ONZE STRAATNAMEN IN ONVEILIGE HANDEN Het behoud van alle straatnamen in alle deelgemeenten van Groot-Aalst is een welkom nieuwjaarsgeschenk van de nieuwe meerderheid aan de 83.000 nieuwbakken Groot- Aalstenaars. Is het uiteindelijk resultaat positief, de voorge schiedenis van deze straatnamen-affaire is bepaald minder fris, zodat een dubbel eresaluut mag uitge bracht worden aan het adres van de man die zich tot en met inzette om een kwakkel van formaat waar men met een eventuele wijziging aardig aan toe was, ongedaan te maken. Jos Ghysens, die met kennis van zaken gewapend, het pleit won, heeft eveneens konkreet aangetoond dat zo nodig een in dividu bij de besluitvorming een rol kan spelen. Dat uiteindelijk de nieuwe koalitie opteerde voor het behoud van de straatnamen, juichen we toe, doch attentvoller ware het geweest indien een simpele - zij het dan nog officieuse - mededeling daarop tijdig gevolgd was. De doorstroming van informatie is een essentieel iets, wil het nieuwe kollege de psychologische aanpak van de Groot- Aalsterse integratie niet belasten van bij de aan vang. Zo kwam het nogal potsierlijk over dat op een ogenblik dat het kollege reeds de beslissing genomen had de eigenheid van de deelgemeenten in hun straatnamen te bewaren, de Baardegemse raadsleden tot tweemaal toe, uitvoerig van gedach ten wisselden over alternatieven voor een aantal straatnamen in hun gemeente. Vragen. Eigenlijk is de hele straatnamenrel een „faux pro- blème" geweest. Historixh, heemkundig en zelfs administratief was het vanzelfsprekend dat alle straatnamen dienden behouden te blijven. Indien dit bovendien niet het geval zou geweest zijn, zou den heel wat verkiezingsslogans over niet-identi- teitsverlies van de randgemeenten, meteen holle frasen geworden zijn. Blijft de vraag waarom het C.C.O.D. (Christelijke Centrale Openbare Diensten) én stadsarchivaris Karei Baert persé via inventarissen en voorstellen tot wijziging, hun plannen wilden doordrukken. Waarom een uitgesproken syndikale organisatie zich hiermee inliet, lijkt ons vreemd. Dat de syndi- katen al lang mee de dienst uitmaken op het stad huis is een voldoende gekend feit, doch het straat- namenprobleem leek ons toch een niet geschikt arbeidsterrein voor de hogervernoemde vakbonds centrale van voorzitter Hilaire Lievens. Buiten kijf staat dat de Centrale wat al te zeker was van het feit dat de C.V.P. opnieuw zou deel uitmaken van het bestuur. Het uitvoerig dossier dat de C.C.O.D. reeds in het voorjaar opstelde werd beslist niet op gemaakt om P.V.V., B.S.P. en V.U. dienstig te zijn. Ook het dokument opgesteld na de bezoldig de stadsopdracht door Karei Baert vertrok van dit aksioma. Latere liefdesknipoogjes naar de nieuwe meerderheid veranderen daar niets aan. Toen Jos Ghijsens net tijdig steigerde, reageerde Karei Baert hierop met een weggegeven interview in De Voorpost. Stellen we vooreerst dat alle stads ambtenaren (ook de part-time) hiervoor eerst een toelating van het schepenkollege nodig hebben. Dit was hier niet het geval. Twee zaken vallen ons in dit interview op vooreerst wil de h. Baert om zijn uitgangspunten te staven, schermen met een advies van het administratief stadhuis-diensthoofd J. Callaert, terwijl de archivaris anderzijds de rol van de gemeenteraad in verband met de straatna men, minimaliseert. Alle heil wordt verwacht van een Kommissie voor Straatnamen-advies, waarvan Karei Baert deel uitmaakt. Zo is ook het kringetje rond een eigen straatnamen-voorstel, zelf lid van de kommissie terzake en een ja-knikkende gemeen teraad, zodat het zonnetje (betaald) schijnen kan op de weggever van het interview. Of de stadsadministratie werkelijk een straatna- menwijziging als een beter klasserende zegen Gods ziet, is een open vraag, en een éénrichtingsant- woord zoals dit van K. Baert in De Voorpost, is slaan met een hamer in de lucht. Is een klassement op basis van een postnummer of kenletterskode- ring zo helemaal uit de lucht gegrepen Bovendien maakt alleen de bevolkingsdienst de hele stadsad ministratie niet uit. Volgens onze bronnen zouden diensten van Open bare Werken helemaal niet zo gelukkig geweest zijn met een wijziging. En dan hebben we nog niet eens over het kadaster. Van historici wordt rijp beraad verwacht en hier van viel bij de voorstanders voor wijziging niet veel te bemerken, daar eerst niet eens het behoud van alle straatnamen in overweging genomen werd.

Vies Oilsjt | 1977 | | pagina 9