NIET TEVREDEN SCHRIJF HET ZELF LEERLINGEN VERPLEEGKUNDE GRATIS HULP Als je een ziekenhuis goedkoop wil runnen, dan bestaat daarvoor klaarblijkelijk toch een eenvoudig middel. Open gewoon bij het ziekenhuis een school voor verplegers en verpleegsters en de besparingen (om een mooi woord te gebruiken) zijn fantastisch. In het O.-L.-Vrouwziekenhuis (beter gekend als de kli niek) heeft men ook zo geredeneerd en het succes is fa belachtig De studierichting verpleger-verpleegster is een beroepsafdeling en zo komt het dat zo'n leerlingen stage mogen (lees liever moeten) doen. En als je nu denkt dat die verhouding les-stage is zoals het C.S.B.O. (Centrale Studie Beroeps Oriëntering) voorschrijft, dan ben je nog geen kleine naïeveling leder kind dat tot tien kan tellen, ziet onmiddellijk in dat achter de vooropstelling stage periode-lesperiode meer zit dan een eenvoudige afwisse ling. Zo kwamen wij tot het galachtige besluit, na een een voudige optelling en procentberekening, dat die verhou ding niet 25/40 en 15/40 is (C.S.B.O.), maar (hou je vast want nu komt de grote schok) 32/40 en 8/40 is. In een bepaald jaar 2A2 hebben de leerlingen 79,25 pro cent stage of 80640 minuten en 20,75 procent les of 20480 minuten. Hebben wij er nu toevallig de jaargang uitgenomen die het meeste stage heeft, mogelijk Maar daarin zitten toch ook leerlingen Na een logische ge- dachtengang hadden we besloten niet het eerste of het derde jaar, maar het tweede jaar te nemen, daar dit jaar centraal staat en we de officiële cijfers van het C.S.B.O. van dit jaar (2A2) kunnen bemachtigen hebben. En volgens het C.S.B.O. zou in dat jaar de verhouding moeten zijn 69450 min. stage en 41670 min. les. Dus hebben die leerlingen 80640 - 69450 11190 min. stage te veel en 11190 min. les te weinig (dan zou dit hels tem po van lesgeven juist half zo vlug zijn). En 11190 min. stage is gelijk aan 186,5 uren stage of 1 maand stage per leerling te veel. Reken deze besparingen maar eens uit. Maar waarom zouden zo'n mensen vol naasteliefde zo stout durven zijn Heel eenvoudig een leerling(e) in zijn (haar) lesjaar verzet zomaar eventjes 70 procent van het werk van een al dan niet gediplomeerde verpleger (verpleegster) die in het ziekenhuis werkzaam is. Dus 100 LL. zijn gelijk aan 70 full-time verplegers (verpleeg sters). En een leerling(e) die drie jaar studeert vervangt dus op die drie jaar twee verplegers (verpleegsters). (Vergeet ook niet dat de leerlingen die onaangename uren, dat er veel werk is, juist hun stage-uren mogen vervullen. - Van toeval gesproken -). Nu kan je de intelligente opmerking maken dat een leer- ling(e) van het tweede jaar nog niet zoveel afweet van verpleegkunde en tijdens haar (zijn) stageperiode niet zozeer moet werken, maar observeren. Doch de directie keldert hier opnieuw haar eigen opvattingen. Ze laten heel eenvoudig een leerling(e) van zodra het wettelijk is voorgeschreven (die wetteksten kennen ze blijkbaar wel) nachten doen in het tweede jaar. Maar het is in het geheel niet wettelijk dat ze die nacht alleen staan (dus zonder de hulp van een al dan niet gediplomeerde) en gedurende een gehele nacht de verantwoordelijkheid over 30 patiënten dragen. Een geluk dat weinig mensen die in het ziekenhuis liggen hiervan niets afweten. Of is dit ook omdat mensen levens) belangrijk zijn Neen, enkel omdat men de leerlingen wil uitbuiten en de leerlingen zelf willen uitgebuit worden. Het gaat zelfs zo ver dat een leerling(e) die