SINT KAMIELSTRAAT WOONERF STUDIEDAG WOONERVEN Woensdag 11 mei jl. werden de dia's over woonerven voor het eerst getoond. Hoewel het aantal belang stellenden niet zo groot was (voetbalavond op TV loont het toch de moeite even er bij stil te staan. De dia's, die een paar weken tevoren tijdens een uitstap naar Delft genomen waren, legden vooral de klemtoon op de inbreng van de bewoners zelf. Het is immers niet voldoende dat een of ander stadsbe stuur woonerven aanlegt, de bewoners van de buurt zelf moeten kunnen meebepalen hoe deze er zullen uitzien. Tijdens de maand juni of juli zullen de dia's nog eens vertoond worden. Ondertussen zijn er wel reeds tekeningen verspreid. Deze stellen de Sint-Kamielstraat als woonerf voor en kunnen door de kinderen bijgekleurd worden en voor het raam gehangen. In september brengen we een uitgebreider verslag over de stand van zaken. Woonerven groeien in de belangstelling. Op zater dag 8 mei jl. werd te Antwerpen een studiedag ge organiseerd, waarop ook ons projekt St-Kamiel- straat was tentoongesteld. Leden van onze werk groep waren er aanwezig, evenals schepen Jan De Neve en zijn gevolg In het gezelschap van architecten, ontwerpers, in genieurs, stedebouwkundigen, gemeente-, stads en provinciebesturen, afgevaardigden van ministers (Openbare werken. Verkeerswezen en Volksgezond heid) en de onvermijdelijke firma's die er brood in zien, staken wij de koppen bij elkaar om van ge dachten te wisselen over het idee „woonerf". Een dia-montage verduidelijkte het verschil tussen ons huidig straatbeeld en het leven in een woonerf. De arbeid en de kommunikatie krijgen opnieuw belangrijke kansen in zo'n projekt de schoenma ker en de kleermaker werkten vroeger voor het raam of zelfs op straat, de gemeenschappelijke waterpomp was een ontmoetingsplaats, evenals de vis- en melkboer die thans meer en meer door de supermarkten worden verdrongen. In een woonerf kan het leven weer opbruisen de straat is niet langer uitsluitend ondergeschikt aan de auto, maar ook voetgangers, fietsers en spelende kinderen krijgen hun rechten. Een woon erf kan dus slechts tot stand komen mits een nieuwe stedelijke reglementering voor verkeers veiligheid én de aktieve samenwerking van de be woners om hun „erf" aan te kleden en op te smuk ken. Dia's van bestaande woonerven in Nederland toonden hoe het kan kleine drempels in het weg dek om de snelheid van de auto's te temperen, ver smallingen, parkeren in kleine groepjes afgezon derd door groenbeplanting, een stukje straat waar elke bewoner kan over beschikken (zie „Tegel tuintjes" blz. 10), eigen straatmeubilair, enz.... Verwezenlijkingen van woonerven werden hier ge zien als deel uitmakend van een algemeen stede bouwkundig beleid van de gemeente en als een van

Vies Oilsjt | 1977 | | pagina 13