WEEGT DE ZWARTE HAND ■m NIET TE ZWAAR Louis 1 aui Zwarte Ha: mmofhet anarchisme van de negentiende eeuw iu het 'ndustriestadje iai<t mm' Die durf hoeft vandaag niet meer zo groot te zijn dan twintig of dertig jaar geleden. Wat Boon schrijft wordt zeker gedrukt en zeker verkocht. Wat niet betekent dat het minder goed zou zijn. Bewijze daarvan, het boek over Pieter Daens. Het zoveelste over het Daensisme, maar aangrijpender, menselijker, beter. De reden van dit artikel is een vraag over zijn jong ste boek Is „De Zwarte Hand - of het anarchisme van de negentiende eeuw in het industriestadje Aalst", dat gebeurtenissen beschrijft van precies hetzelfde tijdperk, even aangrijpend, even mense lijk, even trouw aan de werkelijke toestanden Sluit het bij het vorige boek aan Als de lezer het ons vraagt, dan zeggen we onmid dellijk vanaf het ogenblik dat Boon de feiten, in het boek behandeld, kende, moest het geschreven worden. Maar in alle bescheidenheid willen we de vraag opwerpen, of het wel ZO moest geschreven worden Het MOEST in elk geval geschreven worden, en wij verheugen er ons over het gelezen te hebben. Het heeft ons nog dichter gebracht bij een man die wij veertig jaar later vooral gekend hebben in een tijd toen men weinig vragen stelde, dichter bij de men sen van een wijk waar we tientallen jaren geleefd hebben, mensen die twintig jaar vroeger de gebeur tenissen hadden meegemaakt die L.P. Boon be schrijft. Over anarchisme en zijn diepere drijfsveren hebben we weinig in het boek gevonden. En op de keper beschouwd hoeft het eigenlijk ook niet, tenware Boon een politieke roman had willen schrijven, en dat geloven we niet. Hij liet ons een blik werpen op aspekten van een samenleving waar het anarchisme wellicht aan bod zou kunnen komen hebben. Maar een en ander ontbrak te Aalst daar toe, en van een Chicago van België, zoals op de De grootste verdienste van L.P. Boon, is wellicht zijn durf menselijke problemen en historische ge beurtenissen aan te pakken die niet van de poes zijn, het risico te nemen 'n boel mensen tegen de gevel te lopen en dan zelf onzacht aangepakt te worden. map van het boek wordt gezegd, was geen sprake. Dit sluit niet uit dat enkele figuren uit het boek wel ideeën en zelfs kontakten kunnen hebben ge had, maar dan zo dat men van „het" anarchisme kan spreken Was Aalst dan één dievennest Waarom zou het niet zo kunnen geweest zijn, dat inderdaad enkele mensen door allerlei oorzaken gedreven, tot verre gaande deugnieterijen en zelfs wandaden hun toe vlucht namen en jarenlang de gemeenschap, de po litie en het gerecht konden tarten De vraag blijft dan toch, hoeveel En alléén te Aalst Wij zijn geen naiëvelingen en we weten wel, dat so ciale toestanden.zoals deze bij de eeuwwisseling de goede moraal niet zullen bevorderd hebben. De fei ten moeten in een historische roman gezien en ge zegd worden zoals ze waren. Maar zijn er in het boek echt niet teveel meisjes en vrouwen steeds be reid „zich met de benen open te leggen" En geen dertig te vertrouwen Aalstenaars op de dertigdui zend, en „deze dertig die dan misschien juist de grote dieven waren", dient dat de beschrijving van die reeds zo ellendige tijd wel Zal de man die onze tijd zal beschrijven het alleen hebben over se- kretaressen die hoge mandatarissen verleiden, en ons allen over dezelfde kam scheren als de kleine en de grote gangsters, de carrièristen, de speculan ten en de fraudeurs We weten dat men L.P. Boon moet nemen zoals hij is. Inbegrepen de eisen van zijn uitgever, die met sensatie en een reeks Noordnederlands klinkende namen de verkoopcijfers in Nederland een steuntje wou geven. Maar wij geloven niet, dat sommige vormen en bladzijden in het boek góed gekozen zijn om onze kennis en deze van de komende gene raties omtrent de toestand rond de eeuwwisseling degelijk te verrijken. En dat is jammer. Het is naar onze mening vooral jammer na het boek over het Daensisme. Vergissen we ons Niet uitgesloten, deze lijnen zijn ons na de lezing van het boek in één trek uit de pen ge vloeid. De waarde van L.P. Boon verminderen we er niet mee. Voor onze eigen gemoedsrust zouden we echter wel graag vernemen wat andere lezers van „Vies Oilsjt erover denken...

Vies Oilsjt | 1977 | | pagina 11