ST. KAMIELSTRAAT WOONERF Wat een woonerf is, hebben wij in nummer 5 van Vies Oilsjt reeds belicht. Kort samengevat kan men het omschrijven als een straat ingericht zodat de mensen voorrang hebben op het verkeer. Dit betekent niet dat de straat ontoegankelijk is voor automobilisten, maar wel dat deze aandachtiger en trager moeten rij den. In een woonerf kunnen de kinderen weer rustig spelen en de volwassenen eens op straat komen om te praten of bv. te kaarten. Men schept dus meer ontmoetingsmogelijkheden. Alle bewoners van het gedeelte van de St. Kamiel- straat tussen de Scherreveldstraat en de Felix de Hertstraat ontvingen begin april een woonerf-ont werp voor hun straat samen met een vragenlijst. Waarom we precies deze straat gekozen hebben, heeft verscheidene redenen. In deze straat bezitten weinig mensen een eigen tuin. Dit brengt met zich dat de kinderen en de ouden van dagen zelf al geen ruimte hebben om te spelen of eens rustig met el kaar in het zonnetje te zitten praten. Bovendien zou 'n woonerf in deze straat in het volledige struc tuurplan passen. De woonkern Watertoren zou hier n eerste vaste vorm kunnen krijgen vanwaaru it ver dere woonerfuitbreiding mogelijk is. Bovendien heeft deze straat voor het doorgaand verkeer een onbelangrijke rol. Op dit ogenblik is het hele uitzicht van de St. Ka- mieistraat geschonden door de achtergevel van de Ascot-building. De ontwerpers voorzagen voor dit appartementsgebouw wel 'n „mooie" voorgevel, maar de volledig blinde achtergevel draagt bij tot de verkrotting van deze buurt Wel moeten wij er onmiddellijk aan toevoegen dat niet alleen de St. Kamielstraat voor een woonerf in aanmerking komt, maar dat er nog meer dergelijke straten in andere woonkernen bestaan. Onze bedoeling met dit ontwerp en de enquête vragen was vooral na te gaan of de mensen voor of tegen een dergelijk initiatief waren. Positief was al vast dat veel mensen reeds wisten wat een woonerf was (door 'n reis naar Nederland of door de BRT- uitzending over dit onderwerp). Van de 35 gezinnen (56 volwassenen, 24 kinderen) die we konden bereiken, waren er 24 gezinnen voor, 1 tegen en 10 stonden er onverschillig tegen over, d.w.z. dat ze er niet tegen waren maar dat ze twijfelden aan de realiseerbaarheid ervan of dat hun (voorlopig) de voordelen van dergelijk woonerf niet duidelijk waren. De redenering van sommigen is „Waarom zou de stad zo iets doen voor ons, eenvoudige mensen Voor het centrum is dat mis schien goed, maar wie heeft er nu belang bij dat zo iets hier zou komen (zie echter interview Jan De Neve). De beslissing „St. Kamielstraat - een woonerf" ligt volgens de meesten dus niet bij de bewoners maar bij het stadsbestuur. Men beseft niet dat men zelf ook voorstellen kan doen en andere verwerpen.

Vies Oilsjt | 1977 | | pagina 11