in zijn (haar) stageperiode ziek wordt, (en het maar al te goed kan bewijzen omdat hij (zij) als patiënt(e) opgenomen is) zijn (haar) weekends mag opofferen om de „verloren werktijd" in te halen. En dat als de leerlingen zovele uren boven het minimum van de wet aangaande de stageuren zitten. Maar ja, geen enke le die iets openbaar durft maken (ja, het is de eerste keer niet dat een leerling(e) die in het vuile papje roert zijn (haar) jaar mag overdoen). En het is daarom ook dat'zo- veel mogelijk beroep gedaan wordt op vrouwelijke gedi plomeerden en meisjes om de school te bevolken. Voor net ogenblik durven die nog niets zeggen. Of juffrouw je bent gezakt op je stage. Wat zal deze school als verantwoording geven als ooit (en dat kan nu eenmaal niet uitblijven) de overheid in het papje komt roeren, of er toch eens iets uit de doofpot komt van de gebeurtenissen die in de nacht voorvallen en die liever het daglicht niet aanschouwen (ingezonden) JEUGDATELIER KLAKSON. In een artikel onder de rubriek „Vies Nieuws" (p. 15), van het vorig nummer van Vies Oiisjt, wordt ons Jeugdatelier zo in opspraak gebracht dat wij ons verplicht zien gebruik te maken van deze rubriek. Daarom vinden we het noodzakelijk de juiste feiten even aan te stippen, in bedoeld artikel wordt geschreven dat Jeugdate lier Klakson de OPDRACHT kreeg van de P. V. V. het C.S. V. te verlaten en onderdak te nemen in een verplicht lokaal. Deze zinnen zijn waarschijnlijk ge schreven door iemand met veel verbeelding en fan tasie. Eerst en vooral is er op de beheerraad van het C.S. V. beslist dat er geen plaats meer is voor Jeugdatelier Klakson in het „nieuwe" C.S.V. Met daarbij nog volgende motivering dat het Jeugdate lier buurtgebonden is en aldus zijn zin verliest in de Burchtstraat aangezien deze ligging niet buurt gebonden is. Bijgevolg heeft het C.S. V. ons voor het feit gezet geen werkatelier meer te hebben. Ondertussen was wel reeds beslist dat het Libe raal Jeugdwerk Aalst, waarbij Jeugdatelier Klakson is aangesloten, een huis zou huren om een info- dienst, een secretariaat, vergaderlokalen en werk lokalen onder te brengen voor de aangesloten verenigingen. Dit zijn PVV-Jongeren, Jonge PVV-Mutualisten, Liberale Syndicale Jeugd, Liberaal Vlaams Studen ten Verbond en Jeugdatelier Klakson. Er was nog niet beslist of het Jeugdatelier zijn za terdagnamiddag aktiviteiten naar daar zou overhe velen. Nu zal het we! moeten. Je leest dus zelf dat de partij niet in het minst een rol heeft gespeeld. De vraag naar lokalen is uit naam van Jeugdatelier Klakson reeds ondertussen gesteld aan de Stad. In voorgenoemd artikel van „Vies Oiisjt" wordt ook gesproken van financiële steun van de partij. Zou ik de steller er mogen op wijzen zeer slecht geihformeerd te zijn en dat wij tot nog toe door eigen werking en subsidies financieel verder leven. De C.S.V. - beheerraad van februari heeft dan ook besloten een rechtzetting te doen in deze krant over voorgenoemd artikel en bevestigt zo het begin van dit artikel. Ik hoop alvast dat Vies Oiisjt hieruit de nodige ge gevens haalt om terug het goede spoor te vinden als stadskrant. Het recht op de waarheid, objectiviteit en informa tie zou moeten de eerste stelregels zijn van een stadskrant. Het woord is aan Vies Oiisjt om dit te bewijzen. Hoogachtend, De Gols Michel, Welleman Gina, Namens Liberaal Jeugdwerk Voorzitster Jeugdatelier Aalst vzw. Klakson. (ingekort) 19.

Vies Oilsjt | 1977 | | pagina 19