VOOR ONZE MINDER-VALIDEN Rond gehandicapten, mentaal of lichamelijk, schijnt nog steeds een taboe te hangen. Excuseer mij dat ik nu even van de os op de ezel spring en afwijk van de wij-vorm, zelfs een verouderde taai aanneem om U uiteindelijk te wilian wijs maken dat ik het woord taboe hier oprakel om te willen zeggen dat het een on derwerp is dat niet past op gezellige praatavonden. Er zijn mensen die vinden dat kijken naar een ge handicapte ongepast is, dat gewoon handelen met minder-validen brutaal is, wanneer men hen betrekt in uw plezier dan getuigt dat van onmenselijkheid en slechte smaak. Er zijn ook andere mensen die vinden, dat kijken, praten en handelen met gehandicapten doodnor maal is, dat medelijden met minderbedeelden te verwerpen is. De gehandicapte moet men als een gewoon mens behandelen. Er zijn mensen die er van overtuigd zijn dat een handeling, waar de min- der-vaiide duidelijk gelukkig door is, moet geappre cieerd worden. Er zijn een paar voorbeelden voor handen die nog veel als onwelvoegiijk worden be schouwd en die de gehandicapte toch kunnen ple zieren seksualiteit (zelfs als dienstverlening), grapjes en humor zelfs over hun eigen situatie (Ne derlands Hoop), hen betrekken in dans en vermaak, het licht op hen richten zeifs al gebeurt dat met filmkamera's op een karnavalesk podium. Op de dag van de Prinsencaemere, de dag die in het teken staat van de ouderen en de zieken, verzamel den zich 's namiddags in de zaal Madelon een grote groep gehandicapten en verlaten of geplaatste kin deren om mee te genieten van de karnaval die hun „geschonken" werd door de bekende Caemere. De Voorpost wijdde twee pagina's aan deze zondag en vatte het gebeuren in de Madeion samen op '1/14e deel van het artikel. De heer W. Lissens, schrijver van het stuk, zegt „Het optreden van een Nederlandse groep die een meisje in rolstoel op het podium haalde keuren we persoonlijk sterk af". Een redactie dient inderdaad achter elk artikel van een medewerker te staan. Het afkeuren van het be sproken optreden keuren wij af, want a! wie kon kijken kon zien dat het meisje op het podium zich gelukkig voeide, de reporter heeft trouwens aan de moeder gevraagd wat zij ervan vond. Het was inderdaad een namiddag met een goed doel, zeker een lovenswaardig initiatief, en er is op de dag zelf en nadien veel ethisch gepraat opgevan gen. Lissens schrijft verder nog in zijn artikel dat er misbruiken waren zoals de omhaling die gebeurde en hij heeft ook opgemerkt dat andere kinderen van de gratis foorbonnetjes gebruik maakten. Ge wone kinderen en ongewone of gehandicapten zijn niet altijd zo verschillend van mekaar, er waren trouwens ook kinderen bij die sociaal minderbe- deeld zijn en daar zijn vee! wat men noemt „nor male" kinderen bij. Het is dikwijls zo dat liefdadige mensen o zo ge voelig zijn en zich zeiden in de plaats van de ge handicapte stellen, die zelf niets liever wil dan zo als iedereen behandeld te worden. Toegevingen en aangepaste infrastruktuur hoeven trouwens niet door liefdadiger, verwezenlijkt te worden. Elke be- iastingsplichtige geeft genoeg geld aan de staat op dat het Rijk de noodzakelijke voorzieningen voor gehandicapten zelf zou kunnen creëren. Het blijkt in België echter een gewone gang van zaken te zijn om privé-initiatief eerst de hete kastanjes uit het vuur te laten halen en, nadat er jaren aan het staatshoofd wordt gezeurd, ook iets te doen wat dan ondertussen al achterhaald is. Er is die namiddag inderdaad een omhaling ge beurd met de beste bedoelingen. Men had dat be ter achterwege gelaten, omdat het niet nodig is, ook omdat het voor één school was, zijnde het RIBTO, en omdat de manier waarop de mensen werden aangesproken - naar gernoed eri niet naar verstand - niet door iedereen even erg geappre cieerd wordt. De inzamelaar deed dit op eigen initiatief omdat hij vond dat de andere instelling Levensvreugde, bij zovele inzamelakties hopen geld alleen voor de eigen school heeft gebeld. Het is inderdaad een laakbaar feit dat, als er dan toch privé-akties moeten ondernomen worden, deze moeten gebeuren zoals prins Bob dat deed ter gelegenheid van St.-Maarten, waarbij de bevolking zelfs vanop kerkelijk preekgestoelte werd aange spoord om te geven voor de gehandicapten van Aalst, terwijl de opbrengst alleen voor de Katho lieke instelling Levensvreugde was bestemd. Dit initiatief kreeg grote weerklank in de Voorpost, Als deze karnavalviering voor gehandicapten vol gend jaar doorgang vindt, zou het we! goed zijn de kinderen niet zo danig lang in een verstikkende zaai te laten wachten op wat voor hen telt de foor. Alles was zo goed georganiseerd dat twee mensen die niet tot de jolijtmakende prinsenbende behoor den, de kinderen dienden te voorzien van drank aan karnavalsprijzen en uit eigen zak.

Vies Oilsjt | 1977 | | pagina 14