden dat oploskoffie normaal in koffielanden gefabriceerd wordt - ik meen dat zolang zoiets gebeurt, onze aktiegroepen niet mogen in slaap vallen. De kloof tussen mooie woorden in een parlement enerzijds en de keiharde werkelijkheid anderzijds is nog veel te groot. Laten wij dan liever zeggen dat we de ontwikkeling van de Derde Wereld niet willen. Walter Aelvoet. (Overgenomen uit Wereldwijd nr. 68, p. 2). Tanzania-koffie en andere produkten zijn verkrijg baar in de Wereldwinkel, Well ekensstraat 45, Aalst. Open Vrijdag van 19.00 u. tot 21.00 u. Open Zaterdag van 14.00 u. tot 17.00 u. U bent steeds WELKOM Ook als u NIET koopt... NIET TEVREDEN... SCHRIJF HET ZELF VLAAMSE LEEUW Liggen er geen Vlaamse soldaten begraven op het kerkhof te AALST Tenzij ik kleurenblind zou zijn heb ik geen leeuwenvlag gezien bij de graven van de gesneuvelden. Of mag onze Leeuwenvlag er niet hangen vanwege onze „Vaderlandslievende Vereni gingen". Indien voorgaanden er iets tegen op hebben, waarom gaan ze niet eens proteste ren tegen NOLS, burgemeester van Schaar beek, die ondanks hij de Belgische wetten niet wil toepassen, doch durft bloemen neer leggen aan het graf van de „onbekende sol daat". Een goede vaderlander die zijn belastingen wel betaalt, niet fraudeert en met geen decoraties rondloopt. Tyl Uylenspiegel. SLECHTE INVLOED Op een maandagmorgen werd ik bij de di rektrice geroepen „om een bepaalde reden". Toen ik haar bureau wilde verlaten riep ze ["e terug met de volgende woorden „dit is nog niet alles..., je mag in het vervolg je „theorieën wel voor jezelf houden, en je moet dat ook niet ontkennen want we heb- a"es onderzocht, en we weten dat je lid bent van een linkse beweging en dat je er s woensdags naartoe gaat. Je kan dus kie zen, ofwel buiten ofwel je mond houden". Daarop vroeg ik waarom men dan altijd be weert dat men in een demokratisch land even, als er dan nog niet eens vrije menings- U|tmg was op de scholen. Ze antwoordde „Jij hoeft je mening niet te zeggen en je Naam en adres van de briefschrij vers zijn op de redaktie bekend. De inhoud van de brieven valt niet onder de verantwoordelijk heid van de redaktie. bent hier in een katholieke school, dus leef je in een katholieke geest en niet in een kommunistische. Ik heb trouwens ook al klachten gekregen van leraars omdat je niet wil meebidden in de les, daar moet dus drin gend iets aan veranderen". Daarbij verscheen er ook een studiemeesteres (wiens dochter een medeleerlinge van mij was) en zei het volgende „Jouw enigste be doeling waarmee je naar school komt, is om de klas op te hitsen en de klassegeest te ver pesten. Je laat dus in 't vervolg de leerlingen met rust en je houdt je onnozele praat en je kommunistische idealen voor jezelf, en daar mee laat je vooral mijn dochter met rust". Diezelfde dag hoorde ik van klassegenoten dat de direktrice aan hun ouders gezegd had dat ik zelfs maoïstische pamfletten rond deelde. Ik vroeg aan de direktrice of ik dat pamflet eens mocht zien „Ja, maar dat heb ik niet, want ik heb het ook maar van ,ho- ren' zeggen". Er werd een direktieraad gehouden over dit geval, en na die vergadering riep de direktri ce mij bij haar „wat denk je er nu zelf van Ik antwoordde dat het in mijn eigen belang, en voor ik weggestuurd werd, ik het beste vond om de school uit eigen beweging te verlaten, want dat ik het op deze manier toch geen jaar kon volhouden. (ik mocht niet meer met de leerlingen om gaan, omwille van mijn slechte invloed), (ik zat achteraan in de klas, alleen (ik werd angstvallig door iedereen - vooral door de leerkrachten - gemeden als de pest). De vrijdag van die week heb ik mijn valiezen (ik was er namelijk op internaat) voor goed gepakt en 's maandags kon ik gelukkiglijk reeds, zonder moeite, mijn studies verder zetten op het koninklijk atheneum te Loke ren. X.Y. 15 REVOLUTIONAIRE PERS Zaterdag 18 december organiseert RAL, in de Newtonzaal van het Ro- giercentrum te Brussel een groot po litiek feest dat de nieuwe formule van de beide bladen van RAL-Rood en La Gauche - zal voorstellen. Tevens wordt het 20-jarig bestaan van La Gauche gevierd. Het festijn begint om 11 's morgens en duurt tot de vroege uurtjes. Op het program ma alvast de groep BOTS, verder de batten, gespreksgroepen, eten en drinkstandjes. Internationale gezelligheid. Kortom alles wat de echte revolutionair zich maar kan wensen. Oprecht warm aan bevolen dus. Allen daarheen én daarheen, of hoorde niet goed.

Vies Oilsjt | 1976 | | pagina 15