GROOT AALST BESTUREN MET KLARE OPTIES AALST Een fusie is er gekomen om een aantal onvolkomenheden te verhelpen. Wie kent die onvolkomenheden, wie kan ze verhelpen, wat moet en wat kan verbeterd worden waarom, hoe en met wie In vorig artikel hebben wij vastgesteld dat alle partijen studies daarom trent hebben gemaakt en dat een overlegkomitee, bestaande uit de B.S.P., C.V.P., V.U., P.V.V. en K.P., deze problemen hebben onder zocht. Objektief bekeken heeft deze fusie nu het gebrek dat de bevolking er niet bij betrokken is geweest, dat alleen topfiguren zich daarmee heb ben bezig gehouden en zij er de bevolking niet op attent hebben ge maakt welk belang deze fusies hebben en waarom deze fusies er ge komen zijn. G'i?egero DtsladeysHerders Moorsel AALST Malden ieavver'«£'ke."f Erembodeqer In Denemarken heeft men dat overleg op een gans andere ma nier georganiseerd. Daar is vijf jaar voorbereidingen eraan vooraf gegaan, ja zelfs tot en met voor lichting in de scholen. Ondanks „iedereen" erin betrokken is ge weest, zijn er nog heel wat moei lijkheden. Denemarken heeft ons geleerd dat het vertrekpunt voor een ernstige fusiepolitiek ligt in het zoeken naar die punten waar op de onmiddellijke ekono- mische, sociale en organisato rische belangen en perspektieven van de bevolking samenvallen met die van alle maatschappelijke groepen en krachten. Maar dit zoeken moet niet op een schematische of statische ma nier worden opgevat en in prak tijk gebracht. Dat houdt in dat wij eisen naar voren moeten brengen en doelstellingen moeten nastreven, die deze lagen van de bevolking en deze sociale groe pen en krachten in konkreto ze kere vooruitzichten bieden die in nieuwe vormen hun levensstan daard en maatschappelijke rol garanderen, binnen het kader van een andersoortige ekono- mische en sociale ontwikkeling en een rechtvaardiger en moder ner maatschappijsysteem. Om dit te bereiken, moeten we ook trachten een ontwikkeling in de mentaliteit van deze klas sen en maatschappelijke krach ten op gang te brengen in die zin dat wij bij de bevolking een opvatting van de verdediging van individuele en kollektieve belan gen ingang doen vinden die min der individualistisch of eng par- tikularistisch en meer sociaal is. En dus niet zoals doorheen de laatste gemeenteraadsverkiezin gen is gebleken I Positief is wel dat in Aalst de vijf partijen elkaar gevonden heb ben om een deeltje van die aspek- ten te onderzoeken. Wat is nu uit dat intern politiek overlegkomi tee gebleken We zijn opnieuw gestuit op het probleem van de kriteria aan de hand waarvan de krachtsverhoudingen getakseerd moeten worden op het pro bleem van de samenwerking van de maatschappelijke groepen en krachten, en de verhouding tus sen de maatschappelijke veran deringen en ekonomische en so ciale ontwikkeling en de proble men van politieke groeperingen. Het is namelijk zo, om maar dat te noemen, dat Verleysen - zon der de C.V.P. - en D'Haeseleer - met de P.V.V. - de grote fusies tot en met 125.000 inwoners wilden. Blijkbaar ook om partij politieke redenen. Dat gesprek heeft dit afgeremd. We moeten begrijpen, en dit op grond van een soms bittere ervaring, dat men niet kan winnen zonder de wetenschap van de aanval en van de terugtocht te leren. RESULTAAT Een gematigde fusie, waar zowel mensen van Links als mensen van BAARDEGËM H ERDERSEM EREMBODEGEM

Vies Oilsjt | 1976 | | pagina 6