ALS HET STRUKTUURPLAN zijn. Om de 40 a 50 meter zijn er afwisselend links en rechts passeerplaatsen. De bestuurder kan niet alleen geen hoge snelheden halen (maksimaal 20 km/u.), doch er zijn tevens geen lange rechte stuk ken en éénrichtingsverkeer wordt vermeden. Er zijn open speelruimten voor kinderen en groene stroken, terwijl bloembakken afwisselen met stal lingsplaatsen voor brommers en fietsers. Bomen en rustbanken doen vanzelfsprekend opnieuw hun in trede in het straatbeeld. leder zijn voortuintje kan weer een stukje stoep voor het raam van de woning kan opgebroken worden om als een mini-tuintje aangelegd te wor den. In Utrecht is er zelfs een stadsdienst waar lie den die hun gevel wat fleuriger wensen te maken voor planten- en groenadvies terecht kunnen. onvermijdelijk opgewaardeerde woningen en bouw gronden in deze woonerven dient grondig bekeken te worden I Vanzelfsprekend dienen wanneer een voor woon erf gunstige straat aan herbestrating toe is, alle straatbewoners zich tijdens een hearing (2) uit te spreken over het nieuwe model voor hun straat. Voor sommige auto-lovers zal de voorgestelde be perkte bewegingsvrijheid van hun auto in hun bloed eigen straat hard aankomen, doch ook de „stilzwij gende meerderheid" autolozen mag gehoord wor den, terwijl ten slotte ook de echtgenote en de kin deren van de autobezitter zich wel eens graag vrij en ongedwongen op straat begeven. Een woonerf inrichten is tevens een kwestie van goede wil. Tal van diensten komen er bij kijken. Een huis met een tuintje ervoor kan weer De straat is weer aan de bewoners. De auto is er nog slechts een gast die heel attent dient te zijn voor de spelende kinderen, waarvan de ouders nu eens niet in doodsangst dienen te zitten. Een be perkt aantal parkeerplaatsen kan behouden blijven. Wie zijn woning verbouwt, zal er meteen ook wel zorg dienen voor te dragen een garage te voorzien. Zonder diepgaande studie kunnen te Aalst dadelijk een trosje straten .opgesomd worden die voor woonerf-aanleg in aanmerking komen. De Withuis straat, de Stephan deJonghestraat.de Acaciastraat, de Korte Sint-Jansstraat op de linkeroever, de Slotstraat, Doolhofstraat, Park De Blieck, de Hoge Vesten op de rechteroever liggen zo voor de hand. De opsomming kan gemakkelijk tot enkele tiental len uitgebreid worden. Het zijn allen typische woonstraten, met weinig of zelfs zonder doorgaand verkeer. Ook in Groot-Aalsters verband komen ze ker straten in de Nieuwerkerkse-, de Erembode- gemse en de Hofstaadse dorpskommen, in aan merking. GOEDE WIL. Woonerven aanleggen is zeker niet goedkoop. De kosten tegenover het aanleggen van een rechtlij nige straat kunnen met de helft stijgen, doch ver kiezingslogans gewaagden van „betere tijden" en „omdat mensen zo belangrijk zijn", zodat een fi nanciële dooddoener niet steeds opgeld kan ma ken, want niet alles kan en mag tot nuchtere ra mingen herleid worden. Hoe kun je immers ver keersveiligheid en minder angst voor de ouders in geld uitdrukken Ook een huur- en verkoopsprijzenbeleid voor de vooraleer het projekt daadwerkelijk uitgevoerd wordt. Soepelheid en vlotte doorstroming is hier wel het ordewoord. Maar dit zijn nu eenmaal be grippen waar onze administratieve mallemolen niet vertrouwd mee is. Deze tip willen we voor eventuele bangelijke stads bestuurders kwijt de Nederlandse ervaring leert dat wie eenmaal aan een woonerf woont, er niet meer vandaan wil. Niet iedereen is nog langer een onverbeterlijke autofan die met zijn wagen naar bed gaat, bij wijze van spreken. Het wordt dus zoeken naar politici met lef in de bestuursmeerderheid, die naast een - noodzakelijk - struktuurplan voor het Aalsterse centrum, ook een even warm hart willen stoppen ineen minder presti gieus woonerven-plan.

Vies Oilsjt | 1977 | | pagina 5