politieke achtergrond. Het progressief front kan maar groeien door de solidariteit zoals ook het socialisme tot stand gekomen is. Op hoger syndikaal vlak zal dit zeker hier in Vlaan deren niet mogelijk zijn, terwijl dat in Nederland wel het geval is door de federatie van vakbonden. Ook in Wallonië zien we een zeer progressief ACV. In Vlaanderen ziet de toestand er alles behalve uit. Naast de BSP die weliswaar ook haar konservatie- ven heeft, maar toch nog voor het grootste gedeelte progressief is hebben we enkel de KP, die slechts enkele verkozenen heeft, de RAL die een druk kingsgroep is en Amada die van generlei betekenis is. Dus rest ons nog het ACV, dat helaas nog te veel bindingen heeft met de CVP en waar dus ab soluut geen progressief front mee te vormen valt. Hier maakt Eddy een vergelijking met Nederland die we de moeite vinden om in een apart stuk te behandelen in een volgend nummer. Ook hadden we nog een ruim gesprek over rechts en links, maar hier ook, omwille van het plaatsge brek zullen we er later op terug komen. Daarom hebben wij ons in de loop van dit verdere interview beperkt tot de lokale politiek. iuiuiu Denk je niet dat hij ons iets probeert duidelijk te maken V.O. Waarom gaat de BSP hier een koalitie aan te Aalst met de rechtse PVV en VU E.M. Wij moeten een duidelijk onderscheid ma ken tussen lokale en nationale politiek. Op lokaal vlak moeten wij inderdaad vaststellen dat een ideo logische motivering bepaald moeilijk is. Wanneer we de laatste zes jaar onder ogenschouw nemen dan meen ik dat er maar een feit gebeurd is dat men als een progressieve overwinning kan aanzien. Een initiatief van de BSP zelf trouwens (en nog wel van Eddy Monsieur zelf nvdr) dat is de op richting van een grondregie. Een politiek feit dat de kapitalisten toch raakt. Iets wat heel wat voeten in de aarde gehad heeft, maar waarbij de meerderheid toch heeft moeten toegeven aan de BSP. Het feit dat wij vandaag over een grondregie beschikken. Men heeft het zonder de BSP toch wel een jaartje kunnen uitstellen en nu staan we natuurlijk voor het feit van de fusies, wat automatisch een andere aanpak vereist dan in het kleine Aalst. Voor de komende zes jaar zullen wij natuurlijk heel wat studiewerk moeten verrich ten. Met die toevoeging van de negen gemeenten zal het zeker moeilijk zijn aan een programma een bepaalde ideologische inslag te geven. Als BSP- mandataris zal ik er mij zeker toe verbinden de stem van de linkerzijde te laten aan bod komen. De ervaring heeft ons ook bewezen en de verkie zingsuitslag vooral, dat op het lokale vlak, diege nen die aan de macht zijn er vooral baat bij hebben. Wie in de oppositie gedrongen wordt komt zeer moeilijk terug op het niveau waar ze zich vroeger bevonden. Ik denk dat wij nu een goeie keuze gedaan hebben met het oog op de toekomst. Moesten wij met de CVP scheep gegaan zijn dan deden we weer aan de versterking van de blokken zoals die nu nog in de meeste gemeenten het geval is. En wanneer we nu de zaak zuiver stellen wetende dat de CVP prak tisch geen progressieven telt, dan meen ik dat de keuze voor ons nogal voor de hand ligt. Wanneer we in de vorige zes jaar iets hebben kunnen verwe zenlijken dan was dit zeker niet met een mandata ris van de CVP. Ook historisch kan de zaak beke ken worden toen de Daensisten met gezamelijke lijsten opkwamen. Tenslotte was er ook de woordbreuk van 1970 waardoor de BSP zonder pardon in de oppositie gedrongen werd, nadat ze heel wat positief werk had verricht in het vorige bestuur. Nu weten wij tenminste met wie wij besturen en zullen wij ons niet moeten afvragen welke jezui'et wij voor ons krijgen. V.O. Wat met de tewerkstelling in eigen streek E.M. Wat voor mij van zeer groot belang is, is dat wanneer we nieuwe industrieën zouden aan trekken we er zeer sterk de hand moeten op hou den dat de beloofde tewerkstellingskansen gereali seerd worden. En dit geldt ook voor de interkom- munales. Ik kan namen noemen van diverse firma's die er zich toe verbonden hebben een bepaald aantal werkplaatsen te kreëren, maar er zich niet aan ge houden hebben. Zo is er een firma die werkgele genheid beloofde voor driehonderd man, maar in de meest gunstige omstandigheden maar 75 man in dienst had. Ik persoonlijk eis dus daarop een zeer streng toezicht van de gemeente. Tot hier toe heeft de schepen van ekonomische expansie bijzonder laks gestaan tegenover dergelijke feiten. Men moet er ook bijzonder op waken wie men aantrekt. Zo zijn er verschillende firma's geweest die slechts een jaar gewerkt hebben en daarna failliet gegaan zijn,

Vies Oilsjt | 1977 | | pagina 5