DE KRAKENDE SCHOOLPOORTEN GAAN WEER OPEN HOERA, NAAR DE GROTE SCHOOL, BAH Als ge het voor de twaalfde maal meegemaakt hebt dat na de, en misschien niet zo'n slechte, zomer de bladeren aan de bomen bruin gaan worden, moogt ge naar de grote school. Als ge tenminste niet te veel naar die vallende bladeren hebt zitten kijken, in plaats van op te letten. Een goede leerling, dat wil zeggen, ene met een rij ke pa en ma, die moet dan naar de latijnse. En als de gegoede ouders hun aanzien bij hun soortgeno ten willen behouden, liefst naar 't groot college (het St.-Jozefscollege aan de St.-Martinuskerk) of ten minste naar 't klein college (het St.-Martinus- college aan de St.-Jozefskerk). Met christelijk-zijn heeft dat niet veel meer te maken. In de „neutra le" rijksschool zijn er ook godsdienstlessen, en 25 procent der leerkrachten heeft er verplicht een vrij diploma. Een mindergoede leerling (iemand uit de midden klasse...) vliegt naar de moderne, want al dat La tijn, wat kunt ge daar nu mee doen En de „dona sten" (de arbeiderskinderen) beginnen direkt aan de vakschool, een stiel leren. „Aan deze discrimi natie moet een eind komen", dachten de onder- wijstopmensen in het jaar 1964, en zij werkten, samen met allerlei groepen als ouderverenigingen en afgevaardigden van de industrie een plan uit om de kleine man (in dit geval het kleine kind) de zelfde kansen te geven als zijn rijkere leeftijdsgeno ten. Het plan krijgt de naam Vernieuwd Secundair Onderwijs, en verscheidene ministers wroeten er aan, tot in 1971 de daad bij het woord kan ge voegd worden. Maar „tussen woord en daad staan wetten in de weg, en praktische bezwaren" zei Elsschot al. Wij laten eerst het woord aan 't woord. 1. Omdat jongskens en meiskens van twaalf nog niet echt weten wat ze willen, wordt de keuze tussen moderne en klassieke humaniora min stens één jaar uitgesteld, en alle twaalfjarigen beginnen in dezelfde school de MIDDEN SCHOOL. In het tweede en laatste leerjaar van die school kunnen ze wel al kiezen tussen Oude Talen, Kunst, Wetenschappen of Tech niek (indien er tenminste acht leerlingen zijn), maar als het niet meevalt kunnen ze gemakke lijk terug. Na deze observatiecyclus (want de leerkrach ten en P.M.S. moeten de gastjes goed in 't oog houden hebben ze een wiskundige knobbel Staan hun handen niet verkeerd Zijn ze vlij tig weten de leraar en leerlingen al wat be ter waar hun verborgen talent zit, en dan wordt het atheneum, academie, vakschool, handelsschool of noem maar op. 2. De puntjesjagers worden schaakmat gezet door het afschaffen van het overjaarse sys teem nu werkt ge slecht, voldoende, goed of zeer goed en een goede is geen half punt be ter dan een andere goede. De examens waren „geen klare beoordelingsbasis van de werkelij ke waarde der leerlingen" en worden vervan gen door toetsen in de loop van het jaar, die zoeken naar wat de leerling wel weet, en niet naar wat hij niet weet. 3. De ouderwetse wijze van lesgeven wordt ook in de hoek geduwd, omdat ze zo dom was. De betweterige schoolmeester wordt vervangen door een vaderlijk, begeleidend exemplaar, dat volgende principes huldigt niet kennen, maar

Vies Oilsjt | 1977 | | pagina 4