HET COLLEGE VAN BURGEMEESTER EN SCHEPENEN zestiger jaren opgemerkt werd in het Vondelpark). Van de lente tot de herfst kan men er genieten van de rust en een dagdroomballonnetje oplaten, met uitzondering van de sneeuwpretperiode. Voor enig rumoer en vuil zorgt de sliert zwembadgangers van de vakschool die vier maal daags chips- en frisko- verpakkingen over de grasperken laten neerdwar- relen. 's Zomers groeit de parkbevolking aan met kwajongens, zonnekloppers, kinderwagens en loslopende beestjes. Over de juiste datum van aanleg van het Parksken hingen de ouders een sluier van onwetendheid. Feit is dat deze plaats voor de Tweede Wereldoor log nog gedeeltelijk wei en voor de rest een stort was. Na de oorlog werd het tot Stadspark gepro moveerd. En dan was er ook nog het mirakel. Op het baantje waar nu de Weggevoerdenstraat ligt, heeft er ooit een brave (goed) gelovige ziel (een ander specimen van een raar geworden mensen soort) een verschijning gezien van „Onze-Lieve- Vrouw". Prompt werd die plaats dan ook een bedevaartsoord voor Aalst en omliggende. In onze huidige tijd moet je wel met sterker staaltjes naar buiten komen om volk te trekken. Verleden maand hadden wij het zeer algemeen over de gemeenteraad. Wij dachten dat het nuttig was deze informatierubriek verder te zetten over HET SCHEPENCOLLEGE De schepenen worden door de gemeenteraad uit zijn leden verkozen in openbare zitting voor een periode van zes jaar. De burgemeester is steeds lid en voorzitter van het schepencollege. Aalst als ge meente van 83.000 inwoners telt 8 schepenen. De rang van de schepenen wordt door de volgorde van stemming bepaald (aldus eerste schepen, tweede schepen...). Evenmin als de gemeenteraadsleden bezitten de schepenen een persoonlijke bevoegdheid. De ver deling van de werkzaamheden (bv. schepen van financiën, onderwijs of openbare werken) is eerder een taakverdeling om de gemeentelijke opdrachten beter uit te voeren. De plicht van kiesheid is strenger voor het college zo is het hun verboden gemeentegoederen te kopen. Gemeenteraadsleden kunnen niet geschorst of af gezet worden. Dit is wel mogelijk voor burgemees ter en schepenen, door respectievelijk de koning en gouverneur. Het huishoudelijk reglement bepaalt het tijdstip van de gewone vergaderingen. De burgemeester kan het schepencollege in buitengewone zitting bijeenroepen. Het college beraadslaagt geldig wan neer tenminste de meerderheid der leden aanwezig is. De besluiten worden eveneens bij gewone meer derheid genomen onthoudingen tellen niet mee. De vergaderingen van het schepencollege zijn be sloten in praktisch alle gevallen. BEVOEGDHEDEN VAN HET SCHEPEN COLLEGE. Het college heeft geen algemene bevoegdheid, wel de gemeenteraad. Het schepencollege is slechts be voegd zo een wet het een bepaalde opdracht geeft. Het college heeft verder een uitvoerende taak, op gedragen door de gemeente. In praktijk echter ver vult het meer dan dit het college bereidt de ge meenteraadsbeslissingen voor, doet voorstellen aan de raad, roept de raad samen, vervult de taak van dagelijks bestuur, enz... Aldus kunnen we schematisch volgende bevoegd heden opsommen 1) Het schepencollege is belast met het uitvoeren van wetten en provinciale besluiten, m.a.w. hier werkt het schepencollege met de centrale overheid mee vb. Verlenen van vergunningen voor ex ploitatie van hinderlijke bedrijven van tweede categorie. Naleven van wekelijkse rustdag bij ne ringdoeners en ambachtelijke bedrijven. Het nazicht van de kiezerslijsten. De controle op loterijen in de gemeente. Het opmaken van de militielijsten. 2) Het schepencollege als uitvoeringsorgaan van de beslissingen van de gemeenteraad vb. De gemeenteraad beslist bepaalde wer ken te laten uitvoeren de aanwijzing van de ondernemer gebeurt door het schepencollege.

Vies Oilsjt | 1977 | | pagina 9