UIT DE KRANS» VAN DE KLINIEK In V.O. nummer vijf verscheen een ingezonden stukje dat voornamelijk handelt over de stage-urenrege- ling in de verpleegkunde, de nachtstages en de maatregelen bij ziekte van de stagiair(e). Het artikel is af komstig van studenten van het O.L.Vrouwziekenhuis. Op het artikel is een antwoord verschenen in „De Krans" het schooltijdschrift. Bewust en misschien ten onrechte gaan we niet verder ingaan op de stelling rond de stageregeling. Doch wij dachten dat het niet oninteressant was in dit „schoolnummer" de uitvoerig moraliserende taal van de repliek te aanhoren. We kregen, weder toevallig, het ingezonden „stukje" on der de titel „Leerlingen verpleegkunde gratis hulp" ver schenen in Vies Oilsjt in handen... We hadden aanvanke lijk gedacht een recht van antwoorden te laten verschij nen... Bij nader toezien zou het de uitgevers ervan teveel eer aangedaan zijn... Daarom, en om reden dat we de le zers van ons tijdschrift niet van enige reaktie hierop willen onthouden (de tekst uit Vies Oilsjt zal inmiddels wel al rondgegaan zijn... of hebben wij het verkeerd voor enkele bedenkingen in rande... Ik heb, met de glimlach, kennis genomen van het „moe dig" artikel in Vies Oilsjt. De moed van steller ervan ging blijkbaar niet zover dat hij (of is het zij zijn penne- ruchten ook nog ondertekende. Eerlijk gezegd iets derge lijks zou ik ook niet durven naamtekenen ik heb inder daad zelden meer verdachtmakingen en meer onkunde in minder lijnen uitgedrukt gezien. De redaktie van het tijdschrift doet de naam van haar geesteskind eer aan door de inlassing van deze oprispin gen... het is inderdaad „vies". Daarna zet de schrijver de juiste toedracht van de stagere geling uiteen. Jarenlang is dit een duister punt geweest voor de studenten. Na deze uitleg gaat het rustig verder, eerst over de nachtstages. De nachtstages zijn VOORGESCHREVEN. Waar steller, zeer tendentieus, aanstipt dat stagiairs 's nachts de ver antwoordelijkheid dragen over 30 patiënten, zit hij blijkbaar weer (het wordt vervelend het aan te stippen) fout. De aanwezigheid van een verpleegster is wel verze kerd per DIENST, zoals voorgeschreven bij het vernoemd MB., in die mate dat steeds op een gekwalificeerd perso neelslid kan worden beroep gedaan. Ook van ziekenhuismanagement of personeelsbeheer zal hij de eerste letter nog moeten vergeten... Veeleer dan een winstgevend bedrijf voor een ziekenhuis is het stage lopen van leerlingen-verplegenden, hoe dan ook een blok aan het been. Het ware inderdaad veel gemakkelijker gekwalificeerd personeel in dienst te nemen dan leerlingen nu hier, dan daar, te moeten opleiden. Waar steller aan het vermenigvuldigen en delen gaat tot een besparing van geschoold personeel te komen van maar liefst 70 personeelsleden, gaat hij of zij uit van de premis se 1 leerling 1 geschoold personeelslid. Wel, wel, wat eenzelfoverschatting Of denkt hij nu werkelijk dat stages in een operatie-afde ling, een administratieve dienst, enz., zo maar winstpun ten zijn Integendeel, dit zijn zuivere verliesposten, of wat steller zelf zegt„observeren"... Anderzijds vermoed ik dat de auteur er wat op tegen heeft in het week-end, 's avonds, 's nachts, en tijdens de vakan tie stage te moeten lopen... Hij gaat er allicht van uit dat een verzorgingsinstelling, zo maar, gekwalificeerd perso neel kan aanwerven om net die diensten waar te nemen waarvan de uren het minst passen voor de leerlingen Daarenboven zijn ook daarvoor ministeriële richtlijnen voorhanden. Aldus mogen de verrichtingen van de leerlin gen slechts voor 10 procent van het verplegend personeel in funk tie doorgerekend worden voor de ligdagprijzen. Is het niet veeleer het RIZIV, en onrechtstreeks de gemeen schap en de patiënten, die van een verhoogde aanwezig heid van de leerlingen profiteren, wijl de inrichting zelf al de feitelijke lasten krijgt toegeschoven Moest men tot een kosten-baten-analyse (wellicht is dit begrip nog niet tot het intellectueel patrimonium van de correspondent doorgedrongen overgaan van het gebruik van leerlingen- verplegenden in een ziekenhuisinrichting, dan ben ik stellig overtuigd dat, cijfers in handen (maar dan juiste), resoluut zou geopteerd worden voor de afschaffing van het uitbuiten van leerlingen, zoals welsprekend geïnsi nueerd, om gewoon gekwalifiseerd personeel in dienst te nemen... En waarheen dan met de opleiding van de leerlingen Zo zou kunnen doorgegaan worden het zou nochtans de anonieme briefschrijver te veel eer aandoen... Nog dit als goede raad voor de opsteller van het stukje Zie af van uw loopbaan in het verp/egingswezen, U hebt stellig noch aanleg, noch voldoende idealisme om mensen-in-mizerie te helpen. Praat uw frustraties eens uit met een biechtvader of een psychiater, het kan U alleen maar goed doen. En, in geval U toch uw schrijverstalent wil botvieren, maak dan al eens een verslagje over een of andere sportieve manifestatie of over het zwellen van de knoppen en het kwelen van de vogeltjes in de lente... dat doet dan niemand kwaad en U riskeert niet zaken te schrijven waarvan U, permitteer me, geen barst van afweet. Vijfhonderd jaar geleden werden de Zwarte Zusters door het stadsmagistraat naar Aalst geroepen om de pestlijders en besmettelijke zieken te verzorgen. Vijfhonderd jaar lang hebben ze zich voor de gemeenschap ingezet... Ze verdienden wat meer waardering, ook vanwege de jonge ren, ten ware de titel ,,Vies Oilsjt" ook iets ziekelijks of besmettelijks inhoudt, in welk geval ze U allicht ook, met of zonder leerlingenhulp, zouden verzorgen. Ingezonden en genaamtekend, Paul KEPPENS Voorzitter van het Inrichtend Comité van St.-Augustinus Instituut voor Verpleegkunde. Over de regeling bij ziekte lezen we evenwel geen woord, hoewel dit nog steeds een nijpend probleem blijft. Nog dit... De directie heeft intensief gespeurd met de bekende schoolse intimidatietechnieken naar de pleger van het vieze artikel. Toen dit evenwel geen resultaten opleverde, hebben ze de zaak gewoon doodgezwegen. Het artikel in „De Krans" verscheen op een ereplaats, blijkbaar behandelt het toch enkele zeer belangrijke aspecten in het opvoedingsproces van de student(in) verpleegkunde. Verscheidene leden van de redactieraad waren niet op de hoogte van de preciese (dus het „preekgedeelte") inhoud van het artikel... nog maar eens een voorbeeld van de gebrekkige kommunicatie op school Dat de verdachtmaking ook naar V.O. wordt doorgetrok ken, zal u ongetwijfeld wel gemerkt hebben. Jammer genoeg heeft onze student weinig over het inhoudelijke van stages en studies verteld, doch des te meer hebben we van de repliekschrijver vernomen.

Vies Oilsjt | 1977 | | pagina 6