STADSHERWAARDERING ZONDER COMMISSIES KAN Een oud huis moet in onze tijd maar zo vlug mogelijk voor „prachtige" nieuwbouw wijken. Dat het ook anders kan, hebben we o.a. reeds in ons mei-nummer aan de hand van foto's belicht. Deze keer blijven we even stilstaan bij de twee huizen in de Kerkstraat en de Rosemarijnstraat die steen voor steen hun oude glans terugkrijgen. Waarom vader Raoel en zoon Johan Dierick (postbediende) dit op eigen initiatief en zonder financiële steun van de overheid gewaagd hebben, zette Johan ons uiteen „Zulke huizen zijn geschiedkundig met zo waardevol als monumenten, kerken of bv. het oudste huisje van Aalst in de Lange Zoutstraat De moeite en het geld besteed aan onze restauratie lijkt voor een stadsbestuur, dat zelfs nog geen geld blijkt te hebben voor het redden van het oudste huis, waarschijnlijk onverantwoord." Zowel vader als zoon spreken vol liefde over de historische achtergronden van de twee gebouwen. Dat in de Rosemarijnstraat leek op het eerste gezicht waardeloos (het diende als stapelplaats) maar de gevelbe zetting verborg een prachtige bakstenen gevel met raamkozijnen uit balegemse steen. Binnenin heeft het eiken houtwerk de eeuwen doorstaan. Rond 1580 werd de Rosemarijnstraat aangelegd als verbinding tus sen de St. -Martinuskerk en de Molenstraat. De huizen in die straat dateren dus van een jongere datum terwijl het huis in de Kerkstraat vermoedelijk uit de zestiende eeuw stamt (prachtige kelder met water put en toegemetselde verbindingsmogelijkheden naar buren) maar ongeveer 1770 (Maria Theresia-tijd- vak) een klassicistisch modekleedje kreeg. Met trots tonen de Diericken de Spaanse en jongere bakstenen aan. Elke steen heeft zijn eigen geschiedenis gekregen voor hen. Maar Johan Dierick ziet het nog grootser. „De hele straat zou na restauratie een prachtig wandelstraatje kunnen worden". Als café De Biekorf ook een verjongingskuur zou ondergaan, dan zouden de eerste vier panden (ook de achtergevel naast De Biekorf is reeds klaar) het donker straatje een heel ander uitzicht geven. In Brugge en andere steden kunnen particulieren sedert jaren rekenen op subsidies van het stadsbestuur In Aalst heeft V.V.A.K. (Vereniging voor Aalsters Kultuurschoon) weliswaar het initiatief voor een prijs genomen en een verzoek tot samenwerking aan de stad gericht. Het nadeel van een prijs is natuurlijk dat hij slechts aan één persoon kan uitgereikt worden, terwijl 'n subsidie verder reikt. We hopen nu maar dat het voorbeeld Diericken zal nagevolgd worden en dat de stad ook eens aan subsi dies begint te denken.

Vies Oilsjt | 1977 | | pagina 15