STRUKTUURPLAN AALST DRINGENDER DAN OOIT Op de gemeenteraad van 3 juni 1976 werden vol gende algemene principes met algemeenheid van stemmen goedgekeurd 1. Het verzekeren van de koördinatie tussen de sociale, administratieve, culturele en economi sche functies en het beschermen van de woon functie. 2. Het bevorderen van de fraaiheid van en de re creatie in het centrum door groenvoorziening. 3. Het behoud van de menselijke schaal inzake bebouwing, door het beschermen van het waardevol historisch patrimonium, de integra tie van elke nieuwbouw, het toepassen van overgangsbebouwing, zowel in de historische kern als in de omliggende zones. 4. Het creëren van ontmoetingsplaatsen en van een veilig voetgangersdomein. 5. Het verkeer zijn doorsnijdend karakter ontne men en zoveel mogelijk verdelen over het gan se wegennet. 6. Het waarborgen van de optimale en efficiënte aanwending van het openbaar vervoer om zo doende de afhankelijkheid van de auto te ver minderen. 7. Inzake parkings, vraag en aanbod met elkaar in overeenstemming te brengen door de reële be hoeften op een rationele manier te bevredigen. Zo'n beginselverklaring kunnen wij niets andersdan toejuichen. Maar onmiddellijk dient eraan toege voegd dat men deze theoretische vuistregels nog te gemakkelijk naar eigen wil kan interpreteren. Naast deze gemeentebesluiten bestaat er op dit ogenblik een Voorontwerp Struktuurplan AALST CENTRUM (te verkrijgen bij Openbare Werken). ALTERNATIEF VERKEERSPLAN Wat omvat nu zo'n struktuurplan Dit is een beleidsprogramma dat voor de verscheide ne activiteiten van de bevolking zoals wonen, wer ken, ontspanning, winkelen en verkeer de nodige ruimten wil voorzien. Een struktuurplan is slechts raadgevend en kan de krachtlijnen van een bouw beleid in de ruimste betekenis van het woord aan geven zij is het communicatiemiddel voor de idee. Om rechtsgeldigheid te krijgen, moet het zo vlug mogelijk aangevuld worden door algemene en bij zondere plannen van aanleg. Een algemeen plan van aanleg (APA) heeft als doel o.a. de bebouwings dichtheid (vb. als norm 40 woningen per hectare in een stadscentrum), de inplanting van nieuwe be drijven en fabrieken en de uitbreiding van de be staande, vrije ruimtes, het groen en het verkeer van een wijk of gemeente op de beste manier te regelen. Naast zo'n APA bestaat er dan een bijzonder plan van aanleg (BPA). Dit kan allerlei functies vervul len i.v.m. bouw- en verkavelingsvergunningen en bepaalde werken in de stad. Een BPA is veel con creter dan een APA, daar het terrein of het gebied dat het omvat, veel duidelijker omschreven is vb. 1 gebouw of gedeelte van een bepaalde straat. Aan het struktuurplan werken momenteel de vol gende ontwerpers nog mee de rechtskundige Bo- gaert Emiel en de architecten Blankaert P., Van Neck F. en Van den Broeck L. Deze laatste heeft in het verleden reeds aan andere stedebouwkun- dige ontwerpen meegewerkt. Slechts één opmerking waarom werden er bv. geen verkeersspecialisten, sociologen, mensen van leefmilieu-groepen en geïnteresseerde buitenstaan ders opgenomen Het voorontwerp struktuurplan zelf bestaat uit een reeks plannen met een begeleidende brochure. Het geheel beperkt zich tot het centrum van de stad en biedt naast een bespreking van de bestaande toe stand, voorstellen i.v.m. groen, bebouwing, verkeer. Het eerste gedeelte, het verkeersvrij maken van een deel van de Grote Markt, zal er nog einde 1977 of begin 1978 komen. Dit struktuurplan zal duswel het centrum leefbaar der maken. Wat zeker nodig is verkeersvrije Grote Markt, winkelwandelstraten en een station dat be ter aan de bestaande behoeften kan voldoen. Het doorgaand verkeer wordt zoveel mogelijk buiten de stadskern gehouden (begrensd door Werf, Vaart straat, Esplanadestraat, Vrijheidstraat, Vredeplein, Keizerlijk Plein, Zonnestraat, Houtmarkt, Alfred Nichelstraat en Burchtstraat). Op deze ring blijft het verkeer een zware belasting voor de bewoners aldaar, ook al zal de nieuwe niveaubrug over de Dender en het aldus sluiten van een grote ring rond de stad een ontlasting van het centrumverkeer be tekenen. Het prettig winkelen (door de middenstanders ten onrechte in twijfel getrokken), het aangenaam toe ristisch- en café-bezoek van het stadscentrum mag

Vies Oilsjt | 1977 | | pagina 9