Vroeger was een politieker een man uit het volk, die, omdat hij zich geroepen voelde en zich dik wijls mateloos ergerde aan bestaande situaties, aan politiek begon te doen. Heden ten dage gaat de po litieker een andere weg op, het wordt een full-time betrekking waarin hij zich in korte tijd moet be vestigen met allerhande nevenverschijnselen tot ge volg. Langs de andere kant is het onbegrijpelijk dat men, indien men dan toch de weg van het profes sionalisme wil inslaan, niet opteert voor iemand die op de hoogte is van de zaken die onder zijn be voegdheid vallen. Wij vragen ons wel eens af wat cultuur betekent, tot waar de bevoegdheid van een schepen van cul tuur gaat enz... Daar weet ook de heer Caudron geen duidelijk antwoord op. Op stedelijk vlak zal het departement cultuur zich in belangrijke mate tijdens deze ambtstermijn moeten onledig houden met het bibliotheekwezen en het culturele cen trum. Jan Caudron weet alvast dat de bibliotheek in het gebouw aan de Molenstraat zal komen, vol gens hem met instemming van het bibliotheek personeel, wat niet blijkt uit halsstarrige geruch ten. Deze uitleeninstantie zal in het kompleks goed afgescheiden worden van de andere funkties van het centrum. Daar het reeds vaststaat dat de behuizing van de bibliotheek langs de enge kant zal uitvallen, zal de kelderverdieping geen plaats bieden voor creatieve ateliers maar als uitbrei dingsmogelijkheid voor hogergenoemde dienst worden voorbehouden. Toch zou de centrale bibliotheek ook nog ont last worden door spreiding van wijkbibliotheken naar fusiegemeenten, waar onze gastheer volledig achterstaat. Jan heeft reeds een aantal nieuwe voorstellen waarover moet gepraat worden diatheek, arto theek, uitleenstichting voor kunstwerken, cultu rele raad, kleine culturele centra in de wijken, se rieuze werking van stedelijke tentoonstellingruim tes. Allemaal zaken die in een spreidingspatroon passen. Al is de voorbereiding op zijn taak op een spontane manier gebeurd door informatie bij in dividuen en verenigingen, toch zijn er goede voor stellen uit geresulteerd die zullen onderzocht worden. Hopelijk zullen commissies, raden, en te raad plegen bronnen niet politiek gekleurd zijn. Het is trouwens niet aan te nemen dat gespecialiseerde mensen die dagelijks met hun interesses bezig zijn, zich nog zouden ontpoppen als werkzame en overtuigde militanten. De VU hoopt de aanwer vingen te depolitiseren, hopelijk gebeurt dat ook met de subsidies en culturele inspanningen. Jan e\ d Caudron gelooft voor de stad in een soort vast wervingssekretariaat, hij ziet daar zelfs politiek C voordeel in daar niemand nog een niet-aanvaarding h aan een politieker zal kunnen toeschrijven. De heer j D'Haeseleer blijkt hetzelfde te willen, volgens zijn si eigen zeggen zou hij zelfs een wetsvoorstel in die aard hebben ingediend. Nu maar uitkijken of het wat wordt en in geval van faling, wie zijn belofte gebroken heeft. Terwijl de gastheer een paar telefonische smeekbe- v den om hulp voor een stadsbetrekking te woord stond, vertelde echtgenote Manon over koetjes en kalfjes. Zij put haar lichamelijke en geestelijke rust uit de Yoga waar zij een fervent adept van is. Eindelijk zullen wij nu eens op recepties en dergelijke een charmante dame ontmoeten die nog wat meer te bieden heeft dan een glimlach, als daar zijn hu mor, smaakvolle nonchalante kledij en gedrag, een vinnige taal en een gezond verstand. Op zaken als de in vraag gestelde kwestie der ge lijkluidende straatnamen en de tot krot vervallen eigendommen De Vis kon Jan Caudron niet posi tief antwoorden. De straatnamen zullen opgelost worden in samenspraak met nationale instanties, in verband met de verkommering van eigendom men blijkt niemand te kunnen reageren. Over het departement van onderwijs valt niet zo veel te vertellen, alleen het nut en de mogelijkheid tot voortbestaan van het gemeentelijk onderwijs dient te worden opgelost. Het probleem rond de academie beeldende kunsten zal verholpen worden door deze in de huidige behuizing te laten, mits een drastische schoonmaakbeurt van deze histo rische, stemmige ruimtes. Jan Caudron moet in dit nieuwe schepenteam in staat zijn een zinnig en jong beleid te voeren.

Vies Oilsjt | 1977 | | pagina 8